kpb

Krakowski Festiwal Filmowy - Krakowskie skandale

Nim nadejdzie jubileuszowa, 50., edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego...

zapraszamy na 7 comiesięcznych pokazów filmów, które przyczyniły się do fenomenu imprezy.

W październiku:

KRAKOWSKIE SKANDALE

Nie ma festiwalu bez skandali, a jeśli dotyczą one wypowiedzi artystycznych, tym lepiej. Przypominamy kilka tytułów, które poróżniły wielu, a dyskusje o nich trwają niekiedy do dziś. Autorzy nadal odnoszą sukcesy, ciągle prowokują: Ewa Borzęcka, Daniel Mulloy, Marek Piwowski, Marcin Koszałka. 

Pokaz w środę, 14 października, o godz. 19.00!


W programie:

ARIZONA
reż. Ewa Borzęcka, Polska 1997, 46'
Złoty Lajkonik w 1998
Dokument. Błyskotliwa opowieść o tanim winie marki „Arizona” i jego miłośnikach. Werdykt jury pod przewodnictwem Jerzego Kluby wywołał kłótnie na temat etyki dokumentalisty. Pojawiły się zarzuty, że reżyserka sama wprowadzała swych rozmówców w stan upojenia, by uzyskać lepszy efekt przed kamerą. Ostatnie jej filmy raczej potwierdzają niezwykłą umiejętność Borzęckiej w nawiązywaniu kontaktu z bohaterami.

KROK
reż. Marek Piwowski, Polska 1997, 27'
Brązowy Smok w 1998
Fabuła. Dużym poczuciem humoru popisało się jury pod przewodnictwem Marcela Łozińskiego, nagradzając prowokację Marka Piwowskiego. Ten twórca osobny skomentował swym obrazkiem proces wchodzenia do NATO. Jakim krokiem powinna wkroczyć do tej organizacji nasza armia? Ano najlepiej na nagusa…

TATO
reż. Daniel Mulloy, Wielka Brytania, 2006, 7'
Złoty Smok w 2007
Fabuła. Andrzej Żuławski, nagradzając ten film, stanął pod zarzutami szerzenia pornografii, na domiar geriatrycznej. Bo to miniaturowe dzieło nie stroni od dosadnych scen seksu między starymi ludźmi, ale jest zarazem biblijną wręcz, pełną bólu przypowieścią o ojcu i synu.

TAKIEGO PIĘKNEGO SYNA URODZIŁAM
reż. Marcin Koszałka, Polska 1999, 25'
Wyróżnienie Jury w 2000
Dokument. Największy skandal krakowskiego festiwalu. Jury międzynarodowego konkursu, pod przewodnictwem Marty Meszaros, odważyło się wyróżnić film szokujący swoja bezwzględnością w traktowaniu bliskich, którzy prawdopodobnie na to zasłużyli. Debiut Koszałki to obraz rodzinnego piekła, które śmieszy i przeraża.
A autor, wyzywany w tym filmie przez swą matkę od nieuków i szubrawców, stał twarzą krakowskiego festiwalu, zdobywając laury w kraju i zagranicą jako dokumentalista i operator filmowy.


BILETY:
normalne - 12 zł
ulgowe - 10 zł
Bookmark and Share

archiwum