kpb

Dojrzałe Kino: Cztery córki

DOJRZAŁE KINO:
CZTERY CÓRKI (reż. Kaouther Ben Hania)
środa, 3 kwietnia 2024, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14185_0.jpg

Zaskakujące połączenie fabuły, dokumentu i policyjnej rekonstrukcji, z polityczną rewolucją w tle. Nominowany do Oscara dokument Cztery córki (reż. Kaouther Ben Hania) to kolejny film prezentowany w cyklu Dojrzałe Kino. Pokaz w środę, 3 kwietnia, poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

Wyjątkowa forma dokumentu Cztery córki pozwoliła znakomitej reżyserce Kaouther Ben Hani (Człowiek, który sprzedał swoją skórę - dostępny online w E-Kinie Pod Baranami) zanurzyć się głęboko w intrygującym temacie. Cztery córki to wieloznaczna i zachęcająca do refleksji opowieść o patriarchacie, dziedziczeniu traumy, przemocy, a także dojrzewaniu w cieniu wielkich przemian społeczno-politycznych. Olfa, główna bohaterka filmu, wprowadza widzów do swojego świata, w którym prywatne, codzienne dramaty splecione są z wielkimi tragediami, zawłaszczonymi przez media.

Reżyserka o filmie: Olfa zafascynowała mnie od samego początku. Widziałam w niej bardzo silną postać filmową – była ucieleśnieniem matki ze wszystkimi jej sprzecznościami, dwuznacznościami i problemami. Jej złożona, straszna historia mnie prześladowała i chciałam ją zgłębić, zrozumieć [...].

W filmie Cztery córki niektóre z bohaterek zastępowane są w trudnych emocjonalnie momentach przez profesjonalne aktorki. Jedną z nich jest Hend Sabry - tunezyjsko-egipska aktorka, mieszkająca i pracująca głównie w Kairze, która zdobyła sławę grając w egipskim serialu telewizyjnym Ayza Atgawez.

Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

BILETY dla seniorów: 20 zł

O FILMIE:
CZTERY CÓRKI | LES FILLES D'OLFA
(Kaouther Ben Hania) FR/SA/DE/TN 2023, 107’

MFF w Cannes 2023 - wygrana: Nagroda im. Francios Chalais - Najlepszy film dokumentalny lub fabularny przedstawiający życie (Kaouther Ben Hania), Złote Oko - Najlepszy film dokumentalny (Kaouther Ben Hania)
MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złoty Lew - Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Kaouther Ben Hania)
Europejska Akademia Filmowa 2023 - nominacja: Najlepszy europejski film dokumentalny - Prix Arte (Kaouther Ben Hania)
Oscary 2024 - nominacja: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (Kaouther Ben Hania, Nadim Cheikhrouha)


Bohaterką filmu jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę Hind Sabri),matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne Cztery córki są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.


ZWIASTUN:

 
 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum