kpb

Kafarnaum

tytu³ oryginalny: Capharnaüm

re¿yseria: Nadine Labaki
aktorzy: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Nadine Labaki

czas trwania: 126 min.
produkcja: Liban/USA 2018
premiera: 2019-02-22
jêzyk: arabski, amharski
napisy: polskie
Arabic, Amharic
info: e-kinopodbaranami.pl

Oscary 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojêzycznego
Z³ote Globy 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu obcojêzycznego
Nagrody BAFTA 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojêzycznego
Critics' Choice 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego
MFF w Cannes 2018: Nagroda Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego

 

Film dostêpny na e-kinopodbaranami.pl.

 

Uhonorowany Nagrod± Jury w Cannes, Kafarnaum sprowokowa³ najg³o¶niejsze i najd³u¿sze (a¿ piêtnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potê¿ny ³adunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojêtnym. Jej film poch³ania, wstrz±sa, porusza – i bywa, ¿e doprowadza do ³ez. To zas³uga nie tylko fantastycznego scenariusza, ale te¿ odtwórcy g³ównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten ma³y uchod¼ca z Syrii zagra³ w filmie ch³opca, który pozywa w³asnych rodziców za to, ¿e nie byli w stanie zapewniæ mu godnego ¿ycia.

Dwunastoletni Zejn jest mieszkañcem bejruckich slumsów, odmalowanych w filmie z niezwyk³± intensywno¶ci±. Zgodnie z tytu³em, oznaczaj±cym „chaos”, „bez³ad”, „gmatwaninê”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywisto¶ci spo³ecznej oraz klasowych i ekonomicznych podzia³ów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce Karmelu) staje w ich obronie – i to dos³ownie, wciela siê bowiem w filmie w rolê adwokatki Zejna. Przed s±dem ch³opak odtwarza swoj± historiê, przywo³uje dramatyczne wspomnienia, ale co najwa¿niejsze: z pasj± walczy o siebie i swoj± przysz³o¶æ. To dziecko ma zdumiewaj±c± odwagê, determinacjê i si³ê, a przez Kafarnaum nawiguje go niezawodny moralny kompas, dziêki któremu odró¿nia dobro od z³a. Niezmordowany w³óczêga, ma³y obroñca jeszcze mniejszych i s³abszych, Zejn w pojedynkê rzuca wyzwanie niesprawiedliwo¶ci i krzywdzie. Przejmuj±co portretuj±c dzieciêc± solidarno¶æ, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty wspó³czucia i mi³o¶ci. To dziêki nim mo¿liwe jest przetrwanie.

Porównywany do s³ynnego Slumdoga. Milionera z ulicy, film libañskiej re¿yserki nie serwuje ³atwych wzruszeñ, bo stawia przed widzami nie tyle bezbronn±, milcz±c± ofiarê, co ch³opca przepe³nionego gniewem i umiej±cego swój gniew wykrzyczeæ. Chc±c nie chc±c stajemy siê wiêc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zale¿y, czy wejdziemy w rolê obroñców, oskar¿ycieli, czy sêdziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w Kafarnaum historii nikomu nie uda siê zachowaæ.

 

| Story of Zain (Zain al-Rafeea), a Lebanese boy who sues his parents for the "crime" of giving him life. The film follows him as he journeys from gutsy, streetwise child to hardened 12-year-old "adult" fleeing his negligent parents, surviving through his wits on the streets, where he meets Ethiopian migrant worker, who provides him with shelter and food, as the boy takes care of her baby son in return. When Zain later gets jailed for committing a violent crime, he finally seeks justice in a courtroom.

 

 

Wcze¶niej w ramach: Premiera Psychologiczna: Kafarnaum, Spotkanie Filozoficzne: Kafarnaum (przedpremierowo!), Klub Wysokich Obcasów: Kafarnaum (przedpremierowo!), Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzieñ 6: Filmy, które ciê porusz±, Letnie Tanie Kinobranie 2020,
tydzieñ 5.: D jak Droga

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share