kpb

Dojrzałe Kino: Lee. Na własne oczy

DOJRZAŁE KINO:
LEE. NA WŁASNE OCZY (reż. Ellen Kuras)

środa, 25 września 2024, godz. 11.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14653_0.jpg

Opowieść o kobiecej sile, odwadze i pasji, by nawet ryzykując życie, robić to co uważa się za słuszne i ważne. W środę, 25 września o godzinie 11.00, w ramach cyklu Dojrzałe Kino, seniorzy zobaczą film Lee. Na własne oczy z Kate Winslet w roli słynnej amerykańskiej korespondentki wojennej Lee Miller.

W filmie Lee. Na własne oczy zdobywczyni Oscara Kate Winslet wciela się w postać słynnej amerykańskiej korespondentki wojennej Lee Miller, której fotografie pokazały światu horror II wojny światowej i przeszły do historii. Modelka, muza artystów, członkini artystycznej bohemy porzuca bezpieczne i dostatnie życie, by uzbrojona jedynie w aparat fotograficzny wyruszyć na front.

Lee Miller była nie tylko poszukiwaczką, ale także głosicielką prawdy. (…) Miała w sobie niepowtarzalną siłę życiową. Była kimś więcej niż obiektem uwagi sławnych mężczyzn, którzy ją otaczali. Pracowała jako fotografka, pisarka i reporterka. Każde wyzwanie podejmowała z miłością, pożądaniem i odwagą. Możliwość wcielenia się w rolę kobiety, którą szczerze podziwiam i uwielbiam, jest dla mnie największym zaszczytem. Aspiruję do tego, aby choć trochę być jak ona – mówi Kate Winslet o swojej bohaterce.

Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman, jednego z najwybitniejszych operatorów filmowych na świecie, który pracował przy takich tytułach jak Pianista, Psy czy Powidoki.

Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek. Film poprzedzi wideoprelekcja, którą z ekranu wygłosi red. Maria Malatyńska.

BILETY dla seniorów: 20 zł

O FILMIE:
LEE. NA WŁASNE OCZY | LEE
(Ellen Kuras) US 2023, 116’

Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami. Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.


ZWIASTUN:






Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14220_2.jpg   

    

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum