kpb

100 lat Warner Bros: Sok z żuka

SOK Z ŻUKA (reż. Tim Barton)
pokaz w ramach przeglądu
100 LAT WARNER BROS.
środa, 11 października 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13813_2.jpg

Szalony i ekscentryczny, zrealizowany w niepowtarzalnym stylu Tima Burtona film Sok z żuka, to kolejny tytuł prezentowany w ramach przeglądu 100 lat Warner Bros. Tą niesamowitą komedię grozy będzie można u nas zobaczyć w środę, 11 października. Pokaz poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.

Z okazji setnej rocznicy powstania studia Warner Bros kina zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych wyświetlają klasyki tej legendarnej wytwórni. Pokazy odbywają się od kwietnia do listopada.

11 października w naszym Kinie będzie można zobaczyć kultowy film Sok z żuka w reżyserii Tima Burtona.

Fabuła tej szalonej komedii grozy osnuta jest wokół losów młodej pary, które wprowadza się do nowego domu w małym miasteczku. Niestety, na skutek tragicznego wypadku, bohaterowie tracą życie, a ich ukochane lokum przechodzi w ręce bogatych ekscentryków. Gdy próby odstraszenia intruzów na nic się zdają, zdesperowani zmarli sięgają po pomoc tajemniczego bioegzorcysty, Beetlejuice'a.

Sok z żuka był wielkim sukcesem finansowym i artystycznym, zainspirował też wiele innych tekstów kultury. Na podstawie filmu Burtona stworzono serial animowany, grę komputerową i musical, a na przyszły rok zaplanowana jest premiera sequela, w którego obsadzie znalazła się m.in. Jenna Ortega znana z serialu Wednesday.

Znaczna część budżetu Soku z żuka została przeznaczona na stronę wizualną produkcji. W filmie pojawiają się elementy animacji, cyfrowe efekty specjalne, a aktorzy - przede wszystkim wcielający się w Beetlejuice’a Michael Keaton - ukryci byli pod znakomitą (nagrodzoną Oscarem!) charakteryzacją.

W obsadzie filmu znaleźli się również: Alec Baldwin, Geena Davis, Winona Ryder, Catherine O’Hara i Jeffrey Jones.

Pokaz filmu Sok z żuka odbędzie się w środę, 11 października, o godzinie 18.00. Krótki wykład przed projekcją filmu wygłosi Jan Sławiński - absolwent filmoznawstwa i tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik filmów, komiksów i filmów na podstawie komiksów. Od ponad dekady prowadzi popkulturowy blog jako Anonimowy Grzybiarz. Jest też gospodarzem spotkań o komiksach w ramach Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych.


PROGRAM:
środa, 11 października 2023
18.00 SOK Z ŻUKA
| BEETLEJUICE
(Tim Burton) US 1988, 92’
prelekcja przed filmem: Jan Sławiński (Anonimowy Grzybiarz)


BILETY:
30 zł
(normalny)
25 zł
(student/senior)
23 zł
(Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


KOLEJNE POKAZY W RAMACH PRZEGLĄDU:

październik 2023
DUCH | POLTERGEIST
(Tobe Hopper) US 1982, 114’

listopad 2023
OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE | EYES WIDE SHUT
(Stanley Kubrick) GB/US 1999, 159’
WIELKI GATSBY | GREAT GATSBY
(Baz Luhrmann) AU/US 2013, 143’
10. rocznica premiery!


O FILMIE:

SOK Z ŻUKA | BEETLEJUICE
(Tim Burton) US 1988, 92’Oscary 1989: Najlepsza charakteryzacja
BAFTA 1989 - nominacje: Najlepsze efekty specjalne, Najlepsza charakteryzacja
Saturny 1990: Najlepszy horror, Najlepsza aktorka drugoplanowa (Sylvia Sidney), Najlepsza charakteryzacja


Młode szczęśliwe małżeństwo, Adam i Barbara Maitland (Alec Baldwin i Geena Davis), wprowadza się do wielkiego domu. Niestety ich sielankowe życie kończy się, kiedy oboje giną w wypadku samochodowym. Jako duchy, są skazani na ponadstuletni pobyt w swoim domu, do którego nagle wprowadza się bogata rodzina Deitzów (Catherine O’Hara i Jeffrey Jones) ze zbuntowaną córką Lydią (Winona Ryder). Maitlandowie decydują się na sprowadzenie specjalisty, bioegzorcysty Beetlejuice'a (Michael Keaton), który nie cofnie się przed niczym by wypędzić żywych z ich domu.
ORGANIZATORZY
Warner Bros.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Bookmark and Share

archiwum