kpb

Filmy Wszech Czasów: Szepty i krzyki

SZEPTY I KRZYKI (reż. Ingmar Bergman)
pokaz specjalny w ramach cyklu
Filmy Wszech Czasów
środa, 14 grudnia 2022, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

 

 

Szepty i krzyki Ingmara Bergmana - oscylujący na pograniczu jawy i snu moralitet poruszający uwielbiane przez szwedzkiego reżysera tematy egzystencjalne i metafizyczne - to grudniowy seans w cyklu Filmy Wszechczasów. Pokaz, który odbędzie się w środę, 14 grudnia poprzedzi wykład, który z ekranu wygłosi skandynawista Jan Balbierz.


Szepty i krzyki to jeden z najsłynniejszych filmów w bogatym dorobku szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Wysnute z sennego marzenia dzieło rozgrywa się jakby na pograniczu jawy i snu, co świetnie oddają nagrodzone Oscarem zdjęcia Svena Nykvista. Film jest właściwie moralitetem, który gromadzi w swoich ramach powracające w twórczości reżysera zagadnienia, takie jak przemijanie, śmierć, cierpienie czy relacje damsko-męskie. Szepty i krzyki bywały nazywane summą Bergmana (Rafał Marszałek), choć niektórzy określali film mianem olśniewająco fałszywego arcydzieła (Zygmunt Kałużyński).


Akcja tego zrealizowanego w 1972 roku dramatu rozgrywa się w XIX-wiecznej rezydencji w Szwecji, do której po latach nieobecności wracają Maria i Karin. Kobiety przyjeżdżają by spędzić ostatnie chwile ze swoją umierającą na raka siostrą Agnes. We wszystkie trzy bohaterki wcielają się wielkie bergmanowskie aktorki: Harriet Andersson (Wakacje z Moniką, Wieczór kuglarzy), Ingrid Thulin (Tam, gdzie rosną poziomki, Milczenie) i Liv Ullmann (Persona, Jesienna sonata).

 

Wykład przed projekcją filmu z ekranu wygłosi Jan Balbierz - skandynawista, literaturoznawca, pisarz i tłumacz. Autor monografii Nowy kosmos: Strindberg, nauka i znaki, a także A propos inferna. Tradycje wynalezione i dyskursy nieczyste w kulturach modernizmu skandynawskiego, nominowanej w 2014 r. do Nagrody Literackiej Gdynia. Przełożył ze szwedzkiego kilkanaście książek naukowych, między innymi pozycje Arne Melberga, Wolfganga Welscha i zbiór monograficzny poświęcony Ingmarowi Bergmanowi.


 

BILETY: 
30 zł
(normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:

SZEPTY I KRZYKI | VISKNINGAR OCH ROP
(Ingmar Bergman) SE 1972, 81’

Oscar 1974: najlepsze zdjęcia
Oscar 1974 - nominacje: najlepszy film obcojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy
Złote Globy 1973 - nominacja: najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF w Cannes 1973: Technical Grand Prize
Szwedzkie Nagrody Filmowe GULDBAGGE 1973: najlepszy film, najlepsza aktorka (Harriet Andersson)


Jest początek XX wieku. Jesień. Agnes, samotna właścicielka XVIII-wiecznego pałacyku umiera na raka. Jej siostry przybywają, aby towarzyszyć jej w ostatnich chwilach. Jednak kobiety najwyraźniej nie mają ze sobą prawdziwego kontaktu - Karin i Maria boją się śmierci siostry i uciekają do swoich spraw. W ich życiu panuje pustka, ich małżeństwa są emocjonalnym piekłem - Karin obsesyjnie nienawidzi dużo starszego Frederika, a Maria zamierza zdradzić Joakima, cały czas uwodząc lekarza Agnes. Jedyną osobą, która cierpliwie czuwa przy łóżku chorej jest Anna - służąca, która niedawno straciła własne dziecko. Nawet bliskość śmierci nie jest w stanie wytrącić tego świata ze stanu emocjonalnego otępienia, hipokryzji i wszechobecnego egoizmu.
Opis: Gutek Film

 


ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

 
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum