kpb

Made by Skolimowski

MADE BY SKOLIMOWSKI
16 - 22 października 2010


Polska premiera najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego jest wyśmienitą okazją, aby przypomnieć niektóre z wcześniejszych obrazów reżysera. Przegląd Made by Skolimowski składa się z dwóch części - filmów z pierwszej dekady jego twórczej działalności (RYSOPIS, WALKOWERBARIERA, czy powstałe w 1967 roku, lecz zatrzymane przez cenzurę RĘCE DO GÓRY) oraz dwóch najnowszych produkcji (CZTERY NOCE Z ANNĄ, ESSENTIAL KILLING).

Reżyser, scenarzysta, aktor i... bokser - sam grywał w swoich pierwszych filmach (poza BARIERĄ, gdzie - przez naciski władz - główna rola powierzona została Janowi Nowickiemu). W 2010 zostanie uhonorowany nagrodą za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną na 18. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage" w Bydgoszczy.

Wraz z filmami reżysera, wskrzeszamy przepiękne kreacje wspaniałych polskich aktorów: Jana Nowickiego, zmarłej niedawno Elżbiety Czyżewskiej (byłej żony reżysera) oraz Joanny Szczerbic, a przede wszystkim dajemy niezbity dowód na istnienie w Polsce swoistej odmiany francuskiej Nowej Fali.

Karnet na przegląd upoważnia do zniżki na seanse Essential Killing od 22 października!


PROGRAM:

sobota, 16 października, godz. 19.00
RYSOPIS
| RYSOPIS
reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1965, 71’

Arnhem (FF) - Grand Prix za reżyserię
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) - w kategorii filmu fabularnego
Warszawa (FF PWSTiF) - nagroda za reżyserię i zdjęcia 
Debiut fabularny Jerzego Skolimowskiego, a zarazem pierwsza część dyptyku o losach Andrzeja Leszczyca - młodego, wrażliwego człowieka, zagubionego we współczesnym świecie, rozpaczliwie szukającego wyjścia z beznadziejnej i bezcelowej codzienności. Film rozpoczyna się w momencie, gdy Andrzej budzi się wczesnym rankiem, zostawia śpiącą dziewczynę i stawia się przed komisją poborową. Ku zdumieniu jej członków domaga się niezwłocznego powołania do służby zasadniczej.

niedziela, 17 października, godz. 19.00
WALKOWER
| WALKOWER
reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1965, 70’

Nagroda im. Andrzeja Munka (przyznawana przez PWSFTviT)
Nagroda "Cahiers du Cinema"

Kontynuacja Rysopisu. Trzydziestoletni Andrzej Leszczyc wysiada z pociągu. Przed chwilą pod kołami zginęła dziewczyna. Ta sama, z którą spędził ostatnie chwile przed pójściem do wojska. Leszczyc jednak jej nie rozpoznaje lub też może nie chce rozpoznać. Znajomą twarz dostrzega za to wśród wysiadających. Chwila wahania i już wie. To Teresa - koleżanka ze studiów, przez którą został relegowany. Dziewczyna natomiast uczelnię skończyła i dziś jest cenionym pracownikiem naukowym. Andrzej przeciwnie. Niegdyś był bikiniarzem, obecnie - mimo dwu lat wojska - wciąż nie może znaleźć swego miejsca w życiu. Jedyne co umie to boksowanie.

poniedziałek, 18 października, godz. 19.00
BARIERA
| BARIERA
reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1966, 77’

Bergamo (FF Autorskich) - Grand Prix
Valladolid (MFF) - Nagroda Specjalna Jury
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) - w kategorii filmu fabularnego
Dramat psychologiczny, którego bohater - młody, współczesny człowiek - usiłuje pokonać dzielące go od świata bariery: wieku, pieniądza, starych kultów, konwencji i hierarchii. Bohater rzuca studia, dom akademicki. "Kiedy brałem stypendium, sprzedawałem się państwu? Teraz mogę się sprzedać komu chcę!" Jego marzeniem jest małżeństwo z bogatą kobietą, willa na przedmieściu i jaguar w garażu. Proces mieszczanienia jest, jego zdaniem, nieunikniony, własną degrengoladę trzeba więc przyspieszyć. Spotyka jednak dziewczynę, która ma odmienne ideały. To każe mu zrewidować swój stosunek do życia i siebie.

wtorek, 19 października, godz. 19.00
RĘCE DO GÓRY
| RĘCE DO GÓRY
reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1985, 76’

Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - Nagroda Dziennikarzy
Barcelona (MFF) - Wyróżnienie Specjalne
Po dziesięciu latach spotykają się na zjeździe absolwenci Akademii Medycznej. Brak tylko jednego z nich. Przysłał depeszę. W czasie bankietu zostaje ona odczytana. Nadawca jest lekarzem na wsi, prowokuje kolegów do złożenia mu wizyty. Kilkoro z nich decyduje się na wyjazd, ale po to, by mu - jak mówią - skuć mordę. Ponieważ już żaden pociąg osobowy w tamtym kierunku nie odchodzi, wsiadają do towarowego.

środa, 20 października, godz. 19.00
CZTERY NOCE Z ANNĄ
| CZTERY NOCE Z ANNĄ
reż. Jerzy Skolimowski, Polska / Francja 2008, 101’

Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - Wyróżnienie Honorowe
Tokio (MFF) - Nagroda Specjalna Jury
Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: Najlepsza reżyseria
Historia Leona, pracownika spalarni odpadów medycznych w prowincjonalnym miasteczku, który zakochuje się w pielęgniarce i obsesyjnie próbuje do niej zbliżyć. Odurza ją środkami nasennymi i nocami zakrada się przez okno do jej pokoju. Spędza długie godziny obok śpiącej kobiety wykonując szereg z pozoru absurdalnych czynności, z każdą wizytą pozwalając sobie na coraz większą śmiałość. Wreszcie zostaje złapany przez policyjny patrol.

od 22 października - na kilku seansach dziennie
PREMIEROWO!
ESSENTIAL KILLING | ESSENTIAL KILLING
reż. Jerzy Skolimowski, Polska/Norwegia/Węgry/Irlandia 2010, 83’

Wenecja (MFF) - Nagroda Specjalna Jury, nagroda za najlepszą rolę męską dla Vincenta Gallo
Nie wiemy, czy jest bojownikiem Al-Kaidy, czy niewinnym człowiekiem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Mohamed (Vincent Gallo), złapany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, zostaje wywieziony do tajnej bazy w Europie Środkowej. Udaje mu się uciec z transportu. Teraz by przeżyć nie cofnie się przed najokrutniejszą zbrodnią. Mocny, przejmujący, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny - nowy film Jerzego Skolimowskiego, okrzyknięty największym zagranicznym sukcesem polskiego kina od czasów Kieślowskiego.


BILETY:
14 zł
- normalny
12 zł - studencki

KARNET (5 filmów, bez Essential Killing): 35 zł


Z Karnetem zniżka na Essential Killing: 10 zł (pn-czw), 12 zł (pt-nd)

Bookmark and Share

archiwum