kpb

Cinenight - pokaz krótkich filmów z krajów arabskich

CINENIGHT
pokaz krótkich filmów z krajów arabskich
poniedziałek, 19 grudnia 2022, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 


Cztery krótkie filmy z krajów arabskich będzie można zobaczyć podczas CINENIGHT - w poniedziałek, 19 grudnia, w naszym Kinie. Filmy z Libanu, Syrii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej łączy hasło WYTRZYMAŁOŚĆ. Pomysłodawcą i gospodarzem spotkania jest emiracki reżyser, Nawaf Al Janahi, który po seansie poprowadzi z widzami dyskusję.


Wszystko zaczęło się od krótkich metraży - przypominają organizatorzy CINENIGHT, wyjątkowego pokazu krótkich filmów z krajów arabskich, który 19 grudnia odbędzie się w naszym Kinie.


W ramach wydarzenia zostaną zaprezentowane cztery filmy krótkometrażowe, które łączy hasło WYTRZYMAŁOŚĆ. Sarah Alaa Abo Farraja to podszyta intrygującą tajemnicą opowieść o trudnym życiu młodej kobiety we współczesnej Syrii. Zrealizowany przez emirackiego reżysera Khalida Al Mahmooda Sabeel portretuje niełatwą codzienność dwóch chłopców, opiekujących się chorą babcią, a libańska Manara Zayna Alexandra przedstawia losy rodziny, która po stracie ojca przygotowuje się do konfrontacji z surową społecznością. Niezwykłą wizję rzeczywistości funduje film Eye & Mermaid Shahada Ameena - baśń o relacji małej dziewczynki i syreny.


Zestaw filmów został przygotowany przez Nawafa Al Janahiego - dobrze znanego widzom Kina Pod Baranami emirackiego reżysera, którego filmy były już dwukrotnie prezentowane w ramach Przeglądu Kina Emirackiego. Twórca spotka się po projekcji z widzami, by podyskutować o pokazanych filmach.


Filmy prezentowane w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.
Dyskusja po seansie w języku angielskim.


BILETY: 10 zł

 

EYE & MERMAID
(Shahad Ameen) SA/QA 2013, 14’

Córka rybaka ratuje syrenę przed złapaniem przez ojca. Po latach wyrusza, by ponownie ją odnaleźć.

 

MANARA
(Zayn Alexander) LB 2019, 15’

Manara

Tragedia dotyka rodzinę Zayyadów. W tajemniczych okolicznościach umiera ojciec, pozostawiając żonę, syna i córkę, którzy muszą radzić sobie sami w surowej społeczności południowego Libanu.

 

SABEEL
(Khalid Al Mahmood) AE 2010, 20’

Sabeel

Dwaj chłopcy mieszkają z chorą babcią w chatce położonej w górach, daleko od miasta. Wcześnie rano pracują w polu, a później sprzedają owoce przejeżdżającym pobliską drogą ludziom. Za swoje skromne zarobki kupują lekarstwa dla babci. Droga jest ich łącznikiem ze światem - decyduje też o ich życiu.

 

SARAH
(Alaa Abo Farraj) SY 2022, 17’

Sarah

Sarah to młoda 20-letnia kobieta, która przybyła do Damaszku z małej wioski, aby wieść monotonne życie samotnie w wynajętym mieszkaniu. W swoim lokum Sarah ukrywa pewien sekret…

 

 

ORGANIZATOR:
Cineolio


PARTNERZY:
MAD Solutions
Nahda Foundation

Bookmark and Share

archiwum