kpb

Suzume - pokaz z prelekcją Jana Sławińskiego

SUZUME (reż. Makoto Shinkai)
pokaz z prelekcją Jana Sławińskiego (Anonimowy Grzybiarz)
poniedziałek, 24 kwietnia 2023, godz. 20.15
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13399_0.jpg

Film Suzume - prezentowane na Festiwalu w Berlinie wizjonerskie anime - wchodzi na nasze ekrany 21 kwietnia. Reżyserem tej magicznej opowieści o dojrzewaniu jest Makoto Shinkai, nazywany „nowym Miyazakim”. W poniedziałek, 24 kwietnia, pokaz filmu o godzinie 20.15 poprzedzi prelekcja, którą wygłosi filmoznawca Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.

Suzume to niesamowita opowieść o dojrzewaniu nastoletniej bohaterki, rozgrywająca się w różnych miejscach Japonii. Podróż tytułowej Suzume rozpoczyna się w spokojnym miasteczku w Kyushu, gdzie spotyka chłopaka, poszukującego tajemniczych drzwi, które ściągają na kraj zniszczenie.

Ten imponujący rozmachem, wysmakowany film to pierwsza od dwóch dekad animacja z Japonii, która znalazła się w Konkursie Głównym Festiwalu w Berlinie. Jej reżyser - Makoto Shinkai, nazywany czasem „nowym Miyazakim” - zasłynął w 2016 roku filmem Your Name (jap. Kimi no Na wa), który stał się międzynarodową sensacją i społecznym fenomenem, bijąc rekordy japońskiego box office'u. Kolejny film reżysera, Weathering With You (jap. Tenki no Ko), był w 2019 roku japońskim kandydatem do Oscara.

O twórczości reżysera, na łamach Czasopisma Ekrany pisała Agnieszka Kamrowska: Ukazany w jego filmach realistyczny, współczesny świat wypełniony jest ogromną ilością detali, a jego skonfliktowani wewnętrznie bohaterowie zostali wzbogaceni o psychologiczną głębię. Ich problemy i emocje, oddane na ekranie niezwykle wiernie, są czymś, z czym widzowie mogą się identyfikować. Shinkai jest mistrzem w ukazywaniu ulotnego piękna codzienności [...].

Pokaz filmu Suzume w poniedziałek, 24 kwietnia poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Jan Sławiński - absolwent filmoznawstwa i Tekstów Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik filmów, komiksów i filmów na podstawie komiksów. Od ponad dekady prowadzi popkulturowy blog jako Anonimowy Grzybiarz.


BILETY: 
17,90 zł


O FILMIE:
SUZUME | SUZUME NO TOJIMARI
(Makoto Shinkai) JP 2022, 122’Film reżysera Makoto Shinkai Suzume miał międzynarodową premierę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. To pierwszy od dwóch dekad japoński film anime w konkursie festiwalu.

To opowieść o dojrzewaniu 17-letniej głównej bohaterki. Animacja rozgrywa się w różnych miejscach dotkniętych katastrofą w całej Japonii.

Podróż Suzume rozpoczyna się w spokojnym miasteczku w Kyushu (południowo-zachodnia Japonia), kiedy spotyka chłopaka, który szuka tajemniczych drzwi. Dziewczyna znajduje je zniszczone pośród ruin, jakby były osłonięte przed jakąkolwiek katastrofą. Suzume zdaje się być przyciągana przez ich moc i sięga aby je otworzyć...


ZWIASTUN:

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum