kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Gorące dni

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #310
GORĄCE DNI (reż. Emin Alper)
czwartek, 15 czerwca 2023, godz. 22.30
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13597_0.jpg

Pełna napięcia krytyka maczyzmu i populizmu, oszałamiająca oniryczną, duszną atmosferą. Gorące dni - najnowszy film nagradzanego tureckiego reżysera Emina Alpera, będzie tematem przedostatniego spotkania Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Projekcję w czwartek, 15 czerwca poprzedzi krótkie wprowadzenie, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 16 zł.

Emin Alper (Blokada, Opowieść o trzech siostrach) w filmie Gorące dni, trafnie punktuje wypaczenia tureckiej rzeczywistości. Swoją opowieść ubiera w gatunkowy kostium thrillera, w którym nie brak etycznych dylematów i politycznych intryg.

Główny bohater filmu, Emre (w tej roli Selahattin Paşalı), obejmuje posadę prokuratora na tureckiej prowincji. Wchodzi tym samym w skomplikowaną sieć lokalnych układów i zależności, która utrudnia mu funkcjonowanie i zmusza do moralnych kompromisów.

Emin Alper słynie z nadawania swoim produkcjom niezwykłej, wysmakowanej strony wizualnej. Nie inaczej jest w przypadku filmu Gorące dni, który zachwyca poetyckimi i sugestywnymi zdjęciami Christosa Karamanisa (Chevalier, Soy Nero).

Film Gorące dni rywalizuje aktualnie o Lux Audience Award.

Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Studencki Nocny Klub Filmowy. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.

Gospodarzem spotkania wokół filmu Gorące dni będzie gość specjalny - Paweł Panfil, który na co dzień pracuje w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Tam od 2018 roku prowadzi DKF Zamek. Ma też swój podcast Kącik Panfila.

Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy shot w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).

BILETY dla studentów: 16 zł

O FILMIE:
GORĄCE DNI | KURAK GÜNLER
(Emin Alper) TR/FR/DE/NL/GR/HR 2022, 130’MFF w Cannes 2022: Nagroda Un Certain Regard
Europejska Nagroda Filmowa 2022: najlepszy montaż
MFF w Ankarze 2022: najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy montaż
FF Antalya Golden Orange 2022: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepsza muzyka, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy montaż
MFF w Salonikach 2022: nagroda publiczności


Po tym jak jego poprzednik zniknął w tajemniczych okolicznościach, Emre zostaje mianowany nowym prokuratorem w niewielkim tureckim miasteczku Yaniklar. Miejscu, które dotknięte jest nie tylko poważnym kryzysem związanym z dostępem do wody, ale też licznymi politycznymi perturbacjami.

Przyjazd pełnego ideałów i oddanego swojej pracy mężczyzny zachwiać może obowiązujące od dawna w miasteczku status quo. Na czele Yaniklar stoi burmistrz, bez wiedzy którego nic nie ma prawa się tu wydarzyć. Kiedy okazuje się, że Emre nie ma zamiaru układać się z miejscową elitą coraz częściej doświadcza oznak wrogości i nerwowych reakcji ze strony ludzi trzymających władzę. Wbrew swojej woli wciągnięty też zostaje w meandry lokalnej polityki.


ZWIASTUN:


PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum