kpb

Ula - przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych

ULA (reż. Agnieszka Iwańska)
pokaz filmu i spotkanie z reżyserką
w ramach
przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych
czwartek, 19 października 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13816_0.jpg

Od sierpnia, w wybranych małopolskich kinach, trwa przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych, na którym można oglądać produkcje nagrodzone na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Październikowy pokaz to dokument Ula - filmowy zapis fascynującej i burzliwej podróży, którą do USA odbyli muzycy: Michał Urbaniak i Urszula Dudziak. Po pokazie w czwartek, 19 października, odbędzie się spotkanie z Agnieszką Iwańską, reżyserką filmu.

Kraków, Bochnia, Sucha Beskidzka i Tarnów - w tych miastach odbędą się pokazy w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych. W programie jest pięć znakomitych produkcji pokazywanych i nagrodzonych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

To już po raz trzeci dzielimy się z widzami krakowskich i małopolskich kin tym, co wydało się nam najlepsze podczas ostatniej edycji festiwalu. Polscy twórcy nie zamykają oczu na przemiany we współczesnym świecie, przyglądają się ludzkim słabościom, zmaganiom z bólem, towarzyszą poszukiwaniu doskonałości w sztuce i raju na ziemi. W naszym programie dominują reżyserki. To też znak czasu - komentuje dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat.

Kolejnym tytułem przeglądu jest dokument Ula Agnieszki Iwańskiej, który na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym został nagrodzony Złotym Hejnałem. Film stał się tym samym pierwszą polską produkcją, która otrzymała główną nagrodę w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic. Dokument Ula jest niezwykłym zapisem fascynującej i burzliwej podróży słynnej artystki Urszuli Dudziak przez Stany Zjednoczone, o której zza kadru opowiada ona sama.

W czwartek, 19 października film Ula będzie można zobaczyć u nas. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką.

W programie na kolejne miesiące: uhonorowany nagrodą dla najlepszych producentów film Radical Move Anieli Gabryel oraz wyróżniony Złotym Lajkonikiem głośny tytuł Twarze Agaty Małgorzaty Kozery.

Wszystkie filmy wyświetlane są z angielskimi napisami.

Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.


BILETY: 12 zł
Bilety dla studentów: 5 złFILMY PREZENTOWANE W RAMACH PRZEGLĄDU:

październik
ULA | ULA
(Agnieszka Iwańska) PL 2023, 72’

listopad/grudzień
RADICAL MOVE | RADICAL MOVE
(Aniela Gabryel) PL 2023, 77’

grudzień
TWARZE AGATY | TWARZE AGATY
(Małgorzata Kozera) PL 2023, 72’


O FILMIE:
ULA | ULA
(Agnieszka Iwańska) PL 2023, 72’Krakowski Festiwal Filmowy 2023 wygrana: Złoty Hejnał - Grand Prix - Najlepszy pełnometrażowy dokumentalny film muzyczyny (Agnieszka Iwańska)

To jest kolebka naszej ukochanej muzyki. Tam musimy się sprawdzić – w taki sposób Michał Urbaniak przekonał polską wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, żeby wyruszyła z nim na podbój USA.

Film jest zapisem tej fascynującej i burzliwej podróży, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę – skądinąd wyborną gawędziarkę. Jego tworzywem są archiwalia przybliżające PRL lat 60. czy Nowy Jork w latach 70. i 80. oraz sama muzyka. Słuchając scatowych wokaliz, poznajemy Dudziak jako kobietę, imigrantkę i przede wszystkim nadzwyczajną artystkę, tworzącą z największymi osobowościami jazzu.

Film prezentowany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.


ZWIASTUN:


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum