kpb

Baranki w pieluchach - MiódRaz w tygodniu pokazujemy atrakcyjny, ambitny film, na który rodzice mogą przyjść wraz ze swoimi pociechami. Prezentujemy filmy premierowo goszczące na naszych ekranach.

Aby zapewnić naszym specjalnym gościom maksymalny komfort filmy są wyświetlane przy słabo wyciemnionej sali oraz z dźwiękiem odpowiednio przyciszonym. Poza tym, świadomi niewygody towarzyszącej wyjściu z maluchem na drugie piętro, gwarantujemy, że nasza obsługa dołoży wszelkich starań, aby ten problem nie zaprzątał głowy naszych Widzów!

2 grudnia zapraszamy na nagrodzony Złotym Niedźwiedziem MIÓD Semiha Kaplanoğlu, piękną i pełną magii historię małego Yusufa.

BILETY: tylko 10 zł!
czwartek, 2 grudnia, godz. 11.00

MIÓD | BAL
reż. Semih Kaplanoğlu, Turcja 2010 , 103'

MFF Berlin 2010 - Złoty Niedźwiedź
turecki kandydat do Oskara

Yusuf jest jedynakiem, który mieszka z rodzicami w małej wiosce pośród gór. Jego ojciec, Yakup, zajmuje się tradycyjnym pszczelarstwem, niebezpiecznym zajęciem, polegającym na umieszczaniu leśnych uli na szczytach wysokich drzew. Sześcioletni chłopiec często towarzyszy ojcu w wyprawach w głąb lasu, który staje się dla niego miejscem pełnym magii i przygód.

Yusufa i Yakupa łączy niezwykle silna więź: syn podziwia akrobatyczne umiejętności ojca, dzieli się z nim swymi tajemnicami, z dumą czyta dla niego na głos. Tymczasem w szkole, gdy nauczyciel wywołuje go do odpowiedzi, chłopiec jąka się i nie może wydusić ani słowa. Jego marzeniem jest zdobycie odznaki, jaką dostają tureccy pierwszoklasiści za umiejętność głośnego czytania. Beztroskie dzieciństwo kończy się gdy ojciec coraz dłużej nie wraca z dalekiej wyprawy w góry po miód...

Miód Semiha Kaplanoğlu ukazuje harmonię świata, którego nie ogarniamy i do końca nie rozumiemy. Charakterystyczny dla “trylogii Yusufa" brak muzyki pozwala widzowi zagłębić się w naturalnych dźwiękach przyrody. Tak samo jak obrazy, zapachy czy smak potraw, które reżyser mistrzowsko odtwarza, uruchamiając w widzu pamięć dziecięcych doznań.

Wizja sielskiej krainy miodem i mlekiem płynącej, gdzie mieszka i bawi się mały Yusuf, przywołują na myśl biblijne podania o raju utraconym. Miód opowiada o tradycyjnym świecie, który powoli odchodzi w zapomnienie. Tak jak zawód Yakupa, dotychczasowy model życia w tureckich wioskach, czy przepiękny las Yusufa - wszystko to jest zagrożone przez pędzącą cywilizację.

Semih Kaplanoğlu jest jednym z najbardziej cenionych twórców kinematografii współczesnej Turcji. Jego trzeci film fabularny, Jajko, premierowo pokazany na MFF Cannes 2007, zdobył w sumie 30 różnych nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Film Mleko miał swoją światową premierę na MFF Wenecja 2008 i przyniósł reżyserowi m.in. nagrodę FIPRESCI na MFF Stambuł 2008. Jego najnowsze dzieło, Miód, kończy tzw. "trylogię Yusufa", na którą składają się także Jajko i Mleko.

Cykl polecają:
Kreatywka   Pieluszkarnia    Klub Kangura Młyn Fitness     MiastoDzieci.pl Sklep NaturalnyBaby Shower Mali Turyści      
Bookmark and Share

archiwum