kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Bękart

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #332
BĘKART (reż. Nikolaj Arcel)
pokaz z dyskusją
czwartek, 4 kwietnia 2024, godz. 22.45
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14186_0.jpg

Porywająca historia o dumnym mężczyźnie targanym wielkimi namiętnościami. Hipnotyzujący film kostiumowy Bękart (reż. Nikolaj Arcel) to kolejny film prezentowany w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Pokaz w czwartek, 4 kwietnia, poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 18 zł.

XVIII-wieczna Dania. Ludvig Kahlen (Mads Mikkelsen) w imieniu króla obejmuje w posiadanie bezkresne, dzikie wrzosowiska. Człowiek znikąd o mentalności self-made mana liczy na społeczny awans w zamian za ujarzmienie niegościnnych terenów i przemienienie ich w przynoszące dochody pola uprawne. Na drodze do jego sukcesu staje okrutny szlachcic Frederik de Schinkel (Simon Bennebjerg).

Bękart to adaptacja powieści Idy Jessen inspirowanej losami prawdziwego Ludviga Kahlena - byłego żołnierza, jednego z najważniejszych pionierów jutlandzkich wrzosowisk. Reżyser Nikolaj Arcel (Kochanek królowej) pracował nad scenariuszem wraz z Andersem Thomasem Jensenem - nagrodzonym Oscarem twórcą takich tytułów jak Jabłka Adama czy Jeźdźcy sprawiedliwości.

W Bękarcie pobrzmiewają echa westernów oraz innych zapadających w pamięć opowieści o zdeterminowanych jednostkach dochodzących do sukcesu pracą własnych rąk. Trudno odwrócić wzrok od zapierających dech kadrów, przedstawiających niegościnne duńskie odludzia, których autorem jest uznany operator Rasmus Videbæk (Mroczna wieża, Dwunastu odważnych, Fúsi).

Reżyser o filmie: Film Bękart wyrósł na tym egzystencjalnym gruncie i jest to, jak dotychczas, mój najbardziej osobisty film. Posługując się genialną powieścią Idy Jessen, wspólnie z Andersem Thomasem Jensenem chcieliśmy stworzyć wspaniałą, epicką opowieść o tym, jak nasze ambicje i pragnienia niechybnie nas zawiodą, jeśli są wszystkim, co mamy. Życie to chaos: jest bolesne i nieprzyjemne, piękne i niesamowite, a my często nie mamy nad nim kontroli. Jest tak, jak w znanym powiedzeniu: Robimy plany, a Bóg się śmieje.

Gospodynią spotkania będzie Ida Przeźmińska, która studiuje teatrologię (rok 3) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma dwa koty: Kokainę i Nikotynę.

Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Studencki Nocny Klub Filmowy. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.

BILETY dla studentów: 18 zł

O FILMIE:
BĘKART | BASTARDEN
(Nikolaj Arcel) DK/SE 2023, 120’MFF w Wenecji 2023 - wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Katolickiej Organizacji Kinematografii i Sztuki Audiowizualnej (SIGNIS) - Wyróżnienie specjalne (Nikolaj Arcel)
MFF w Wenecji 2023 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Nikolaj Arcel)
Europejska Akademia Filmowa 2023 - wygrana: Najlepszy europejski aktor roku (Mads Mikkelsen), Najlepszy europejski operator roku (Rasmus Videbæk), Najlepszy europejski twórca kostiumów (Kicki Ilander)


Jest 1755 rok. Ludvig Kahlen (Mads Mikkelsen), pochodzący z nieprawego łoża były żołnierz, wyrusza na podbój jałowych i surowych wrzosowisk, mając przed sobą jeden cel – założyć na nich kolonię w imieniu króla, w zamian za obiecany przez duńskiego władcę tytuł szlachecki. Na drodze staje mu bezwzględny i pełen pogardy szlachcic Frederik de Schinkel, który nie zamierza oddać ziemi, uważając ją za swoją. Kiedy Kahlen zatrudnia do pomocy zbiegłą z dworu de Schinkela dwójkę służących, gotowy do aktów największego okrucieństwa szlachcic poprzysięga zemstę.

ZWIASTUN:


PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum