kpb

Żydowskie Spotkania Filmowe - Opuszczając gniazdo

Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy oraz Kino Pod Baranami zapraszają na film
OPUSZCZAJĄC GNIAZDO


w ramach projektu Żydowskie Spotkania Filmowe.

Ideą projektu jest stworzenie przestrzeni, w której oglądanie filmowych obrazów poszerzy horyzonty widzów i stanie się zaczynkiem refleksji oraz inspiracji do dalszych poszukiwań. Szerokie pojmowanie tematyki żydowskiej powoduje, że w ramach pokazów prezentowane są filmy zarówno na temat tożsamości polskich Żydów i Żydówek, historii diaspory, konfliktu bliskowschodniego czy tematyki genderowej w ramach żydowskiej kultury. 

W nadchodzącym sezonie 2010/2011 widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszymi filmami pokazywanymi na tegorocznym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy. Wśród filmów znajdą się tak polskie, jak i zagraniczne dzieła.

Wstęp na comiesięczne spotkania jest bezpłatny!


poniedziałek, 27 grudnia 2010, godz. 18.15

Gościem pokazu będzie Rabinka Tanya Segal


OPUSZCZAJĄC GNIAZDO | LEAVING THE FOLD
reż. Eric R. Scott, Kanada 2008, 52'

Opuszczając gniazdo jest filmem o młodych ludziach urodzonych i wychowanych w ultra-ortodoksyjnym świecie żydowskim, którzy już nie chcą być w nim zamknięci. Historie o konfliktach, przymusie i walce, pochodzą z chasydzkich enklaw Montrealu, Brooklynu i Jerozolimy. Zabarwiony bólem i nieoczekiwanym humorem film Opuszczając gniazdo dokumentuje proces wychodzenia ze ściśle kontrolowanego społeczeństwa do chaotycznego świata bezustannych wyborów.

O reżyserze: Eric Scott pracował w telewizji i przy produkcji filmów dokumentalnych od wczesnych lat ’80. Jego pierwszy film Je me souviens, ukończony w 2001 r., jest kontrowersyjnym dokumentem o antysemityzmie i skrajnym prawicowym nacjonalizmie w Quebecu w latach ’30 i wczesnych ’40. W 2004 r. Scott nakręcił The Other Zionists, dokument o kobietach z Checkpoint Watch, organizacji kobiet izraelskich, które bronią praw Palestyńczyków, przekraczających izraelskie punkty kontroli granicznej. Opuszczając gniazdo jest jego trzecim filmem.

ZWIASTUN:„Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy - Stowarzyszenia Żydowskie Motywy”
Bookmark and Share

archiwum