kpb

Baranki w pieluchach - Jej drogaRaz w tygodniu pokazujemy atrakcyjny, ambitny film, na który rodzice mogą przyjść wraz ze swoimi pociechami. Prezentujemy filmy premierowo goszczące na naszych ekranach.

Aby zapewnić naszym specjalnym gościom maksymalny komfort filmy są wyświetlane przy słabo wyciemnionej sali oraz z dźwiękiem odpowiednio przyciszonym. Poza tym, świadomi niewygody towarzyszącej wyjściu z maluchem na drugie piętro, gwarantujemy, że nasza obsługa dołoży wszelkich starań, aby ten problem nie zaprzątał głowy naszych Widzów!

23 września zapraszamy na film JEJ DROGA Jasmili Žbanić, autorki nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem Grbavicy.  

BILETY: tylko 10 zł!
czwartek, 23 września, godz. 11.00

JEJ DROGA | NA PUTU
reż. Jasmila Žbanić, Bośnia i Hercegowina 2010, 100'

Konkurs główny Berlinale 2010

Luna i Amar to kochająca się para młodych Bośniaków, która musi stawić czoła przeciwnościom losu zagrażającym ich związkowi. Jeśli chcą zachować nadzieję na upragnione przez nich dziecko muszą porzucić rozrywkowy tryb życia. Co gorsza, Amar zostaje zwolniony z pracy za nadużywanie alkoholu. Pomocną dłoń podaje mu kolega z wojska, który przeszedł na wahabizm - radykalną odmianę islamu. Pod jego wpływem Amar przestaje pić, palić, zaczyna regularnie się modlić, odnajdując sens życia w świecie ortodoksyjnej religii. Również od Luny wymaga przyjęcia surowych zasad swojej nowej wiary, w której kobieta jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie.

Jasmila Žbanić doskonale uchwyciła dramat młodej kobiety starającej się zrozumieć obcą jej i wrogą wobec kobiet filozofię wahabitów. Czy kompromis z ortodoksyjną religią jest możliwy? Jej droga to pięknie opowiedziana historia o zakochanej do szaleństwa kobiecie, która musi znaleźć swoją drogę życia, gdy jej ukochany wybiera ścieżkę religijnej przemiany.

Jej droga jest drugim filmem fabularnym zrealizowanym przez Jasmilę Žbanić. Reżyserka zadebiutowała filmem Grbavica, który zdobył Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie (2006). Poruszająca historia samotnej matki i córki, która narodziła się w wyniku gwałtu mającego miejsce podczas wojny, została entuzjastycznie przyjęta przez widzów na całym świecie.

Reżyserka o swoim nowym filmie: Choć Jej droga opowiada w dużym stopniu o problemach wiary to moim celem nie było robienie filmu o religii. Problemem jest religijna transformacja Amara i jej wpływ na jego związek z Luną. Moim celem nie było też atakowanie islamu. Wybrałam tę religię, bo znam ją najlepiej. Jej droga mogłaby równie dobrze opowiadać o parze zakochanych, z których jedno przechodzi na ortodoksyjny judaizm, chrześcijański fundamentalizm lub nawet Hare Krishna. 

Jej droga jest zwięzłym, a zarazem dramatycznym studium konfliktu pomiędzy światem tradycyjnego Islamu, a współczesnym świeckim społeczeństwem, szczególnie w odniesieniu do odmiennych doświadczeń kobiet (...).
Jonathan Romney, SCREEN DAILY

Złożony, ale nie skomplikowany, pięknie zagrany film Žbanić, gwarantuje jej prawo do tytułu jednej z najlepszych reżyserek regionu.
Hoyd van Hoeij, VARIETY 


Cykl polecają:
Kreatywka   Pieluszkarnia  Klub Kangura Młyn Fitness     MiastoDzieci.pl Sklep NaturalnyBaby Shower Mali Turyści  
Bookmark and Share

archiwum