kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Chłopi

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina
CHŁOPI (reż. DK Welchman, Hugh Welchman)
sobota, 14 października 2023, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13819_0.jpg

14 października zapraszamy na kolejne Spotkanie Młodych Amatorów Kina. Licealiści z różnych krakowskich szkół obejrzą wspólnie pełnometrażową animację malarską Chłopi, która w 2024 roku będzie reprezentowała Polskę w oscarowym wyścigu. Seans poprzedzi prelekcja, a po filmie odbędzie się dyskusja. Bilety dla uczniów: 16 zł.

Film Chłopi został zrealizowany w tej samej technice animacji malarskiej, co wielki przebój z 2017 roku - Twój Vincent (2017). Pracowało nad nim ponad 100 malarzy w 4 studiach – w Polsce, Serbii, Ukrainie i na Litwie – przez ponad 3 lata. Łącznie malarze poświęcili ponad 230 000 godzin na namalowanie i zużyli ponad 1300 litrów farby.

Reżyserka filmu, DK Welchman: Animacja malarska pozwala nam stworzyć świat, w który można się zanurzyć i który można poczuć. Technika, którą wybraliśmy, umożliwia opowiedzenie wartkiej akcji powieści Reymonta, z całym bogactwem aktorskich kreacji, a także na oddanie niuansów natury. Kilkustronicowy opis przyrody możemy ukazać za pomocą jednego obrazu.

Styl wizualny filmu jest inspirowany malarstwem Młodej Polski – w tym dziełami Józefa Chełmońskiego, takimi jak Bociany, Burza czy Babie lato. Muzykę do filmu Chłopi stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski, który w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych.

W kluczowych dla opowieści rolach Jagny, Antka i Boryny wystąpili: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk i Mirosław Baka. Ponadto w obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Małgorzata Kożuchowska i Sonia Bohosiewicz.

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina to dyskusyjny klub filmowy, w którym kochający kino młodzi widzowie mogą oglądać premierowe nowości, a po seansie - w luźnej atmosferze - dyskutować o tym, co zobaczyli.

Pokaz filmu poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Jakub Wójcikiewicz - uczeń I Liceum Ogólnokształcącego, Młody Ambasador Kina Pod Baranami. W seansie wezmą udział również pozostali uczestnicy programu Młodzi Ambasadorzy Kina Pod Baranami, którzy w ten dzień rozpoczną swoją działalność w roku szkolnym 2023/2024. Po projekcji odbędzie się dyskusja.

BILETY dla uczniów: 16 zł

ZIELONA KARTA
Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami, przysługuje 1 stempel na Zielonej Karcie (do odebrania w kasie Kina). Pięć stempli to jedna darmowa wejściówka na wybrany film.


O FILMIE:

CHŁOPI | CHŁOPI
(DK Welchman, Hugh Welchman) PL/XS/LV 2023, 115'48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (DK Welchman, Hugh Welchman)
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - wygrane: Nagroda Publiczności, Nagroda Specjalna - Kryształowa gwiazda Elle (Kamila Urzędowska), Nagroda Specjalna Jury
MFF w Toronto 2023 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (DK Welchman, Hugh Welchman)
Polski kandydat do Oscara


Wieś Lipce. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej Jagny. Chłopi to historia tragicznej miłości i życia w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.


ZWIASTUN:
PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum