kpb

Chungking Express - pokaz towarzyszący wystawie Stany splątane

CHUNGKING EXPRESS (reż. Wong Kar-Wai)
Pokaz towarzyszący wystawie
Stany splątane

środa, 3 kwietnia 2024, godz. 18.15

Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14164_2.jpg

Do 7 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha dostępna jest wystawa Stany splątane Mateusza Kołka. To intrygująca podróż do świata wyobraźni artysty, w której przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska. Ekspozycji towarzyszą pokazy filmowe. Ze względu na ogromne zainteresowanie, kolejna projekcja odbędzie się w środę, 3 kwietnia, w naszym Kinie, gdzie będzie można zobaczyć stylowy film Wong Kar-Waia Chungking Express.

Wystawa Stany splątane to próba przedstawienia, jak może wyglądać podróż do wnętrza głowy artysty. Twórczość Mateusza Kołka to bardzo oryginalne splątane Multiwersum. Miejsce, w którym przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska; manga, anime, komiks europejski i sztuka gotycka. Z tego zbioru, wydawałoby się, zupełnie nieprzystających do siebie elementów, powstaje niezwykły świat wyobraźni, w którym chce się zostać na dłużej. Świat, który chce się eksplorować i którego chce się doświadczać. Odnajdywać powtarzające się elementy i szukać powiązań pomiędzy kolejnymi grafikami. Wystawa dostępna jest do 7 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Ekspozycji towarzyszyć będą projekcje filmów, które szczególnie silnie wpłynęły na twórczość Mateusza Kołka.

W środę 3 kwietnia, w naszym Kinie odbędą się projekcje stylowego filmu Wong Kar-Waia Chungking Express. Ta głośna produkcja z 1994 roku uczyniła z hongkońskiego reżysera ikonę współczesnego kina. W centrum skąpanej w sztucznym, zimnym świetle historii znajdują się dwaj policjanci o złamanych sercach, których perypetie uzupełnia znakomita muzyka z przebojem California Dreamin’ The Mamas & the Papas na czele.

BILETY: 25 zł
W dniach 5-7 kwietnia, z biletem z filmu Chungking Express - wstęp na wystawę Stany splątane w cenie 10 zł.

PROGRAM:
środa, 3 kwietnia
18.15 CHUNGKING EXPRESS | CHUNGKING EXPRESS
(Wong Kar Wai) HK 1994, 97’
miejsce: Kino Pod Baranami (Rynek Główny 27)

O FILMIE:
CHUNGKING EXPRESS | CHUNGKING EXPRESS
(Wong Kar Wai) HK 1994, 97’Film Independent Awards 1997: Najlepszy film zagraniczny (nominacja)
MFF w Locarno w 1994: Udział w konkursie głównym

Dwóch hongkońskich gliniarzy o złamanych sercach, dwie przewrotne historie o niemożliwych spotkaniach. Policjant z plakietką o numerze 223 nie może się pogodzić z tym, że został porzucony, kiedy los stawia na jego drodze tajemniczą kobietę w prochowcu i blond peruce. Ona szuka Hindusów, którzy zniknęli z niezwykle cennym i niezbyt legalnym pakunkiem. Tymczasem w nocnym barze z jedzeniem na wynos bystre oczy milczącej Faye śledzą mundurowego 663, z którego uczuciami brutalnie obeszła się pewna stewardessa…

Zadziorna, lekko prowadzona fabuła to jeden z najważniejszych filmów definiujących estetykę lat 90. Jego neonowo-chropowata stylistyka stała się punktem odniesienia dla całego pokolenia twórców ze wszystkich stron świata. Od stylowego kina akcji po teledyskowy romans pulsujący w rytm California Dreaming - to urzekająca i zagadkowa historia o samotności i mijaniu się w tłumie.

ZWIASTUN:
   


WCZEŚNIEJSZE POKAZY:
środa, 27 marca 2024, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum