kpb

Pokaz specjalny filmu Aktorzy przyjechali

Z okazji 446 rocznicy urodzin Williama Szekspira Theatrum Gedanense, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Kino Pod Baranami zapraszają na krakowską premierę filmu dokumentalnego pt.: AKTORZY PRZYJECHALI pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy.

Pokaz odbędzie się w Kinie Pod Baranami w poniedziałek, 10 maja, o godz. 18.00.

Aktorzy przyjechali jest dokumentalnym filmem średniometrażowym (55 min) zrealizowanym w celu uwiecznienia happeningu szekspirowskiego, który odbył się 14 września w centrum Gdańskiego Głównego Miasta, na Długim Targu i ul. Długiej. Najlepsi polscy aktorzy recytowali fragmenty sztuk Szekspira na 20 scenach. Wydarzenie towarzyszyło ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - jedynej takiej sceny teatralnej w Polsce a nawet w Europie.

W Archiwum Państwowym w Gdańsku zachowało się wiele dokumentów świadczących o tym, że aktorzy angielscy w XVII wieku cieszyli swoją sztuką, w tym dziełami Szekspira, zarówno mieszkańców Gdańska, jak i przybyszów. To zapewne dzięki przyjezdnym aktorom około roku 1610 wybudowano tu teatr publiczny o kształcie bardzo zbliżonym do słynnego londyńskiego teatru „Fortune”.

Film dokumentalny Aktorzy przyjechali jest produkcją niekomercyjną, którą udało się zrealizować dzięki udziałowi takich instytucji jak: Instytut Adama Mickiewicza z Warszawy, Urząd Miejski w Gdańsku oraz Państwowy Instytut Sztuki Filmowej z Warszawy. Producentem dokumentu jest Amulet Films Sp. z o.o.

Swoją obecność na krakowskiej premierze zapowiedzieli m.in. Aldona Grochal, Małgorzata Hajewska, Dominika Markuszewska, Maja Barełkowska, Piotr Cyrwus, Aleksander Fabisiako i Jacek Romanowski.

Wstęp za zaproszeniami.
Bookmark and Share

archiwum