kpb

Dojrzałe kino - Miód

Kino Pod Baranami zaprasza na cykl seansów pod nazwą „DOJRZAŁE KINO”. To pokazy premierowych filmów z bieżącego repertuaru adresowane do starszej widowni. Prezentowanym filmom towarzyszy krótkie wprowadzenie, a po seansie Kino Pod Baranami funduje widzom kawę, herbatę i ciasteczka, które są zaproszeniem do wspólnej rozmowy na temat obejrzanego filmu. Gospodarzem spotkań jest Pani Red. Maria Malatyńska.

Zapraszamy na owocne spotkania dojrzałych widzów z dojrzałymi, wartościowymi filmami, w środy o godz. 11.00.

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

Bilety dla seniorów: tylko 11 zł.


środa, 1 grudnia, godz. 11.00

MIÓD | BAL
reż. Semih Kaplanoğlu, Turcja 2010 , 103'

MFF Berlin 2010 - Złoty Niedźwiedź
turecki kandydat do Oskara

Yusuf jest jedynakiem, który mieszka z rodzicami w małej wiosce pośród gór. Jego ojciec, Yakup, zajmuje się tradycyjnym pszczelarstwem, niebezpiecznym zajęciem, polegającym na umieszczaniu leśnych uli na szczytach wysokich drzew. Sześcioletni chłopiec często towarzyszy ojcu w wyprawach w głąb lasu, który staje się dla niego miejscem pełnym magii i przygód.

Yusufa i Yakupa łączy niezwykle silna więź: syn podziwia akrobatyczne umiejętności ojca, dzieli się z nim swymi tajemnicami, z dumą czyta dla niego na głos. Tymczasem w szkole, gdy nauczyciel wywołuje go do odpowiedzi, chłopiec jąka się i nie może wydusić ani słowa. Jego marzeniem jest zdobycie odznaki, jaką dostają tureccy pierwszoklasiści za umiejętność głośnego czytania. Beztroskie dzieciństwo kończy się gdy ojciec coraz dłużej nie wraca z dalekiej wyprawy w góry po miód...

Miód Semiha Kaplanoğlu ukazuje harmonię świata, którego nie ogarniamy i do końca nie rozumiemy. Charakterystyczny dla “trylogii Yusufa" brak muzyki pozwala widzowi zagłębić się w naturalnych dźwiękach przyrody. Tak samo jak obrazy, zapachy czy smak potraw, które reżyser mistrzowsko odtwarza, uruchamiając w widzu pamięć dziecięcych doznań.

Wizja sielskiej krainy miodem i mlekiem płynącej, gdzie mieszka i bawi się mały Yusuf, przywołują na myśl biblijne podania o raju utraconym. Miód opowiada o tradycyjnym świecie, który powoli odchodzi w zapomnienie. Tak jak zawód Yakupa, dotychczasowy model życia w tureckich wioskach, czy przepiękny las Yusufa - wszystko to jest zagrożone przez pędzącą cywilizację.

Semih Kaplanoğlu jest jednym z najbardziej cenionych twórców kinematografii współczesnej Turcji. Jego trzeci film fabularny, Jajko, premierowo pokazany na MFF Cannes 2007, zdobył w sumie 30 różnych nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Film Mleko miał swoją światową premierę na MFF Wenecja 2008 i przyniósł reżyserowi m.in. nagrodę FIPRESCI na MFF Stambuł 2008. Jego najnowsze dzieło, Miód, kończy tzw. "trylogię Yusufa", na którą składają się także Jajko i Mleko.

ZWIASTUN:
Partnerzy:

 
Bookmark and Share

archiwum