kpb

Bóg i Wojownicy Lunaparków - w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych

BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW
(reż. Bartłomiej Żmuda)

pokaz w ramach przeglądu
najlepszych polskich filmów dokumentalnych
czwartek, 15 grudnia 2022, godz. 18.45
Kino Pod Baranami

 


Przejmujący portret ojca i syna o skrajnie różnych światopoglądach - Bóg i Wojownicy Lunaparków - 15 grudnia w naszym Kinie. Film Bartłomieja Żmudy będzie ostatnim tytułem zaprezentowanym w ramach przeglądu polskich dokumentów, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową.


Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji - tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora przeglądu najlepszych polskich dokumentów. - Wybraliśmy kilka bardzo różnorodnych tytułów z tegorocznego programu. Wśród nich laureaci festiwalowych nagród, ale także filmy wyjątkowo ciepło przyjęte przez publiczność. W niektórych seansach wezmą udział twórcy i bohaterowie filmów, a swoje ekrany udostępnią nam nasze ulubione krakowskie i małopolskie kina!


Ostatnim filmem prezentowanym w ramach przeglądu będzie dokument Bóg i Wojownicy Lunaparków. Jego bohaterem jest owładnięty religijnym amokiem syn, który podejmuje się misji nawrócenia swojego ojca. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.


Reżyserem filmu jest Bartłomiej Żmuda - absolwent PWSFTViT w Łodzi, którego krótkie metraże pokazywane były na międzynarodowych festiwalach w Polsce i na świecie. Obecnie jest w trakcie pre-produkcji swojego debiutu fabularnego Więcej, którego zdjęcia planowane są na styczeń 2023 roku.


Przegląd współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego.


BILETY: 10 zł


O FILMIE:

BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW | BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW
(Bartłomiej Żmuda) PL 2022, 77’

62. Krakowski Festiwal Filmowy - wygrana: Nagroda Specjalna w konkursie ogólnopolskim - Nagroda im. Macieja Szumowskiego (Bartłomiej Żmuda)
62. Krakowski Festiwal Filmowy - nominacja: Złoty Lajkonik - Udział w konkursie polskim (Bartłomiej Żmuda)


Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. To niezwykle karkołomne zadanie – szczególnie ze względu na postać tego drugiego. Ojcem jest bowiem Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zaprzysięgły ateista. Wspólna podróż po Polsce przywoła mnóstwo wspomnień, ale przede wszystkim stanie się okazją do kolejnych starć.

 


Film prezentowany z angielskimi napisami.

Bookmark and Share

archiwum