kpb

Maraton filmów rumuńskich

MARATON FILMÓW RUMUŃSKICH
piątek, 9 lipca 2010

start: godz. 21.00

W piątek, 9 lipca, w ramach Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie odbędzie się w Kinie Pod Baranami mini-maraton filmów rumuńskich

W programie zaprezentujemy trzy nowe rumunśkie produkcje: dwuczęściowe OPOWIEŚCI ZŁOTEGO WIEKU (2009) to zestaw utrzymanych w konwencji komediowej krótkich filmów, demaskujących absurdy rumuńskiego komunizmu; obraz zrealizowano na podstawie scenariusza Cristiana Mungiu (także współreżysera Opowieści...), autora głośnego i wielokrotnie nagradzanego filmu 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni. Drugą propozycją jest FURIA (2002) Radu Munteana, pełen niespodziewanych zwrotów akcji film, przedstawiający świat nielegalnych wyścigów samochodowych i hazardu, w którym usiłuje odnaleźć się młody Luca.

To już kolejne, po Przeglądzie Kina Rumuńskiego, spotkanie z nową falą rumuńskiej kinematografii, świecącej triumfy od czasu sukcesów filmów Cristiana Mungiu, Cristiego Puiu i Corneliu Porumboiu.

Szczegóły dotyczące Festiwalu Kultury Rumuńskiej znajdują się TUTAJ

Bilet na cały wieczór:
20 zł
(normalny)
15 zł (ulgowy)


piątek, 9 lipca, start: godz. 21.00 

OPOWIEŚCI ZŁOTEGO WIEKU | AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR
część I - Towarzysze, życie jest piękne!, reż. Ioana Uricaru, Hanno Höfer, Răzvan Mărculescu, Constantin Popescu Jr., 75'
część II - Miłość w wolnym czasie, reż. Cristian Mungiu, 70'
Rumunia/Francja 2009

Selekcja oficjalna w sekcji „Un Certain Regard” w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, 2009
Niekonwencjonalna historia późnokomunistycznego okresu w Rumunii, opowiedziana z perspektywy zwykłych ludzi. Komiczne, dziwaczne opowieści osnute są na często surrealistycznych zdarzeniach dnia codziennego w czasach komunistycznej dyktatury. Film składa się z pięciu nowel, które łączy nastrój, konstrukcja narracji i szczegóły charakterystyczne dla ówczesnej epoki: jedyna marka samochodu widoczna na ulicach to krajowa Dacia, wszyscy żyją z okradania państwa, nakazy partii muszą być wykonywane bez względu na to, jak bardzo są nielogiczne i absurdalne. Komedia zrealizowana na podstawie najzabawniejszych rumuńskich miejskich legend lat osiemdziesiątych XX wieku, odtwarzająca poczucie humoru, które pomogło Rumunom przeżyć komunistyczny reżim.

FURIA | FURIA
reż. Radu Muntean, Rumunia 2002, 90'

Nagrody Związku Filmowców Rumuńskich za najlepszy debiut, dla najlepszego aktora, za najlepsze zdjęcia, 2002
Selekcja oficjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montpellier, 2002
Selekcja oficjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach, 2002
Nagroda za najlepsze zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transilvania, 2003

Aby wziąć udział w nielegalnych wyścigach samochodowych, Luca (zwyczajny chłopak z sąsiedztwa) i jego przyjaciel, mechanik Slice, pożyczają pieniądze od Gabonu - Cygana kontrolującego hazard i wyścigi samochodowe w dzielnicy. Wbrew zawartej umowie, Luca „zapomina” przegrać ustawiony wyścig i jego sponsor ponosi znaczną stratę. Luca i Slice dowiadują się, że ich dług wynosi teraz siedem tysięcy dolarów i powinni go zwrócić następnego dnia wieczorem. Obserwujemy desperackie próby zdobycia pieniędzy, podczas których szalone pomysły przyjaciół doprowadzają do niezwykłych sytuacji.
Bookmark and Share

archiwum