kpb

Pianoforte - pokaz filmu i spotkanie

PIANOFORTE (reż. Jakub Piątek)
pokaz filmu i spotkanie z edukatorką
Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
poniedziałek, 18 marca 2024, godz. 12.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14154_2.jpg

Dokument Pianoforte Jakuba Piątka to emocjonujące spojrzenie za kulisy prestiżowego Konkursu Chopinowskiego. W poniedziałek, 18 marca, zapraszamy na specjalny pokaz filmu, któremu towarzyszyć będzie rozmowa z Magdaleną Magentą - edukatorką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji było ich 160, do finału edycji z 2021 roku trafiło zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski to najbardziej prestiżowe wydarzenie tego typu na świecie. Rywalizują w nim młodzi muzycy z różnych zakątków globu, których łączy marzenie o zwycięstwie, będącym przepustką do wielkiej kariery. To właśnie ci artyści są bohaterami przebojowego dokumentu Pianoforte w reżyserii Jakuba Piątka.

Po raz pierwszy w historii widzowie mają możliwość wejść za kulisy słynnego Konkursu. W Pianoforte kamera uważnie obserwuje katorżnicze przygotowania jego uczestników, ale też portretuje ich życie prywatne. Dokument Jakuba Piątka (Prime Time) to opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.

Pianoforte to produkcja pełna walorów edukacyjnych, rekomendowana uczniom szkół ponadpodstawowych. Film miał premierę na festiwalu Sundance i został wyróżniony polską nagrodą Orła w kategorii Najlepszy Dokument.

Po seansie filmu w poniedziałek, 18 marca, odbędzie się spotkanie z Magdaleną Magentą - edukatorką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, które poprowadzi Kaja Łuczyńska, edukatorka filmowa. Rozmowa dotyczyć będzie kulisów powstawania filmu Pianoforte oraz Konkursu Chopinowskiego - jego początków, przebiegu oraz przyszłorocznej edycji.

Partnerem pokazu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

BILETY: 20 zł

Rezerwacji grupowej na seans można dokonać telefonicznie (604 708 839) lub mailowo (kaja@kinopodbaranami.pl).

O WALORACH EDUKACYJNYCH:
Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) o filmie: Pianoforte to film, który może zmienić nasze spojrzenie na muzykę poważną. Opowiada o Konkursie Chopinowskim – jednym z najważniejszych konkursów w świecie muzyki – ale robi to od nietypowej strony. Reżysera Jakuba Piątka interesują przede wszystkim młodzi ludzie, którzy w nim rywalizują. Film ukazuje ich przygotowania, treningi oraz życie prywatne. Przedstawia, jak wielkiej wytrwałości i determinacji wymaga realizowanie planów oraz dążenie do mistrzostwa, pokazując jednocześnie, jak różni a zarazem podobni są ludzie z pasją.

GOŚĆ POKAZU:
Magdalena Magenta - edukatorka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, historyczka sztuki, pedagożka i archeolożka, przewodniczka po Warszawie, zajmuje się edukacją muzyczną i w obszarze sztuk plastycznych, odkrywa dla siebie i innych ślady Fryderyka Chopina na ulicach polskich miast i wsi.

O FILMIE:
PIANOFORTE | PIANOFORTE
(Jakub Piątek) PL 2023, 89’



Orły 2024: Najlepszy film dokumentalny
Millennium Docs Against Gravity 2023 - wygrane: Nagrody Publiczności - Nagroda Dokumentalna Warszawy (Jakub Piątek), Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego (Jakub Piątek), Nagroda Specjalna - Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni - wyróżnienie specjalne (Jakub Piątek), Nagroda za Najlepszy Film Polski - Nagroda Smakjam (Jakub Piątek)
Sundance Film Festival 2023 - nominacja: Udział w konkursie na najlepszy zagraniczny film dokumentalny (Jakub Piątek)


Konkurs Chopinowski odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie Pianoforte znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata oraz ich marzenia.

Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości.

ZWIASTUN:




PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum