kpb

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego

PRZEGLĄD NOWEGO KINA RUMUŃSKIEGO
13. Festiwal Kultury Rumuńskiej w Krakowie
10-14 maja 2023
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13481_2.jpg

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego to wydarzenie towarzyszące 13. Festiwalowi Kultury Rumuńskiej w Krakowie. W dniach 10-14 maja, w naszym Kinie będzie można zobaczyć pięć nieprezentowanych wcześniej w polskich kinach tytułów. W programie m.in. nagrodzony na Festiwalu w Wenecji dramat Niepokalana Moniki Stan i George’a Chiper-Lillemarka oraz najnowszy film Radu Munteana Întregalde.

W Krakowie - już po raz trzynasty - odbędzie się Festiwal Kultury Rumuńskiej. To pięć dni pełnych wydarzeń poświęconych sztuce, językowi, historii i literaturze Rumunii. 2023 to wyjątkowy rok dla rumuńskiej kultury: rok, w którym miasto Timișoara, znane na całym świecie jako miasto rewolucji rumuńskiej z 1989 r., otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To również rok, w którym obchodzimy 350-lecie urodzin Dimitriego Cantemira, wyjątkowej osobowości kultury europejskiej XVII-XVIII wieku, uczonego i hospodara Mołdawii - przypominają przedstawiciele Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, organizatora Festiwalu.

Specjalne miejsce w programie zajmuje rumuńska kinematografia, którą można poznać bliżej, uczestnicząc w Przeglądzie Nowego Kina Rumuńskiego w Kinie Pod Baranami. W dniach 10-14 maja pokazanych zostanie pięć filmów pełnometrażowych oraz zestaw krótkich metraży.

Niepokalana Moniki Stan i George’a Chiper-Lillemarka to wyraźny dowód, że rumuńskie kino nie przestaje być źródłem nowej energii i nieoczywistych rozwiązań. Nagrodzony na Festiwalu w Wenecji film skupia się na młodej dziewczynie, która trafia do ośrodka odwykowego - zamkniętego, męskiego świata, w którym niełatwo jest zachować niewinność.

Osadzony w małej wsi w północnej Rumunii film Ludzie czynu jest aż gęsty od moralnych dylematów. Reżyser Paul Negoescu serwuje widzom nowe, przewrotne spojrzenie na odwieczną walkę dobra ze złem, w którym szczególnie mocno wybrzmiewa pytanie: ile złych czynów zmienia nas w złego człowieka? Na prowincji rozgrywa się także Întregalde - najnowszy film Radu Munteana. Uznany twórca zastanawia się w nim, gdzie leżą granice hojności, jakie są prawdziwe powody altruizmu i kto tak naprawdę korzysta z - tak zwanej - dobroczynności.

Różne oblicza współczesnej Rumunii odkrywają przed widzami filmy Człowiek i pies Ștefana Constantinescu oraz Berliner Mariana Crișana. Pierwszy - minimalistyczny dramat o kryzysie wieku średniego - opowiada o wszystkich mieszkańcach Wschodniej (i Środkowo-Wschodniej) Europy, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy, pozostawiając za sobą rodzinę. Drugi - luźno oparty na książce Gabriela Andronache - zderza ze sobą dwa, skrajnie różne światy. Wytyka politykom zakłamanie i oportunizm, w ciekawy sposób pokazując, jak mało wiedzą o prawdziwym życiu.

Ponadto w programie przeglądu znalazł się zestaw rumuńskich filmów krótkich, których bohaterowie m.in. wracają po latach w rodzinne strony, walczą z kryzysem małżeńskim i planują radykalną odmianę swojego dotychczasowego życia.

Pełen program Festiwalu dostępny TUTAJ.


PROGRAM FILMOWY:
środa, 10 maja
20.30 NIEPOKALANA | IMACULAT
(Monica Stan, George Chiper-Lillemark) RO 2021, 114’

czwartek, 11 maja
20.30 LUDZIE CZYNU | OAMENI DE TREABĂ
(Paul Negoescu) RO/BG 2022, 105’

piątek, 12 maja
20.30 CZŁOWIEK I PIES | OM CĂINE
(Ștefan Constantinescu) RO/BG/SE/DE 2020, 108’

sobota, 13 maja
18.30 POKAZ RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, 90’
20.30 ÎNTREGALDE | ÎNTREGALDE
(Radu Muntean) RO 2021, 104’

niedziela, 14 maja
16.00 BERLINER | THE CAMPAIGN
(Marian Crișan) RO 2020, 93’


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)
Karnet (6 seansów): 96 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


O FILMACH:
BERLINER | THE CAMPAIGN
(Marian Crișan) RO 2020, 93’Viorel - cichy, uczciwy traktorzysta z małego miasteczka w zachodniej Rumunii - przypadkowo spotyka Mocanu, znanego polityka ubiegającego się o miejsce w Parlamencie Europejskim. Ten drugi zauważa, że pobyt u “typowej, rumuńskiej rodziny” może pozytywnie wpłynąć na jego wizerunek, więc postanawia zostać u Violera przez pozostały czas trwania kampanii. Czy ten sprytny zabieg pomoże mu uporać się z zarzutami o korupcję?

Luźno oparty na książce Gabriela Andronache Ich bin ein Berliner, film przedstawia zderzenie dwóch, skrajnie różnych światów. Wytyka politykom zakłamanie i oportunizm, w ciekawy sposób pokazując, jak mało wiedzą o prawdziwym życiu.


CZŁOWIEK I PIES | OM CĂINE
(Ștefan Constantinescu) RO/BG/SE/DE 2020, 108’Po tajemniczym SMS-ie od nieznanego numeru, Doru (Bogdan Dumitrache) wraca z  Göteborga do Konstancy, swojego rodzinnego miasta. Jego powrót zbiega się w czasie z wybuchem pandemii koronawirusa, która pogrąża świat w chaosie. Mężczyznę napędza przede wszystkim zazdrość o żonę (Ofelia Popii), która podobno go zdradza. Mimo braku dowodów, bohater prowadzi własne, drobiazgowe śledztwo, które zwiększa jego niepokój.

Człowiek i pies to minimalistyczny dramat o mężczyźnie w średnim wieku, przeżywającym kryzys. To jednak także opowieść o wszystkich mieszkańcach Wschodniej (i Środkowo-Wschodniej) Europy, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy, pozostawiając za sobą swoją rodzinę. Film Ștefana Constantinescu wnikliwie analizuje ten szczególny stan alienacji i osamotnienia.


ÎNTREGALDE | ÎNTREGALDE
(Radu Muntean) RO 2021, 104’FF w Trieście 2022: Najlepszy film
MFF w Hajfie 2021: Najlepszy film międzynarodowy  


Maria, Ilinca i Dan to koledzy z pracy, którzy biorą udział w dorocznej wyprawie humanitarnej. Przed końcem roku wsiadają do SUVa i z torbami pełnymi jedzenia i podarków jadą dzielić się z potrzebującymi. Tym razem ruszają do górskiej wioski Întregalde. Po drodze napotykają starszego człowieka, który prosi o podwiezienie do położonego w górach tartaku. Spełnienie tego dodatkowego dobrego uczynku ma nieprzyjemne konsekwencje. Wyobrażenia o empatii i niesieniu pomocy zostają brutalnie skonfrontowane z rzeczywistością…

Najnowszy film Radu Munteana (Wtorek, po świętach; Alice T.; Papier będzie niebieski). Trzymająca w napięciu opowieść o granicach hojności, prawdziwych powodach altruizmu i o tym, kto tak naprawdę korzysta z tak zwanej dobroczynności. W istotnej dla fabuły roli staruszka wystąpił Luca Sabin — aktor nieprofesjonalny, autentyczny mieszkaniec wioski Întregalde.


LUDZIE CZYNU | OAMENI DE TREABĂ
(Paul Negoescu) RO/BG 2022, 105’FilmFestival Cottbus 2022: Nagroda dla najlepszego aktora (Iulian Postelnicu)

Ilie (Iulian Postelnicu) ma prawie czterdzieści lat i jest szefem policji w małej wsi w północnej Rumunii, niedaleko granicy z Ukrainą. Chociaż w wiosce dzieją się podejrzane rzeczy, a burmistrz i ksiądz są częścią siatki przemytników papierosów, Ilie wyspecjalizował się w dostrzeganiu tylko tego, co mu najbardziej odpowiada. Kiedy burmistrz każe mu pilnować miejsca, w którym odbywa się przemyt, Ilie naiwnie przekonuje samego siebie, że nic tam się nie dzieje. Ale popełnia błąd i jego życie ulega radykalnej zmianie.

Postrzegam go zarówno jako dobrego, jak i złego. Jest to postać, którą potrafię zrozumieć, bo znajduję w niej wiele z siebie. Dlatego patrzę na tego bohatera zarówno ze współczuciem, jak i krytycznym okiem - mówi o Ilie reżyser filmu, Paul Negoescu. Ludzie czynu to film nieoczywisty, płynny gatunkowo, plasujący się gdzieś między thrillerem a czarną komedią. To nowe, przewrotne spojrzenie na odwieczną walkę dobra ze złem i na pytanie: ile złych czynów zmienia nas w złego człowieka?


NIEPOKALANA | IMACULAT
(Monica Stan, George Chiper-Lillemark) RO 2021, 114’MFF w Wenecji 2021: Nagroda Luigi De Laurentiisa dla najlepszego debiutu, Nagroda GdA Director's Award
Transilvania International Film Festival 2022: Nagroda FIPRESCI
Rumuński kandydat do Oscara 2023


Młoda Daria (Ana Dumitraşcu) rozpoczyna odwyk, aby pozbyć się nałogu, w który wpędził ją ukochany, odsiadujący czteroletni wyrok w więzieniu. Dziewczyna trafia do zamkniętego, bardzo męskiego świata, w którym niełatwo jest zachować niewinność. To arena prowokacji i psychologicznych przepychanek, w której czuły gest może stanowić wstęp do agresji.

Nagrodzony na Festiwalu w Wenecji film Niepokalana, został oparty na doświadczeniach reżyserki Moniki Stan i sfilmowany w klaustrofobicznym formacie 4:3. Współreżyser, George Chiper-Lillemark, jest znanym operatorem filmowym, odpowiedzialnym m.in. za zdjęcia do głośnego filmu Touch Me Not. Film był rumuńskim kandydatem do Oscara 2023.


RUMUŃSKIE FILMY  KRÓTKIE:
czas trwania zestawu: 90’

SMUTEK | KAIMÓS
(Sarra Tsorakidis) RO 2020, 28’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13480_4.jpg
Czterdziestolatka wraca do kraju, aby pożegnać zmarłą matkę. Otoczona rodziną, czuje się bardziej samotna niż kiedykolwiek, a poczucie winy wynikające z długiej nieobecności sprawia, że chce cofnąć się w czasie i znów być nastolatką. Życie jednak toczy się dalej, a rzeczywistość jest taka, że matka już nigdy jej czule nie skarci, bez względu na to, jak źle się zachowa.


HISTORIE MIŁOSNE ZASŁYSZANE W TRASIE
| PRIN ORAȘ CIRCULĂ SCURTE POVEȘTI DE DRAGOSTE
(Corina Gabriela Dașoveanu) RO 2021, 22’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13480_3.jpg
Historia pary przechodzącej kryzys małżeński. 36-letnia Lila jest kierowcą taksówki, a  Dani jest amatorem wędkarstwa. W swojej pracy kobieta jest świadkiem kilku historii miłosnych, bardzo odmiennych od jej własnych doświadczeń...


TROFEUM MŁODOŚCI | TROFEUL TINEREȚII
(Răzvan Oprescu) RO 2019, 15’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13480_2.jpg
Nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa. Bohater odwiedza mieszkanie dziadków, z którymi spędzał dawniej dużo czasu, zagląda do dawnych komunistycznych term, gdzie bywał w każde wakacje i wspina się w górach, które były celem mozolnych wędrówek małego chłopca. Żadne z tych miejsc nie wygląda już tak, jak kiedyś.


POSTAW SIĘ NA MOIM MIEJSCU | PUNE-TE ÎN LOCUL MEU
(Laura Georgescu Baron) RO 2022, 6’ (film animowany)
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13480_1.jpg
Zmęczony codzienną rutyną Bobo czuje, że byłby szczęśliwszy w innej skórze. Jednak metamorfoza, na którą się zdecyduje, szybko wymyka się spod kontroli. Czy wyśnione szczęście, sprawi, że będzie zadowolony?


SPADEK | MOȘTENIREA
(Marian Fărcuț) RO 2022, 14’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13480_0.jpg
Prowincjonalne, rumuńskie miasteczko. Petre mówi policji, że starszy mężczyzna, którym się opiekował, zmarł tego ranka. W drodze powrotnej do domu próbuje uporać się z zaplanowaniem najbliższych dni. Będzie to jednak duże wyzwanie… 


SPOT:

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum