kpb

Premiera Psychologiczna: Mężczyzna imieniem Otto

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
MĘŻCZYZNA IMIENIEM OTTO
(reż.
Marc Foster)

pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 30 stycznia 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13242_0.jpg

 
30 stycznia zapraszamy na pierwsze w 2023 roku spotkanie w ramach cyklu Premiery Psychologiczne. W programie pokaz ekranizacji bestsellerowej powieści Fredrika Backmana Mężczyzna imieniem Otto, z Tomem Hanksem w tytułowej roli. Film specjalistycznym komentarzem opatrzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.


Podnoszący na duchu komediodramat Mężczyzna imieniem Otto to kolejny film prezentowany w ramach cyklu Premiery Psychologiczne. Jego główny bohater, Otto Anderson, jest postrachem osiedla. Zrzędliwy, gburowaty i introwertyczny, swoim nieustannym narzekaniem skutecznie uprzykrza życie sąsiadom. Otto to jednak także człowiek, który stracił ukochaną osobę. Rozżalony, cierpiący, nie umiejący poradzić sobie z samotnością.  


W głównej roli wystąpił Tom Hanks, a na drugim planie towarzyszą mu m.in. Rachel Keller, Manuel Garcia-Rulfo oraz niezwykle popularna w rodzinnym Meksyku Mariana Treviño. Mężczyzna imieniem Otto jest drugą filmową adaptacją bestsellerowej powieści Fredrika Backmana Mężczyzna imieniem Ove. Pierwszy film to szwedzka, nominowana do Oscara produkcja, której reżyserem był Hannes Holm.


Tom Hanks o filmie:
Moja żona, Rita Wilson, jest faktycznym producentem tego filmu. Widzieliśmy szwedzką wersję, kiedy pojawiła się w 2016 roku. Od momentu, gdy ją zobaczyliśmy, oboje czuliśmy, że istnieje taka amerykańska, idealna wersja, która musi zostać przedstawiona. Człowiek wymaga przynależności do wspólnoty, a w Stanach Zjednoczonych bardzo łatwo jest stać się tak odseparowanym, samotnym i osobnym, że nie jesteś w stanie żyć w zgodzie z innymi, należeć do społeczności, zwłaszcza gdy na drugą stronę ulicy wprowadza się ktoś bardzo inny. Pomyśleliśmy, że jest to początek pomysłu, który można zgłębić poprzez postać tego niewiarygodnie marudnego faceta.

 
Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.


Uczestnicy pokazu będą mieli szansę zdobyć egzemplarz książki Fredrika Backmana Mężczyzna imieniem Ove, wydanej w Polsce przez wydawnictwo Marginesy.

 
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

 
O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 
BILETY: 17,90 zł


O FILMIE:

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OTTO | A MAN CALLED OTTO
(Marc Foster) USA/SE 2023, 126'


 

Historia zrzędliwego wdowca, który nie lubi ludzi, swoich sąsiadów ledwo toleruje. Pojawienie się w sąsiedztwie nowej rodziny sprawia, że Otto zaczyna zmieniać swoje podejście do otaczającego go świata.

 

ZWIASTUN:

 

  

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum