kpb

Dojrzałe Kino: Doppelgänger. Sobowtór

DOJRZAŁE KINO:
DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR
(reż. Jan Holoubek)

środa, 4 października 2023, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13801_0.jpg

Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 4 października, tradycyjnie o godzinie 11.00, seniorzy zobaczą film Doppelgänger. Sobowtór - nagrodzone na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dzieło Jana Holoubka. Pokaz poprzedzi prelekcja, a zwieńczy dyskusja, którą poprowadzi red. Maria Malatyńska.

Doppelgänger. Sobowtór to film szpiegowski inspirowany prawdziwymi historiami polskich agentów specjalnych PRL, którzy kradli cudzą tożsamość, budując na tym fałszywe relacje i swoją karierę. Reżyserem filmu jest Jan Holoubek - jednen z najbardziej uznanych reżyserów młodego pokolenia, którego debiut 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy zdobył szereg nagród i został pozytywnie odebrany przez widzów oraz krytyków.

Reżyser o filmie: Doppelgänger. Sobowtór ma niesamowity rozmach inscenizacyjny. Kręciliśmy go w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Toruniu, na Półwyspie Helskim, a także w mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku, szukając najciekawszych lokacji, jakie oferują te miasta. Wspaniała praca scenografii,  kostiumów, charakteryzacji oraz pionu operatorskiego spowodowały, że film już na tym etapie wygląda przepięknie. Mam wrażenie, że udało nam się bardzo wiarygodnie odtworzyć zarówno scenerię PRL, jak i zamożnego Zachodu przełomu lat 70. i 80.  

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Jakub Gierszał, Emily Kusche, Tomasz Schuchardt, Wiktoria Gorodeckaja, Andrzej Seweryn i Katarzyna Herman.

Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

BILETY dla seniorów: 18 zł
 

O FILMIE:
DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR | DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR
(Jan Holoubek) PL/LV 2023, 120’Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Jan Holoubek)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 - wygrane: Nagrody indywidualne - Najlepszy reżyser (Jan Holoubek), Najlepsza drugoplanowa rola męska (Tomasz Schuchardt), Najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek), Najlepsza scenografia (Marek Warszewski), Najlepsze kostiumy (Weronika Orlińska)


Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans Steiner (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

ZWIASTUN:
 Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum