kpb

Ruchomy zamek Hauru - pokazy w KPB

RUCHOMY ZAMEK HAURU (reż. Hayao Miyazaki)
pokazy w Kinie Pod Baranami
od 21 czerwca 2024


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14465_0.jpg

Ruchomy zamek Hauru to nominowany do Oscara film Hayao Miyazakiego, zrealizowany w znanym Studiu Ghibli. Japoński reżyser pokazuje w nim świat pełen kontrastów, magii i steampunkowej technologii. Ta wizjonerska animacja będzie u nas wyświetlana od piątku, 21 czerwca, w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Ruchomy zamek Hauru to niezwykła adaptacja powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule, na bazie której Hayao Miyazaki stworzył autonomiczne dzieło w swoim niepodrabialnym stylu.

Akcja filmu toczy się w fikcyjnym królestwie, w którym powszechna jest zarówno magia, jak i technologia z początku XX wieku. Główna bohaterka, modystka Sophie, zostaje zaczarowana przez złą wiedźmę i zamieniona w 90-letnią staruszkę. Postanawia opuścić rodzinną miejscowość i wyrusza na Pustkowie, gdzie znajduje tytułowy zamek i podejmuje pracę jako sprzątaczka.

Animacja Ruchomy zamek Hauru ma antywojenny, pacyfistyczny wydźwięk. To wyraz osobistych odczuć reżysera wobec amerykańskiej wojny w Iraku. Film eksploruje również temat starości - jej społecznego postrzegania, stereotypów, ale też wolności, którą ze sobą niesie. Hayao Miyazaki inspirował się charakterystyczną architekturą francuskich miejscowości Colmar i Riquewihr w Alzacji.

Ruchomy zamek Hauru miał premierę na festiwalu w Wenecji w 2004 roku, gdzie rywalizował w konkursie głównym. Był również nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

21 czerwca odbędzie się filmowe zakończenie roku szkolnego w japońskim stylu: nocny maraton dla młodych W krainie Ghibli: 3x Miyazaki. W programie Księżniczka Mononoke, Spirited Away: W krainie bogów i Ruchomy zamek Hauru.

O FILMIE:
RUCHOMY ZAMEK HAURU | HAURU NO UGOKU SHIRO
(Hayao Miyazaki) JP 2004, 119'Oscary 2006 - nominacja: Najlepszy długometrażowy film animowany
MFF w Wenecji 2004: Udział w konkursie głównym, Złota Osella

Nieśmiała Sophie pracuje w sklepie z kapeluszami, należącym niegdyś do jej ojca. Pewnego dnia dziewczyna spotyka tajemniczego mężczyznę, który ratuje ją z opresji, używając swoich czarodziejskich mocy. Zazdrosna o względy młodzieńca wiedźma rzuca na Sophie straszliwą klątwę i przemienia ją w 90-letnią staruszkę. Szukając sposobu na zdjęcie uroku, dziewczyna trafia do ruchomego zamku, należącego do czarodzieja Hauru.PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum