kpb

FFN x KFF: Chleb z muzyką na żywo (MOS)

Festiwal Filmu Niemego
gościnnie na
Krakowskim Festiwalu Filmowym:

pokaz filmu CHLEB (reż. Mykola Shpykovskyi)
z muzyką na żywo duetu CHVOST
niedziela, 28 maja 2023, godz. 18.00
Małopolski Ogród Sztuki


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13493_2.jpg

W ostatnią niedzielę maja Festiwal Filmu Niemego łączy siły z Krakowskim Festiwalem Filmowym podczas pokazu filmu niemego z muzyką na żywo. Awangardowy film ukraiński Chleb w reżyserii Mykoli Shpykovskyi’ego będzie można zobaczyć z muzyką wykonaną na żywo przez duet Chvost. Pokaz odbędzie się 28 maja w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12, poziom 0).

Krakowski Festiwal Filmowy i Festiwal Filmu Niemego - tak jak w minionych latach - łączą siły na wspólnym pokazie! 28 maja, czyli pierwszego dnia 63. KFF, w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki, będzie można zobaczyć ukraiński film Chleb Mykoli Shpykovskyi’ego z muzyką na żywo.

Chleb nakręcony w 1929 roku w celach propagandowych, nie spodobał się ówczesnym cenzorom, którzy zakazali jego dystrybucji. Dopiero od niedawna, odrestaurowany przez Centrum im. Oleksandra Dowżenki w Kijowie (Dovzhenko Centre), wraca do świadomości historyków kina oraz widzów. Film Shpykovsky’ego zadziwia awangardowym sposobem realizacji, formalnie wyprzedzając swoją epokę.

Film opowiada o zdemobilizowanym żołnierzu Armii Czerwonej, który wraca do swojej wsi. Decyzja o obsianiu kułackiego pola skonfiskowanym zbożem oburza jego ojca - człowieka o tradycyjnym światopoglądzie, który nie wierzy, że zrabowane ziarno wykiełkuje na zrabowanej ziemi.

Do filmu na żywo zagra duet Chvost. Jego członkowie (Paulina Bisztyga i Paweł Pruski) w swojej twórczości szukają nowych przestrzeni dla starych, ludowych pieśni, łącząc je z muzyką elektroniczną.

Projekt narodził się na 23. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie w grudniu 2022.

Film zostanie wyświetlony z polskimi i angielskimi napisami.


BILETY: 40 zł
z akredytacją/karnetem 63. KFF: 20 zł


O FILMIE:
CHLEB | KHLIB
(Mykola Shpykovskyi) ZSRR 1929, 44’Mało znany ukraiński film w reżyserii Mykoli Shpykovskyi’ego zrealizowany dla wytwórni VUFKU z Kijowa. Reżyser w 1925 roku zasłynął stworzoną wraz z Wsiewołodem Pudowkinem Gorączką szachową, niezwykle popularną wśród ówczesnej widowni.

Późniejszy film Shpykovskyi’ego, Cwaniak, został zakazany ze względu na niewłaściwe przedstawienie Armii Czerwonej. By odkupić winy, reżyser nakręcił dotykający bieżącego zagadnienia kolektywizacji propagandowy Chleb, przywodzący na myśl słynną Ziemię (1930) Oleksandra Dowżenki. Film jednak znów nie spodobał się cenzorom, którzy zakazali jego dystrybucji z komentarzem: Problem chleba interpretowany jest poza kontekstem budownictwa socjalistycznego.

Autorem znakomitych zdjęć do filmu Chleb jest Oleksij Pankratiew, którego przemyślane, panoramiczne, długie ujęcia charakteryzują się dynamicznymi kompozycjami. Posługujący się lakonicznym, a zarazem symbolicznym stylem film, podnosi rolniczą opowieść do poziomu epickiego poematu. Za pomocą nowatorskiego montażu Shpykovskyi przekształcił prostą fabułę w dzieło awangardowe.

Film odrestaurowany cyfrowo przez Narodowe Centrum Oleksandra Dowżenki.


O MUZYKACH:

Chvost to duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Pawła Pruskiego. Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni. Szczególne ważne są dla nich historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie.

Spotify: https://spoti.fi/3FKJRcT
Bandcamp: https://chvost.bandcamp.com/


ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Krakowska Fundacja Filmowa
Kino Pod Baranami
Bookmark and Share

archiwum