kpb

100 lat Warner Bros: Bez przebaczenia

BEZ PRZEBACZENIA (reż. Clint Eastwood)
pokaz w ramach przeglądu
100 LAT WARNER BROS.
wtorek, 29 sierpnia 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13710_0.jpg

Łamiący zasady antywestern, którym Clint Eastwood rozlicza się z mitologią Dzikiego Zachodu. Wyróżniony czterema Oscarami film Bez przebaczenia trafi do naszego Kina we wtorek, 29 sierpnia, w ramach przeglądu 100 lat Warner Bros. Seans poprzedzi prelekcja filmoznawcy, Michała Lesiaka.

Z okazji setnej rocznicy powstania studia Warner Bros kina zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych wyświetlają klasyki tej legendarnej wytwórni. Pokazy odbywają się od kwietnia do listopada.
 
29 sierpnia w naszym Kinie będzie można zobaczyć nagrodzony czterema Oscarami film Bez przebaczenia w reżyserii Clinta Eastwooda, który zaczyna się tam, gdzie kończą się inne westerny. Dopisuje dalszy ciąg do historii samotnego rewolwerowca i opowiada, co dzieje się za oświetlonym zachodzącym słońcem horyzontem.

Główny bohater (w tej roli Clint Eastwood - również reżyser filmu) jest byłym płatnym zabójcą, który po latach burzliwego życia osiadł wraz z rodziną na farmie. Owdowiały, żyjący na skraju ubóstwa mężczyzna, skuszony wysoką nagrodą, podejmuje się jeszcze jednego, ostatniego zadania. W misji wspierać go będzie dawny towarzysz broni (Morgan Freeman), a godnym przeciwnikiem okaże się lokalny szeryf (Gene Hackman).

Bez przebaczenia oferuje widzowi złożoną grę z gatunkowymi konwencjami, zrealizowaną przez weterana westernu. Film wychodzi poza dualistyczne podziały, demitologizuje Dziki Zachód i wprowadza na ekran bohaterów, zaprzeczających typowym schematom postaci. Clint Eastwood, który wsławił się rolami twardych i małomównych kowbojów m.in. w Trylogii dolarowej Sergio Leone, po latach symbolicznie zadośćuczynił swoim ekranowym ofiarom. W filmie Bez przebaczenia ukazuje psychologiczne konsekwencje pociągnięcia za spust i zastanawia się nad złożonymi mechanizmami przemocy.

Film Eastwooda został wyróżniony czterema Oscarami w kategoriach: najlepsza rola drugoplanowa (Gene Hackman), najlepszy reżyser, najlepszy montaż i najlepszy film.

Pokaz w Kinie Pod Baranami odbędzie się we wtorek, 29 sierpnia, o godzinie 18.00. Krótki wykład przed projekcją wygłosi Michał Lesiak - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej, współzałożyciel i redaktor Czasopisma EKRANy oraz podcastu Ścieżka dźwiękowa. Autor publikacji historyczno-filmowych, skoncentrowanych zwłaszcza na kinie gatunków oraz kinematografii amerykańskiej.

PROGRAM:
wtorek, 29 sierpnia 2023
18.00 BEZ PRZEBACZENIA | UNFORGIVEN
(Clint Eastwood) US 1992, 130’  
prelekcja przed filmem: Michał Lesiak


BILETY:
30 zł
(normalny)
25 zł
(student/senior)
23 zł
(Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


KOLEJNE POKAZY W RAMACH PRZEGLĄDU:

wrzesień 2023
URODZENI MORDERCY | NATURAL BORN KILLERS
(Oliver Stone) US 1994, 119’
SKAZANI NA SHAWSHANK | SHAWSHANK REDEMPTION
(Frank Darabont) US 1994, 142’

październik 2023
SOK Z ŻUKA | BEETLEJUICE
(Tim Burton) US 1988, 92’
DUCH | POLTERGEIST
(Tobe Hopper) US 1982, 114’

listopad 2023
OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE | EYES WIDE SHUT
(Stanley Kubrick) GB/US 1999, 159’
WIELKI GATSBY | GREAT GATSBY
(Baz Luhrmann) AU/US 2013, 143’
10. rocznica premiery!


O FILMIE:

BEZ PRZEBACZENIA | UNFORGIVEN
(Clint Eastwood) US 1992, 130’ Oscary 1993: Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy (Gene Hackman), Najlepszy reżyser (Clint Eastwood), Najlepszy montaż
Oscary 1993 - nominacje: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Clint Eastwood), Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk
Złote Globy 1993: Najlepszy aktor drugoplanowy (Gene Hackman), Najlepszy reżyser (Clint Eastwood)
BAFTA 1993: Najlepszy aktor drugoplanowy (Gene Hackman)


Rok 1881. Dwóch kowbojów brutalnie okalecza prostytutkę w mieście Big Whiskey. Jej koleżanki mają nadzieję, że szeryf (Gene Hackman) odpowiednio ukarze winowajców, jednak ten nakłada jedynie grzywnę i puszcza mężczyzn wolno. Przyjaciółki ofiary są oburzone i wyznaczają nagrodę w wysokości 1000 dolarów za głowy złoczyńców. Ta wiadomość dociera do Williama Munny’ego (Clint Eastwood), płatnego zabójcy na emeryturze, który żyje z dwójką dzieci na granicy ubóstwa. Mężczyzna, wraz z dawnym towarzyszem broni (Morgan Freeman) podejmuje się wyzwania i wyrusza, by wymierzyć sprawiedliwość oprawcom dziewczyny.
ORGANIZATORZY
Warner Bros.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Bookmark and Share

archiwum