kpb

Noc Kin Studyjnych - nocny maraton filmowy dla młodych

NOC KIN STUDYJNYCH:
nocny maraton filmowy dla młodych
sobota, 15 kwietnia 2023, start: 23.15
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13400_3.jpg

15 kwietnia w krakowskich kinach odbędzie się czwarta Noc Kin Studyjnych. W tym roku, przygotowaliśmy specjalną propozycję dla młodych: nocny maraton filmowy. W programie dwa filmy o dorastaniu rozgrywające się w środowisku deskorolkowców - nagradzany dokument Binga Liu Jutro albo pojutrze oraz świetny debiut reżyserski Jonah Hilla Najlepsze lata. W przerwie między seansami dyskusja oraz quiz filmowy z nagrodami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Noc Kin Studyjnych to doroczne wydarzenie odbywające się w ramach projektu „Krakowskie Noce”. Wszystkie krakowskie kina studyjne przygotowują na tę okazję specjalny program filmowy oraz Kinową Grę Miejską pod hasłem Filmowy Kraków. W tym roku Kino Pod Baranami zaprasza młodych widzów (w wieku 14-18 lat) na nocny maraton filmowy.

Podczas maratonu zostaną wyświetlone dwa filmy coming of age rozgrywające się w środowisku amerykańskich deskorolkowców. Te pełne kumpelskiego uroku, imponujących tricków i dobrej muzyki opowieści, łączą energię młodości z ponadczasowymi pytaniami o istotę dorosłości.

Wieczór rozpocznie Jutro albo pojutrze - nominowany do Oscara dokument o przyjaźni i dorastaniu. Jego bohaterami są trzej przyjaciele: Zack, Keire i Bing (reżyser filmu), którzy w Rockford, w stanie Illinois, spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce i imprezowaniu. Film powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale jego efektem jest poruszający zapis procesu dorastania.

Najlepsze lata, to bezpretensjonalny i pełen nostalgii portret dojrzewania w Ameryce lat. 90, pozwalający zachłysnąć się tamtejszą atmosferą. Aktor Jonah Hill swoim reżyserskim debiutem odchodzi od komediowego wizerunku i wkracza w zupełnie nowy, poważniejszy etap kariery. Równocześnie jednak nie odcina się od swoich korzeni, tworząc subtelną opowieść o czasach, w których jemu samemu przyszło dorastać.

Deskorolkowy maraton będzie doskonałą rozgrzewką przed kolejnym seansem w ramach Spotkań Młodych Amatorów Kina - sobotnich seansów dla młodych kinomanów w naszym Kinie połączonych z rozmowami o filmach. 22 kwietnia, o godzinie 11.00, odbędzie się pokaz polskiego filmu Braty Marcina Filipowicza. Po projekcji tego wypełnionego muzyką, intymnego portretu dorastania z deskorolką w tle, z widzami spotka się Aleksandra Musiał, kierowniczka produkcji filmu i pomysłodawczyni SMAKu.

Pomiędzy seansami nocnego maratonu odbędzie się dyskusja i quiz filmowy z nagrodami, który poprowadzi Michał Lesiak - filmoznawca, współzałożyciel Czasopisma EKRANy.

Przez całą noc otwarta będzie kawiarenka na II piętrze Kina Pod Baranami. Ponadto każdy uczestnik otrzyma box śniadaniowy.

Dla wygody warto przyjść w dresach lub piżamach. Można przynieść własne koce, poduszki i śpiwory!

Pokaz dla widzów w wieku 14-18 lat.
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne w kasie Kina od 12 kwietnia od g. 12.00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.


Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach marki Krakowskie Noce – Noc Kin Studyjnych.
Osoby biorące udział w wydarzeniu wyrażają zgodę na utrwalanie i rozpowszechnianie ich wizerunku w zakresie niezbędnym dla celów archiwizacyjnych i informacyjnych.PROGRAM NOCNEGO MARATONU:


Kino Pod Baranami
sobota, 15 kwietnia 2023
start: 23.15

JUTRO ALBO POJUTRZE | MINDING THE GAP
(Bing Liu) US 2018, 93'

DYSKUSJA O FILMIE JUTRO ALBO POJUTRZE
QUIZ FILMOWY (prowadzenie: Michał Lesiak)

NAJLEPSZE LATA | MID90S
(Jonah Hill) US 2018, 85'
zakończenie: około godz. 4.30


O FILMACH:
JUTRO ALBO POJUTRZE | MINDING THE GAP
(Bing Liu) US 2018, 93'
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13401_0.jpg
Oscary 2019: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny - nominacja
Satelity - nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej: Najlepszy film dokumentalny
Film Independent: Nagroda "Prawdziwsze od fikcji", Najlepszy film dokumentalny - nominacja
Millennium Docs Against Gravity: Nagroda Główna, Grand Prix Dolnego Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Nagroda Millennium, Nagroda Publiczności


Film powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę, zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. Jutro albo pojutrze to intymne i szczere spojrzenie na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.


NAJLEPSZE LATA | MID90S
(Jonah Hill) US 2018, 85'
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13401_1.jpg
MFF w Toronto 2018: światowa premiera
MFF w Berlinie
New York Film Festival 2018
MFF Nowe Horyzonty 2019
Critics' Choice 2019: najlepszy młody aktor (nominacja)


W świetnie przyjętym na MFF w Berlinie filmie Najlepsze lata (Mid 90s), amerykański komik Jonah Hill z zaskakującą subtelnością przygląda się dylematom wieku dojrzewania. Głównym bohaterem filmu jest 13-letni Stevie (Sunny Suljic), dla którego dorastanie wiąże się z serią rozczarowań i upokorzeń. Wychowywany przez samotną matkę chłopak kiepsko dogaduje się z rówieśnikami, a w domu bywa ofiarą agresji starszego brata (Lucas Hedges). Odskocznią od tych problemów okazuje się dla Steviego nowa pasja – jazda na desce. Porównywany do Boyhood i Jutro albo pojutrze film Hilla przykuwa uwagę także dlatego, że zapewnia widzom nostalgiczną podróż do lat 90. Niepowtarzalny klimat tamtych czasów udaje się wskrzesić za sprawą świetnej ścieżki dźwiękowej, na której hip-hopowe szlagiery z epoki sąsiadują z piosenkami Morrisseya i Nirvany.

Opis MFF Nowe Horyzonty, Piotr CzerkawskiPATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum