kpb

Dojrzałe Kino: Kobieta na dachu - pokaz przedpremierowy z udziałem reżyserki

środa, 30 listopada 2022, godz. 11.00

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13086_1.jpg

W środę, 30 listopada, tradycyjnie o godzinie 11.00, zapraszamy seniorów na specjalną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. Na ekranie przedpremierowo film Kobieta na dachu - poruszający portret niewidzialnej, wykluczonej kobiety, doceniony na festiwalach w kraju i zagranicą. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie z widzami porozmawia reżyserka filmu, Anna Jadowska.

 

Film zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage - największej imprezie poświęconej sztuce autorów zdjęć filmowych.

 

Główną bohaterką filmu jest Mira – zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną. Niezwykłą złożoność Miry świetne oddaje Dorota Pomykała, wyróżniona za swoją rolę nagrodami aktorskimi w Gdyni i Nowym Jorku, na założonym przez Roberta De Niro Festiwalu Tribeca.


Reżyserka Anna Jadowska o filmie: Chciałam przedstawić życie sześćdziesięcioletniej kobiety, która z perspektywy społecznej jest prawie niewidzialna dla innych, a która tak naprawdę ma ciągle życie przed sobą i mierzy się w nim z wielkimi sprawami.

 
Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

 

Premiera filmu: 9 grudnia 2022

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 
O FILMIE:

KOBIETA NA DACHU | WOMAN ON THE ROOF
(Anna Jadowska) PL 2022, 96’

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:
Złote Lwy - Udział w konkursie głównym Anna Jadowska (nominacja);
Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca - Dorota Pomykała
Camerimage 2022 - Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba (Ita Zbroniec-Zajt)
Tribeca Film Festival 2022: Nagroda za najlepszą rolę (Dorota Pomykała)


Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych - mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

ZWIASTUN:

 

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum