kpb

18. AFRYKAMERA - replika festiwalu filmów afrykańskich

18. AFRYKAMERA
replika festiwalu filmów afrykańskich
5-10 kwietnia 2024
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14181_2.jpg

W piątek, 5 kwietnia, rozpocznie się krakowska replika festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera. Do 10 kwietnia, będzie można u nas zobaczyć pięć produkcji z Afryki, które pokazywane były na warszawskiej imprezie w grudniu zeszłego roku. W programie m.in. nagrodzony na Berlinale dramat Sira oraz rywalizujący w 2023 roku o Złotą Palmę film Banel i Adama.

Festiwal AfryKamera to pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwal filmowy, który promuje kino afrykańskie, a także największa w Polsce impreza poświęcona kulturze kontynentu afrykańskiego. To interdyscyplinarne wydarzenie skupia szerokie środowisko ludzi zafascynowanych złożoną i wielobarwną kulturą Afryki.

Od 5 do 10 kwietnia (za wyjątkiem poniedziałku, 8 kwietnia) pokażemy wybrane filmy 18. edycji AfryKamery, która odbyła się w grudniu zeszłego roku. Wszystkie tytuły nawiązują do głównego tematu wydarzenia, czyli hasła WOMAN. W programie są poruszające opowieści o kobietach z różnych zakątków kontynentu oraz świetne filmy, których autorkami są afrykańskie reżyserki.

Burkińska reżyserka Apolline Traoré opowiada w filmie Sira przejmującą historię młodej dziewczyny, która walczy o przetrwanie na pustyni po porwaniu przez islamskich terrorystów. To mocna i aktualna produkcja, która zdobyła nagrodę publiczności na festiwalu w Berlinie. W cieniu głębokich podziałów społecznych toczy się rozpisana na lata historia czarnej katoliczki, opowiedziana w filmie Żegnaj Julio. Sudański reżyser Mohamed Kordofani stawia w nim niełatwe pytanie: czy da się zapomnieć o bolesnej przeszłości? Trudne doświadczenia ma za sobą również Marie - główna bohaterka osadzonego we Francji filmu Ojcze nasz, diabeł w reżyserii pochodzącej z Kamerunu Ellie Foumbi. Uzdolniona kulinarnie kobieta stara się prowadzić ciche i skromne życie, jednak wszystko zmienia spotkanie z pewnym księdzem, w którym rozpoznaje dawnego oprawcę.   

Niezwykły świat zachodnioafrykańskiego folkloru otwiera przed widzami oniryczna nigeryjska produkcja Mami Wata. Reżyser C.J. "Fiery" Obasi łączy czarno-białe zdjęcia ze wspaniałą charakteryzacją i kostiumami, by opowiedzieć o procesie zanikania niewielkich społeczności, które kultywują tradycyjne wierzenia. Tradycja gra kluczową rolę również w filmie Banel i Adama (reż. Ramata Toulaye Sy). To przepięknie nakręcona opowieść o miłości wystawionej na próbę, w której poczucie obowiązku ściera się z prywatnymi marzeniami i uczuciami. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Marzeną Figiel-Strzałą dotyczące problemu dostępu do wody wśród plemion Afryki.

Wszystkie filmy będą wyświetlone z podwójnymi polskimi i angielskimi napisami.

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)
Karnet (5 seansów): 100 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


PROGRAM:
piątek, 5 kwietnia
18.00 ŻEGNAJ JULIO | WADAEAN JULIA
(Mohamed Kordofani) SD/EG/DE/FR/SA/SE 2023, 120’

sobota, 6 kwietnia
18.00 SIRA | SIRA
(Apolline Traoré) BF/FR/DE/SN 2023, 122’

niedziela, 7 kwietnia
11.00 BARANKI DZIECIOM: BARANKI W AFRYCE
pokaz bajek i warsztaty muzyczne
18.00 MAMI WATA | MAMI WATA
(C.J. “Fiery” Obasi) NG 2023, 107’

wtorek, 9 kwietnia
18.00 OJCZE NASZ, DIABEŁ | OUR FATHER, THE DEVIL
(Ellie Foumbi) FR/US 2022, 108’

środa, 10 kwietnia
18.00 BANEL I ADAMA | BANEL & ADAMA
(Ramata-Toulaye Sy) FR/ML/SN 2023, 87’


O FILMACH:
BANEL I ADAMA | BANEL & ADAMA
(Ramata-Toulaye Sy) FR/ML/SN 2023, 87’


MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Ramata-Toulaye Sy)
Senegalski kandydat do Oscara


W niewielkiej wiosce na północy Senegalu mieszkają zakochani w sobie Banel i Adama. Banel za wszelką cenę stara się wyprowadzić z ukochanym do własnego domu, rozpocząć nowe, wspólne życie i zyskać wolność. Adama, zgodnie z lokalnymi zwyczajami, ma zostać szefem wioski. Jest przywiązany do tradycji przodków i czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność. Kłopoty spowodowane suszą sprawiają, że para spędza coraz mniej czasu razem, a Banel czuje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa.


MAMI WATA | MAMI WATA
(C.J. “Fiery” Obasi) NG 2023, 107’


Sundance FF - wygrana: Nagroda Festiwalowa - Najlepsze zdjęcia w dramacie zagranicznym (Lílis Soares)

C.J. “Fiery” Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini zapewniającej im wszelkie dobra – Mami Waty. Niektórzy mieszkańcy skarżą się jednak na konieczność oddawania swych plonów w ofierze i brak udogodnień cywilizacyjnych oraz poddają w wątpliwość działanie medium, przez którą bogini przemawia. Wykorzystuje to nieznajomy Jasper, który pojawia się na Iyi i uruchamia ciąg zdarzeń, doprowadzając do zburzenia spokoju, skłócenia mieszkańców i wprowadzenia przywództwa opartego na przemocy.


OJCZE NASZ, DIABEŁ | OUR FATHER, THE DEVIL
(Ellie Foumbi) FR/US 2022, 108’


Tribeca FF 2022 – wygrana: nagroda publiczności dla najlepszego pełnometrażowego filmu fabularnego (Ellie Foumbi)
Indie Memphis FF 2022 - wygrana: nagroda publiczności dla najlepszego pełnometrażowego filmu fabularnego (Ellie Foumbi), najlepszy pełnometrażowy film fabularny (Ellie Foumbi)
American Black FF 2022 – wygrana: najlepszy pełnometrażowy film fabularny (Ellie Foumbi)


Marie, niezwykle zdolna szefowa kuchni w domu opieki dla seniorów w niewielkiej francuskiej miejscowości, stara się prowadzić ciche i spokojne życie skupione przede wszystkim na pracy. Wszystko zmienia się, gdy do ośrodka przyjeżdża charyzmatyczny ksiądz z Kinszasy, w którym rozpoznaje przywódcę grupy zbrojnej, odpowiedzialnego za spalenie jej wioski, zamordowanie rodziny i zrobienie z niej, kilkunastoletniej wtedy dziewczynki, żołnierza. Od tego momentu jedynym celem Marie będzie zemsta i zabicie człowieka, który zrujnował jej życie i przez którego musiała uciekać ze swego kraju.


SIRA | SIRA
(Apolline Traoré) BF/FR/DE/SN 2023, 122’


Berlinale 2023 - wygrana: Nagroda Publiczności w sekcji 'Panorama' - Najlepszy film (Apolline Traoré)

W swym filmie Apolline Traoré pokazuje historię zła i przemocy dokonywanej na ludności cywilnej, która niestety staje się częścią naszej codzienności, tej zupełnie bliskiej, jak i tej rozgrywającej się w dalekich zakątkach globu. To z jednej strony bardzo realistyczny i brutalny obraz ukazujący działania islamskich terrorystów, z drugiej portret młodej dziewczyny, Siry, która po utracie wszystkiego co najcenniejsze oraz porwaniu i gwałcie, których padła ofiarą, nie upada na duchu i walczy o przetrwanie w trudnych warunkach pustynnego Sahelu. To jeden z tym filmów, które powinien zobaczyć każdy i każda z nas.


ŻEGNAJ JULIO | WADAEAN JULIA
(Mohamed Kordofani) SD/EG/DE/FR/SA/SE 2023, 120’


MFF w Cannes 2023 - wygrana: Un Certain Regard - Freedom Prize (Mohamed Kordofani)
Sudański kandydat do Oscara

Chartum, 2005 r. Nasilają się zamieszki pomiędzy Sudańczykami arabskiego pochodzenia a mieszkańcami północnego Sudanu. Julia, czarna katoliczka, doznaje podwójnej tragedii. Jej synek zostanie potrącony przez samochód, a mąż zastrzelony. W obie sprawy zamieszana jest Mona, która, by zagłuszyć wyrzuty sumienia, zatrudnia dziewczynę jako pokojówkę i przyjmuje ją do swojego domu. Z czasem kobiety zaprzyjaźniają się, a każda stara się zapomnieć o bolesnej przeszłości. Wszystko wraca jednak, gdy synek Julii prosi przyjaciela matki o pomoc w dowiedzeniu się, co stało się z jego ojcem.

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum