kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Jedno życie

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina:
JEDNO ŻYCIE (reż. James Hawes)
pokaz filmu, dyskusja
i finał III Turnieju Debat Filmowych
sobota, 15 czerwca 2024, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14416_0.jpg

Prawdziwa historia zwykłego człowieka, którego działania wpłynęły na życie tysięcy. W sobotę, 15 czerwca, uczestnicy Spotkania Młodych Amatorów Kina obejrzą oparty na faktach, poruszający film Jedno życie (reż. James Hawes) z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Po projekcji zmierzą się ze sobą uczestnicy finału III Turnieju Debat Filmowych, organizowanego przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Całe wydarzenie zakończy otwarta dyskusja.

Czerwcowej odsłonie Spotkań Młodych Amatorów Kina (SMAK) towarzyszyć będzie szczególne wydarzenie: finał III Turnieju Debat Filmowych, organizowany przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Uczestnicy debatować będą nad tezą skonstruowaną w oparciu o film Jedno życie w reżyserii Jamesa Hawesa.

To film rozgrywający się w 1938 i 1988 roku, który pokazuje w jaki sposób decyzje pojedynczych jednostek mogą wpływać na życie tysięcy ludzi. Głównym bohaterem dramatu jest Nicholas Winton - młody bankier, który przed II wojną światową organizuje ucieczkę setek dzieci z Czechosłowacji do Anglii. W postać Wintona wcielili się Johnny Flynn (Ripley, Emma, Stardust) i dwukrotny laureat Oscara, sir Anthony Hopkins.

Film kręcony był w autentycznych lokacjach z udziałem krewnych osób uratowanych przez głównego bohatera. W obsadzie znaleźli się również: Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Lena Olin, Romola Garai i Alex Sharp.

James Hawes, reżyser: Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby dostać się do autentycznych lokacji i zrekrutować osoby ze społeczności żydowskiej. Wielu najmłodszych członków obsady pochodziło z lokalnych szkół żydowskich. Większość z nich nigdy nie miała styczności z aktorstwem, jednak uwzględnienie odpowiedniego dziedzictwa kulturowego i doświadczenia rodzinnego było dla nas bardzo ważne.

Joanna Laurie, producentka filmu: Nicholas nie był żołnierzem. Nie stoczył żadnej bitwy, walczył o ludzką przyzwoitość. Ta historia nie pokazuje II wojny światowej, ale jest okazją do nakreślenia pewnych ważnych podobieństw między tamtymi czasami a dzisiejszym światem.

Finał III Turnieju Debat Filmowych odbędzie się bezpośrednio po projekcji filmu. Każdy z uczestników zaprezentuje krótką wypowiedź, która następnie zostanie oceniona przez sędziów. W debacie wezmą udział dwie drużyny, złożone z uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Po debacie, w oczekiwaniu na werdykt, wszyscy uczestnicy Spotkania Młodych Amatorów Kina wezmą udział w otwartej dyskusji o filmie.

BILETY dla uczniów: 18 zł

O FILMIE:
JEDNO ŻYCIE | ONE LIFE
(James Hawes) GB 2023, 110’Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. 

ZWIASTUN:O KRAKOWSKIM STOWARZYSZENIU MÓWCÓW:
Od 10 lat zajmuje się propagowaniem merytorycznej i kulturalnej dyskusji wśród młodzieży. Prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych oraz organizuje turnieje w formacie Debat Oksfordzkich.

Debata Oksfordzka jest to rodzaj sformalizowanej dyskusji, w której dwie drużyny składające się z 4 mówców muszą zająć wcześniej wylosowane stanowisko względem tezy zaproponowanej przez organizatorów i obronić je przed sędziami. Sprawdza ona umiejętności perswazyjne, retoryczne i argumentacyjne mówców, pozwala nauczyć się opanowania stresu związanego z wystąpieniami publicznymi i pomaga nabyć doświadczenie w zakresie współpracy drużynowej.

Krakowskie Stowarzyszenie Mówców organizuje w tym roku trzecią edycję Debat Filmowych, które mają na celu nie tylko uczyć o tym, jak dyskutować, ale również zachęcać do głębszej analizy oglądanych produkcji filmowych.
PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum