Premiera Psychologiczna: Bezmiar
PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
BEZMIAR (reż. Emanuele Crialese)
pokaz i dyskusja
poniedziałek, 17 kwietnia 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami
Film Bezmiar, który miał światową premierę na festiwalu w Wenecji, opowiada historię pewnej włoskiej rodziny, osadzoną w Rzymie lat. 70. W opresyjnej rzeczywistości, pełnej nakazów, norm i konserwatywnych zasad nie potrafi odnaleźć się 12-letnia Adriana oraz jej tkwiąca w nieszczęśliwym związku matka (wspaniała Penelope Cruz). Dusząc się w swoich rolach, uciekają w pełen kolorów, wspaniale sfilmowany świat wyobraźni.
Najnowszy film Emanuele Crialese (Terraferma, Respiro) przywodzi na myśl dzieła Pedro Almodóvara - i to nie tylko z powodu obecności na ekranie ulubionej aktorki hiszpańskiego reżysera. Bezmiar wręcz pulsuje emocjami i barwami, wypełniają go wyraziste postacie poszukujące swojej tożsamości. Pozornie zwykła rzeczywistość nabiera niezwykłego charakteru po przefiltrowaniu jej przez szczególną wyobraźnię Crialese.
Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.
O PROWADZĄCYCH:
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.
Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.
BILETY: 17,90 zł
O FILMIE:
(Emanuele Crialese) IT/FR 2022, 97’
MFF w Wenecji 2022: udział w konkursie głównym
Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych. Rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Materialny dostatek i piękny widok z okna nie są jednak gwarantami rodzinnego szczęścia.
Nastoletnia Andrea zaczyna udawać przed nowymi znajomymi, że jest chłopcem. Czuje się przytłoczona brzemieniem konserwatywnego, katolickiego wychowania oraz narzucanymi przez społeczeństwo rolami. Uczucie niespełnienia podziela jej matka (w tej roli znakomita Penélope Cruz), tkwiąca w pozbawionym miłości, przemocowym związku. Bohaterki wspólnie inicjują iście młodzieńczy bunt, zrzucają z siebie trudy codzienności i wyzwalają emocje. Ich energia eksploduje w formie fantazyjnych sekwencji musicalowych, inspirowanych oglądanymi w telewizji programami.
PATRONI MEDIALNI: