kpb

V Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego - spotkanie z URLIKE OTTINGER

Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Głównym przedmiotem zainteresowania jest proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem. V edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego odbędzie się w dniach 9-12 grudnia 2010 w Krakowie.

W ramach festiwalu zapraszamy na specjalny pokaz filmu KOREAŃSKI KUFER ŚLUBNY, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserką Ulrike Ottinger.
Spotkanie poprowadzą dr hab. Małgorzata Radkiewicz i Adam Wiedemann.


czwartek, 9 grudnia, godz. 19.15

KOREAŃSKI KUFER ŚLUBNY | DIE KOREANISCHE HOCHZEITSTRUHE
reż. Ulrike Ottinger, Korea Południowa/Niemcy 2009, 82'

Niezwykły dokument opisujący koreańskie zwyczaje i rytuały związane z ceremonią zaślubin. Reżyserka portretuje świat, w którym następuje zderzenie tradycji i nowoczesności oraz ludzi, którzy muszą znaleźć dla siebie miejsce w rzeczywistości, reprezentującej z jednej strony tradycje i symbolikę Wschodu, z drugiej zaś - zafascynowanej kulturą Zachodu i jej wartościami.
Jak tłumaczy sama Urlike Ottinger: „Kiedy ślubna skrzynia się otwiera, cały świat się otwiera. Skrzynia ta nie jest tylko staromodnym, archaicznym pudełkiem, jest czymś żywym, realnym, prawdziwym”.

Ulrike Ottinger - niemiecka reżyserka, dokumentalistka, fotograf. Jedna z najoryginalniejszych niemieckich niezależnych reżyserek. Do kręgu jej zainteresowania należą najczęściej rzeczy absurdalne, groteskowe, z pogranicza surrealizmu. Do jednego z tematów przez nią realizowanych należy przełamywanie konwencji i barier kulturowych. Począwszy od filmu Joanna D’Arc of Mongolia (1989) jej zainteresowanie skierowało się na Wschód. Reżyserka zaczęła stawiać pytania o możliwości przekładu tradycji na język kultury współczesnej.Strona oficjalna FFF: festiwalfilmufilozoficznego.com

Organizatorami wydarzenia odbywającego się w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Filmu FilozoficznegoStowarzyszenie Eksit i Dom Norymberski w Krakowie.

Bookmark and Share

archiwum