kpb

Filmy Wszech Czasów: Carrie

CARRIE (reż. Brian De Palma)
pokaz w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów
wtorek, 19 września 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13769_2.jpg

Ponadczasowy horror, oparty na powieści Stephena Kinga, zwieńczony jednym z najbardziej niepokojących epilogów w historii kina. Film Carrie Briana De Palmy, ze znakomitą rolą Sissy Spacek, to kolejny tytuł prezentowany w cyklu Filmy Wszech Czasów w naszym Kinie. Seans we wtorek, 19 września, poprzedzi prelekcja filmoznawcy, Michała Lesiaka.

Genialny montaż Paula Hirscha, mistrzowsko manipulująca emocjami muzyka Pino Donaggio i niezwykłe pomysły inscenizacyjne autorstwa reżysera, Briana De Palmy. Opowiadający o cierpieniach dorastającej dziewczyny horror Carrie to ponadczasowe arcydzieło gatunku, pamiętane również ze względu na jeden z najbardziej niepokojących epilogów w historii kina.

Tytułową bohaterką jest nieśmiała Carrie White (Sissy Spacek), która na co dzień jest terroryzowana przez głęboko religijną matkę (Piper Laurie) oraz prześladowana przez swoją klasę. Ku zaskoczeniu wszystkich, Tommy Ross (William Katt), szkolny podrywacz, zaprasza dziewczynę na bal maturalny. Carrie nie wie jednak, że zaproszenie jest częścią okrutnego żartu o daleko idących konsekwencjach, które mieszkańcy miasteczka Chamberlain zapamiętają do końca życia.

Carrie to pierwsza adaptacja twórczości Stephena Kinga, który sprzedał prawa do ekranizacji swojej książki za zaledwie 2500 dolarów. W odróżnieniu od wielu innych filmów na podstawie swoich tekstów (z kubrickowskim Lśnieniem na czele), Stephen King polubił ekranizację Carrie i do dziś ma o niej bardzo dobre zdanie. Zarówno Spacek, jak i wcielająca się w postać matki Piper Laurie były nominowane do Oscara. W Carrie swoje pierwsze role zagrali m.in. John Travolta, Amy Irving i Nancy Allen.

Pokaz filmu Carrie odbędzie się we wtorek, 19 września, o godz. 18.00. Krótki wykład przed projekcją wygłosi Michał Lesiak - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej, współzałożyciel i redaktor Czasopisma EKRANy oraz podcastu Ścieżka dźwiękowa. Autor publikacji historyczno-filmowych, skoncentrowanych zwłaszcza na kinie gatunków oraz kinematografii amerykańskiej.

Filmy Wszech Czasów to autorski cykl, w ramach którego na ekranie Kina Pod Baranami można zobaczyć uznane, ponadczasowe produkcje. Pokazy poprzedzają wprowadzenia przygotowane przez zaproszonych gości. Podczas ubiegłorocznej odsłony cyklu widzowie obejrzeli takie filmy jak Casablanca, Psychoza, Kabaret czy trylogia Ojciec chrzestny, a tegoroczną edycję zainaugurował pokaz filmu braci Coen Big Lebowski.

BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:
CARRIE | CARRIE
(Brian De Palma) US 1976, 98’Oscary 1977 - nominacje: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Sissy Spacek), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Piper Laurie)
Złote Globy 1977 - nominacja: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Piper Laurie)


Obowiązkowy film dla wszystkich fanów horrorów, oparty na bestsellerowej powieści Stephena Kinga. W roli głównej: Sissy Spacek jako dręczona nastolatka o tajemniczym życiu wewnętrznym i przerażającej mocy.

Carrie (Spacek) to skłócona z życiem nastolatka, nękana przez swoich szkolnych kolegów i fanatycznie religijną matkę (Piper Laurie). Dziewczyna posiada niesamowitą telekinetyczną moc, której zupełnie nie rozumie. Gdy na balu maturalnym staje się ofiarą niewybrednego i złośliwego żartu, Carrie nie wytrzymuje i wyładowuje skrywaną przez lata wściekłość. Rozpętuje się prawdziwe piekło na ziemi.PATRON MEDIALNY:


 
 
 
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Bookmark and Share

archiwum