kpb

Dojrzałe Kino: Kuba

DOJRZAŁE KINO:
KUBA (reż. Marcin Strauchold)
środa, 24 lipca 2024, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


Przejmujący dokument o jednym z najważniejszych reżyserów polskiego kina. Film Kuba (reż. Marcin Strauchold) poświęcony postaci Janusza Morgensterna wyświetlony zostanie w środę, 24 lipca, o godzinie 11.00 w cyklu Dojrzałe Kino. Pokaz rozpocznie się od wideoprelekcji, którą wygłosi red. Maria Malatyńska.

Kuba to opowieść o reżyserze Januszu Morgensternie poprzez jego filmy. Brak tu narratora, są za to archiwalne wypowiedzi samego twórcy oraz jego współpracowników. W dokumencie udział wzięli m.in.: Janusz Majewski, Roman Polański, Janusz Gajos, Ewa Wiśniewska i Daniel Olbrychski. Ważnym elementem opowiadanej historii jest ikoniczna muzyka z filmów Morgensterna, takich jak Do widzenia, do jutra (1960) czy Trzeba zabić tę miłość (1972). Autorem pierwszej był Krzysztof Komeda, a za ścieżkę dźwiękową do drugiego z filmów odpowiadał Bohdan Mazurek.

Morgenstern buduje liryzm poprzez atmosferę jego obrazów. I to sprawia, że jego filmy się nie starzeją i ciągle poruszają widzów
- zauważa reżyser dokumentu, Marcin Strauchold.

Miałam mnóstwo materiałów o życiu i pracy Kuby, a młoda i zdolna ekipa zgodziła się wykorzystać je w filmie. Namawiam do jego obejrzenia. To historia życia jednego człowieka na tle dziejącej się w Polsce historii – mówi żona tytułowego bohatera, Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Film był prezentowany na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym.


Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.


BILETY dla seniorów: 20 zł

O FILMIE:
KUBA | KUBA
reż. Marcin Strauchold, Polska 2024, 88'


Janusz Morgenstern, dla przyjaciół Kuba. Pochodził z rodziny żydowskiej, w Holokauście stracił całą rodzinę. Reżyser filmów, które na stałe zapisały się na kartach polskiej kinematografii, m.in.: Do widzenia, do jutra, Trzeba zabić tę miłość, Żółty szalik. Widzowie zawdzięczają mu także seriale Stawka większa niż życie, Polskie drogi oraz Kolumbowie. Portret Morgensterna utkany jest z wywiadów, audycji, zdjęć, a także jego własnych filmów, które stanowiły dla niego ucieczkę od traumy, jakiej doświadczył podczas wojny. O jego twórczości opowiadają bliscy, aktorzy i współpracownicy.


Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14220_2.jpg   

    

PARTNERZY:

            

       

 
       

    


Bookmark and Share

archiwum