kpb

No Women No Art

NO WOMEN NO ART
poznański 3. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet w Krakowie
26 - 27 listopada 2010

pokaz z cyklu KOBIETY W KINIE

No Women No Art
to całoroczna inicjatywa promująca kobiety w sztuce i w kulturze. Stowarzyszenie zrodziło się z potrzeby nadania rozgłosu wartościowym osiągnięciom współczesnych artystek oraz z potrzeby przypomnienia niedocenianych dzieł artystek poprzednich dekad. Jego działalność pomaga przełamywać niekorzystne stereotypy, nakazujące szufladkować twórczość kobiet w okolicach banału i sentymentalizmu.

Zwieńczeniem całorocznej działalności stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art, który odbędzie się w Poznaniu już po raz trzeci.

Kino Pod Baranami zaprezentuje dwa filmy z tego Festiwalu, będące działami wybitnych kobiecych artystek: KRZYK MODY (Rage) Sally Potter oraz PEPPERMINTĘ w reżyserii Pipilotti Rist.

Serdeczne podziękowania dla KINA MUZA w Poznaniu za możliwość pokazania obu filmów w Krakowie :)


Koordynatorka cyklu:
dr hab. Małgorzata Radkiewicz, Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ

Patronat:
WIFT (Women In Film and Television, http://www.wift.org/ )

BILETY:
19 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)


Program:

piątek, 26 listopada 2010, godz. 19.00
KRZYK MODY
| RAGE
reż. Sally Potter, USA/Wielka Brytania 2009, 99’

Siedem dni, czternastu bohaterów, uczeń i jego strona internetowa. Wypadek, morderstwo i kryzys w nowojorskim świecie mody. Rozwiane marzenia, konflikt, potajemne wyznania: tragikomedia o efektach globalizacji w wieku informatyzacji.

Sally Potter to jedna z najbardziej znanych reżyserek na świecie. Tworzy filmy fabularne i dokumentalne. Jest reżyserką takich filmów, jak min.: obsypany nagrodami Orlando (1992), Lekcja tanga (1996), Człowiek, który płakał (2000) z Christiną Ricci, Johnnym Deppem, Cate Blanchett i Johnem Turturro w rolach głównych, Tak (2004) z udziałem Joan Allen, Simona Abkariana i Sama Neilla. W 2007 roku stworzyła nowe przedstawienie Carmen dla Brytyjskiej Opery Narodowej. Podobnie jak w przypadku swoich pozostałych filmów, Potter napisała scenariusz do Krzyku mody, w którym występują Judi Dench, Jude Law i Lily Cole. Sallypotter.com to oficjalna strona artystki z jej blogiem.
sobota, 27 listopada 2010, godz. 19.00

PEPPERMINTA | PEPPERMINTA
reż. Pipilotti Rist, Szwajcaria/Austria 2009, 80’

Pepperminta jest anarchistką wyobraźni. Mieszka w futurystycznej tęczowej willi i żyje zgodnie ze swoimi zasadami. Kolory są jej najlepszymi przyjaciółmi, a truskawki jej ulubienicami. Zna najbardziej zdumiewające sposoby na uwolnienie ludzi od ich lęków. Pepperminta marzy, by każdy widział świat w swoich ulubionych kolorach. Do jej misji dołącza Werven - młody, pulchny i nieśmiały mężczyzna, który według Pepperminty ma w sobie dużo seksapilu, oraz piękna Edna, która rozmawia z tulipanami. Ci trzej wyjątkowi muszkieterowie wyruszają do walki o bardziej ludzki świat. Gdziekolwiek się pojawiają wszystko zostaje odwrócone do góry nogami, a ludzkie losy zmieniają się w cudowny i zdumiewający sposób.

Pipilotti Rist jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych artystek szwajcarskich, a jej prace były pokazywane w muzeach i galeriach sztuki na całym świecie, od Paryża przez Stambuł aż do Tokio. Instalacja, którą prezentowała w Nowym Jorku, przyciągnęła do Muzeum Sztuki Współczesnej ponad milion widzów. Swoją sztuką Rist chce przyczynić się do rozwoju, inspirować umysły, prowokować powstawanie pozytywnej energii oraz obudzić zmysłowość i uczucia. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród.

Bookmark and Share

archiwum