kpb

Festiwal Kultury Buddyjskiej

FESTIWAL KULTURY BUDDYJSKIEJ 
8-13 grudnia 2010

- pokazy towarzyszące

Krakowski Ośrodek Medytacyjny Buddyzmu Diamentowej Drogi we współpracy z Fundacją Stupa House, zaprasza na Festiwal Kultury Buddyjskiej, który odbędzie się już po raz trzeci w Krakowie w dniach 7-18 grudnia 2010

W ciągu 11 dni Festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w panelach dyskusyjnych, wykładach europejskich nauczycieli Buddyzmu Diamentowej Drogi, wystawach, imprezach, spotkaniach z autorami książek oraz podróżnikami, koncertach znanych artystów, a także pokazach filmowych. 

W ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi zapraszamy do Kina Pod Baranami na pokazy filmów o tematyce buddyjskiej.

Szczegóły na stronie: www.krakow.buddyzm.pl


W programie
:

8 grudnia, środa
20.00  NAUKA O STANIE UMYSŁU
reż. Wade Davis, Kanada 2006, 49’
Wade Davis, antropolog i pisarz udaje się w duchową podróż przez Himalaje do Nepalu, aby spojrzeć na buddyzm jako naukę o umyśle. "Mamy do czynienia z systemem myślenia, który liczy sobie dwa i pół tysiąca lat. Ma niezwykłą moc, bo całe miliony ludzi próbowały pojąć naturę istnienia i zapisać swoje przemyślenia w pismach, które stały się mapą, prowadzącą do wyzwolenia i mądrości".

9 grudnia, czwartek
20.00  BUDDYZM WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE
reż. Bo Juul, Dania 2007, 50' 
„Gdy na niebie będą latać żelazne ptaki, a woły poruszać się na ognistych kołach, moja nauka dotrze dokraju białego człowieka”. Ta przepowiednia, pozostawiona przez Guru Rinpocze w VIII wieku, właśnie się wypełnia. Od 1968 r. duńscy lamowie, Hannah i Ole Nydahl, uczynili rozprzestrzenianie buddyzmu dziełem swojego życia. Do dzisiejszego dnia założyli niemal 600 ośrodków na całym świecie. Ten film opowiada o księciu, który stał się buddą i o17 Karmapie, duchowym przywódcy szkoły Karma Kagyu, buddyzmu tybetańskiego Diamentowej Drogi. Pokazuje buddyjskie życie we współczesnym, pełnym pośpiechu świecie Zachodu, w którym stale rośnie zainteresowanie dharmą.

10 grudnia, piątek
20.00  TAJEMNA PODRÓŻ DO WSCHODNIEGO TYBETU LAMY OLE NYDAHLA

reż. Pedro Gomez, Hiszpania 1986, 60' 
Lama Ole Nydahl jest jednym z pierwszych zachodnich uczniów JŚ XVI Gjalwa Karmapy, zwierzchnika linii Karma Kagyu, jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Ole Nydahl w latach sześćdziesiątych razem ze swoją żoną Hannah spędzili w Himalajach trzy lata, intensywnie studiując filozofię buddyjską pod kierunkiem swojego nauczyciela. Na jego prośbę od ponad trzydziestu lat wykłada, pisze książki, uczy medytacji i otwiera ośrodki buddyjskie na całym świecie. Lama Ole, przenosząc na Zachód nauki mające ponad 2500 lat, stworzył własny styl ich przekazywania, często kontrowersyjny i łamiący stereotypy buddysty. Film jest dokumentacją podróży z 1986. Oglądamy zdjęcia pokazujące zamknięty dla turystów Kham, rejestrujące niezwykłe spotkania i podróż do często nieznanych na Zachodzie źródeł buddyzmu tybetańskiego.

11 grudnia, sobota
20.00  TYBET - POWRÓT DO KORZENI BUDDYZMU

reż. Maria Przyjemska, Niemcy 2008, 76'  
Relacja z podróży Marii Przyjemskiej do izolowanej krainy we Wchodnim Tybecie, gdzie wciąż żywa jest tradycja nieustannej medytacji, obecna wśród społeczności tamtejszych mnichów. Film nawiązuje do Sekretnej Podróży do wschodniego Tybetu Lamy Olego Nydahla pokazując jak współcześnie wyglądają miejsca, udokumentowane w tym drugim filmie 30 lat wcześniej.

12 grudnia, niedziela
20.00  TRANSPARENT LAMA FROM BHUTAN
reż. Anna Novikova, Rosja 2006, 63' 
Biografia wybitnego nauczyciela buddyzmu diamentowej drogi, tybetańskiego lamy Lopona Tseczu Rinpocze (1918 - 2003). Barwnym tłem dla tej opowieści jest sceneria klasztoru w Nepalu, w którym lama Tseczu spędził ostatnie lata swojego życia, oraz krajobrazy Bhutanu, ojczystego kraju lamy. Wspomnieniami o nim dzielą się jego pierwsi zachodni uczniowie - Ole Nydahl i jego żona Hannah. 

13 grudnia, poniedziałek
20.00  PODRÓŻ PRZEZ BHUTAN, KRAINĘ GURU RINPOCZE

reż. Maria Przyjemska, Niemcy 2004, 49' 
Przez ponad tysiąc lat Bhutan - małe himalajskie królestwo wielkości Szwajcarii, nazywane przez miejscowych Druk Yul, czyli „Ziemia grzmiącego smoka” - żyło we wspaniałej izolacji pośród górskich łańcuchów, wciśnięte między Indie i Chiny. Było odcięte od świata zewnętrznego przez warunki geograficzne i celową politykę. Król Bhutanu, Jigme Singye Wangchuck od lat 60. XX wieku pomału wprowadza reformy i modernizuje kraj - pojawiły się drogi, elektryczność, auta, telefony, internet i telewizja. Królewski program modernizacji kraju przebiega pod hasłem "Narodowe szczęście bhutto ważniejsze jest od produktu narodowego brutto".
Bookmark and Share

archiwum