kpb

Filmy Wszech Czasów: Dzikość serca

DZIKOŚĆ SERCA (reż. David Lynch)
pokaz specjalny w ramach cyklu
Filmy Wszech Czasów
środa, 23 listopada 2022, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

 


Skandalizujący zdobywca Złotej Palmy w Cannes. Wizjonerski i eklektyczny film drogi z wielkimi rolami Nicolasa Cage’a i Laury Dern. Pełną energii i kolorów Dzikość serca Davida Lyncha będzie można zobaczyć już 23 listopada w cyklu Filmy Wszech Czasów. Seans poprzedzi wykład, który wygłosi Kaja Klimek - krytyczka filmowa i popkulturowa.


Dzikość serca to wspaniały, rozedrgany film ikony amerykańskiego kina niezależnego, Davida Lyncha - twórcy Blue Velvet i Mulholland Drive. Przypominający eklektyczny teledysk i uważany za kwintesencję postmodernizmu film, jest luźną adaptacją powieści Barry’ego Gifforda. Wypełnia go ironia, groteska oraz nawiązania do licznych gatunków filmowych - zdaniem reżysera zmieściło się ich tu aż 47!


David Lynch o Dzikości serca: Nigdy wcześniej nie próbowałem filmu drogi – nie myślałem nawet, że może to być tak skomplikowane. Wszystko powinno być w ruchu, ciągle więc trzeba uważać na nieoczekiwane zmiany kierunku – dotyczy to nawet tematu rozmów w dialogach. To było wyzwanie, który otworzyło mi oczy na niezwykłe możliwości prowadzenia narracji. Okazało się, że można powiedzieć coś krańcowo abstrakcyjnego, a na ekranie okaże się to objawioną prawdą. Dlatego kocham ten film!


Głównymi bohaterami Dzikości serca są dumny posiadacz kurtki ze skóry węża Sailor Ripley (Nicolas Cage) oraz jego ukochana Lula (Laura Dern). Para wyrusza w szaloną podróż do Nowego Orleanu, jednak matka dziewczyny (Diane Ladd) zrobi wszystko, by rozbić ich związek.


Dzikość serca zdobyła Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1990 roku. Decyzja Jury została przez wielu uznana za skandal. Film Lyncha pokonał m.in. Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego, Cyrano de Bergeraca Jean-Paula Rappeneau oraz Taxi blues Pawła Łungina.


Wykład przed projekcją filmu z ekranu wygłosi Kaja Klimek - absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pisze pracę doktorską poświęconą kulturze didżejskiej w Polsce. Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Współpracuje m.in. z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, Filmoteką Szkolną, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Interesuje się komiksem, popkulturą, reprezentacją kobiet na ekranie oraz aktorskim fenomenem Nicolasa Cage'a.


BILETY: 
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


Zapraszamy również do odwiedzenia plenerowej wystawy plakatów filmowych u stóp Wawelu, przy ul. Powiśle 11. Prezentowane afisze zostały zaprojektowane przez uznanych artystów związanych z Polską Szkołą Plakatu oraz tych, którzy kontynuowali myśl tego nurtu.


O FILMIE:

DZIKOŚĆ SERCA | WILD AT HEART
(David Lynch) US 1990, 124’

Wild At Heart © 1990 Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc. All Rights Reserved.

MFF w Cannes 1990: Złota Palma


Zdumiewające połączenie czarnego kryminału, romansu, filmu drogi oraz motywów z Czarnoksiężnika z Oz w metafizyczną, mroczną popkulturową baśń.


Młody zabójca Sailor i zakochana w nim Lula, naznaczona straszliwymi przeżyciami z dzieciństwa, jadą z Północnej Karoliny do Kalifornii. Ścigają ich mordercy nasłani przez matkę Luli, która pragnie śmierci Sailora. Po drodze spotykają ludzi przerażających - zbrodniarzy, psychopatów, dewiantów. Wizja szalonej odysei wypełnia się obrazami mordów, krwi i seksu.

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami
 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum