kpb

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy
17-23 listopada 2023
Kino Pod BaranamiOd 17 do 23 listopada zapraszamy na Ukraina! 8. Festiwal Filmowy. Ta warszawska impreza odwiedzi również kilka polskich miast - w tym Kraków, gdzie będzie można zobaczyć osiem filmów, m.in. brawurową komedię kulinarną Smak wolności, prezentowany na Festiwalu w Berlinie dokument Nie znikniemy oraz komediodramat Luksemburg Luksemburg.


Ostatnie dziewięć lat to najbardziej owocny okres w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Ukraina! Festiwal Filmowy to unikalna okazja do poznania tej wyjątkowej, różnorodnej kinematografii.
 
Organizujemy festiwal od 2016 roku i propagowanie kina ukraińskiego, tak mało znanego wówczas w Polsce, było bardzo trudne. Słyszeliśmy opinie, że to kino postradzieckie i po co je pokazywać. Okazuje się, że współczesne ukraińskie kino jest bardzo dobre. Przypomina kino europejskie, ale z taką wschodnią duszą – mówi Beata Bierońska-Lach, dyrektorka festiwalu.
 
W ramach 8. edycji wydarzenia, w naszym Kinie będzie można zobaczyć osiem filmów fabularnych i dokumentalnych.
 
O dzieciństwie, dorastaniu i szukaniu własnej życiowej drogi opowiadają twórcy filmów Kamień. Papier. Granat. oraz Do you love me?. W pierwszej produkcji reżyserka Iryna Ciłyk przenosi widzów do lat 90. To właśnie wtedy, w prowincjonalnym miasteczku, rodzi się nieoczywista przyjaźń pomiędzy weteranem wojny w Afganistanie a małym chłopcem. Drugi film (w reżyserii Tonii Nojabrovej) rozgrywa się w Kijowie, rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Jego główną bohaterką jest siedemnastoletnia Kira, marząca o karierze aktorskiej.
 
W brawurowy, pełen energii sposób o rodzinie opowiada Antonio Lukicz – reżyser filmu Luksemburg Luksemburg. W rolach głównych wystąpili w nim Amil Nasirov i Ramil Nasirov - bracia bliźniacy, członkowie popularnego zespołu muzycznego Kurgan & Agregat. O niezwykłej roli marzeń w życiu człowieka mówi komedia kulinarna Smak wolności Ołeksandra Berezania. To historia ambitnej kucharki, która planuje zostać szefową kuchni w restauracji na wysokim poziomie.
 
W zestawie festiwalowych filmów są również cztery dokumenty, które portretują skomplikowaną sytuację w wojennej Ukrainie. W Nie znikniemy Alisy Kowalenko, kamera koncentruje się na losach pięciu ukraińskich nastolatków. Zaraz obok nich, nieopodal ich rodzinnych miasteczek w Donbasie, nieprzerwanie od 2014 roku toczy się wojna. Skąd dokąd Macieja Hameli to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. Film W Ukrainie Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego to refleksyjny obraz życia w zbombardowanych miastach i spalonych wioskach. Prezentowany na Festiwalu w Berlinie dokument Wschodni front (reż. Witalij Mańskyj, Jewhen Titarenko) to rozciągnięta na sześć miesięcy opowieść o wojnie – pełna dramatyzmu, rozpaczy, strachu, nienawiści, goryczy, miłości i, co najważniejsze, wiary w zwycięstwo.


PROGRAM:

piątek, 17 listopada
18.00 SMAK WOLNOŚCI | SMAK SVOBODY
(Ołeksandr Berezań) UA 2022, 116’

sobota, 18 listopada
18.00 LUKSEMBURG LUKSEMBURG | LYUKSEMBURH, LYUKSEMBURH
(Antonio Lukicz) UA 2022, 105’

niedziela, 19 listopada
18.00 KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT. | YA I FELIX
(Iryna Ciłyk) UA 2022, 92’

poniedziałek, 20 listopada
18.00 W UKRAINIE | W UKRAINIE
(Piotr Pawlus, Tomasz Wolski) PL 2023, 83’

wtorek, 21 listopada
18.00 NIE ZNIKNIEMY | MY NE ZHASNEMO
(Alisa Kowalenko) UA 2023, 100’
20.00 SKĄD DOKĄD | IN THE REARVIEW
(Maciej Hamela) PL/FR/UA 2023, 85’

środa, 22 listopada
18.00 WSCHODNI FRONT | SHIDNYI FRONT
(Witalij Mańskyj, Jewhen Titarenko) LV/UA/CK/US 2023, 98’

czwartek, 23 listopada
18.00 DO YOU LOVE ME? | TY MENE LUBYSH?
(Tonia Nojabrova) UA/SE 2023, 90’


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)

Karnet (8 seansów): 120 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


O FILMACH:

DO YOU LOVE ME? | TY MENE LUBYSH?
(Tonia Nojabrova) UA/SE 2023, 90’

MFF w Odessie 2023: Najlepsza aktorka (Karyna Khymchuk)
Nagrody Ukraińskich Krytyków Filmowych  “Kinokolo” - nominacje: Najlepszy scenariusz, Najlepsza aktorka (Karyna Khymchuk)


Kijów, rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Siedemnastoletnia Kira marzy o  karierze aktorskiej. W epoce znanej po ukraińsku jako "Perebudova" lub "przebudowa", w modzie są kolorowe nylonowe pończochy, a pokolenie jej rodziców świętuje, jedząc kawior na grzankach i wznosząc toasty kryształowymi kieliszkami. Życie Kiry wkrótce nabierze rozpędu, ale jej rodzina i kraj, w którym mieszka, zaczynają się rozpadać.

To drugi pełnometrażowy film w dorobku Toni Nojabrowej, a zarazem na poły autobiograficzna opowieść o początkującej artystce i radykalnej transformacji.KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT. | YA I FELIX
(Iryna Ciłyk) UA 2022, 92’

Ukraińskie Nagrody Filmowe 2022 – nominacja: Najlepszy film
MFF w Odessie 2022 - nominacja: Najlepszy film

Chłopiec o imieniu Tymofij mieszka z rodziną w prowincjonalnym miasteczku. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się wyjątkowy przyjaciel. Felix to weteran wojny w Afganistanie, były oficer kontrwywiadu, złamany procesami alkoholik, ale jednocześnie wielki fan muzyki. Chłopiec i Felix zostają przyjaciółmi.

Adaptacja powieści ukraińskiego pisarza Artema Chekh'a Kim jesteś?. Wzruszająca opowieść o pokoleniu ludzi, którzy byli nastolatkami w latach 90.LUKSEMBURG LUKSEMBURG | LYUKSEMBURH, LYUKSEMBURH
(Antonio Lukicz) UA 2022, 105’

Ukraińskie Nagrody Filmowe 2023 - 11 nominacji, m.in.: najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszy reżyser.
MFF w Wenecji 2022: udział w konkursie Horyzonty

Kiedy bracia bliźniacy dowiadują się, że ich dawno niewidziany ojciec jest chory, wyruszają w podróż do Luksemburga, by zobaczyć go po raz ostatni. Czy mężczyzna, którego spotkają, będzie tym samym złym ojcem, którego pamiętają?

Odtwórcy głównych ról - Amil Nasirov i Ramil Nasirov - to bracia bliźniacy, członkowie bardzo popularnego w Ukrainie zespołu muzycznego "Kurgan & Agregat”. Do początku wojny duet stale koncertował w ukraińskich miastach, wspierając armię. Obecnie członkowie zespołu są zaangażowani w wolontariat i zakup dronów dla sił zbrojnych.NIE ZNIKNIEMY | MY NE ZHASNEMO
(Alisa Kowalenko) UA 2023, 100’ (film dokumentalny)

Docudays UA 2023: Najlepszy Film
MFF w Berlinale 2023: Udział w konkursie Generation 14 plus
Ukraińskie Nagrody Filmowe 2023: Nominacja w kategorii najlepszy dokument
MFF w Odessie 2023: Nominacja w kategorii najlepszy dokument

Losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy, młodzi walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Różni ich jednak miejsce zamieszkania: to Donbas, gdzie od lat trwa wojna.

Młodzież miota się i zmaga z rzeczywistością, z którą mierzy się poprzez rysunek, fotografię, muzykę, a przede wszystkim – przyjaźń. W pewnym momencie bohaterowie otrzymują niezwykłą propozycję: mogą odwiedzić Nepal i wędrować u podnóża Himalajów. Czy uda im się wyjechać do tego odległego zakątka świata?SKĄD DOKĄD | IN THE REARVIEW
(Maciej Hamela) PL/FR/UA 2023, 85’ (film dokumentalny)

Millennium Docs Against Gravity 2023: Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagroda za Najlepszy Film Polski

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

Skąd dokąd
to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.SMAK WOLNOŚCI | SMAK SVOBODY
(Ołeksandr Berezań) UA 2022, 116’


Brawurowa komedia kulinarna, w której tradycja zderza się z nowoczesnością.

Młoda kucharka Waria pracuje w przydrożnej knajpie, gdzie nikt nie potrzebuje jej “eleganckich potraw”. Decyduje się uciec do dużego miasta, aby pokazać, że jest w stanie zostać szefową kuchni w restauracji na wysokim poziomie. W pracy pomaga jej książka autorstwa Olgi Franko - ukraińskiej autorki bestsellerowych książek kucharskich.W UKRAINIE | W UKRAINIE
(Piotr Pawlus, Tomasz Wolski) PL 2023, 83’ (film dokumentalny)

Millennium Docs Against Gravity 2023: Udział w konkursie filmów polskich
Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego "Vision du Reel" 2023: Wyróżnienie
Lubuskie Lato Filmowe 2023: Srebrne Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych

Gdy Rosja rozpoczęła działania wojenne przeciw ludności cywilnej, Europejczycy zjednoczyli się, by przyjąć niemal 8 milionów uchodźców z Ukrainy. Co się stało z tymi, którzy nie wyjechali i z tymi, którzy wrócili do domu? Czy „dom” nadal znaczy dla nich to samo? Filmowcy Piotr Pawlus i Tomasz Wolski pokazują, jak wygląda życie w zbombardowanych miastach i spalonych wioskach.

Poprzez serię statecznych ujęć zniszczonej wojną Ukrainy, twórcy filmu zapraszają widza w kontemplacyjną podróż, przedstawiającą różne aspekty nowej rzeczywistości.WSCHODNI FRONT | SHIDNYI FRONT
(Witalij Mańskyj, Jewhen Titarenko) LV/UA/CK/US 2023, 98’ (film dokumentalny)

MFF w Berlinie 2023:  Udział w konkursie 'Encounters'
Millennium Docs Against Gravity 2023: Udział w konkursie

24 lutego 2022 roku Jewhen nie zastanawiał się, co powinien zrobić. Poszedł na front. Od pierwszej minuty rosyjskiej agresji na Ukrainę na wielką skalę, zaczął rejestrować wszystko, co go otaczało: własne uczucia, gdy pierwsze rakiety zaczęły bombardować jego miasto; dziesiątki tysięcy uchodźców w pośpiechu opuszczających swoje domy, tworząc niekończące się korki przy wyjazdach z miasta i przyjaciół, z którymi poszedł na wojnę, która dotarła do progu jego własnego domu w Kijowie.

Jewhen jest członkiem ochotniczego batalionu medycznego "Szpitalnicy" utworzonego w 2014 r., a obecnie liczącego ponad 1000 osób. Misją batalionu jest udzielanie pierwszej pomocy na linii frontu i ewakuowanie rannych do kwatery głównej lub szpitali. Brygady zwykle pracują w parach po dwa pojazdy medyczne, tworząc w ten sposób jednostkę mobilną. To właśnie ci ludzie są głównymi bohaterami filmu. 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum