kpb

Mistrzowie Kina Hiszpańskiego: Obras Maestras 2022

MISTRZOWIE KINA HISZPAŃSKIEGO: OBRAS MAESTRAS
przegląd filmowy
28 listopada - 1 grudnia 2022
Kino Pod Baranami

 

 

28 listopada w Kinie Pod Baranami ruszy przegląd filmowy Mistrzowie Kina Hiszpańskiego Obras Maestras, prezentujący kinematografię Półwyspu Iberyjskiego. W programie znalazły się cztery ponadczasowe dzieła uznanych twórców kina hiszpańskiego: Anioł Zagłady Luisa Buñuela, Duch roju Victora Erice, Linia życia Edgara Neville’a oraz Polowanie Carlosa Saury.


Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Turespaña oraz Instytut Cervantesa w Warszawie i Krakowie zapraszają na piątą edycję przeglądu filmowego Mistrzowie Kina Hiszpańskiego OBRAS MAESTRAS. Tematem tegorocznego przeglądu jest GRANICA: człowieczeństwa i moralności, jawy i snu, rzeczywistości i marzenia.


Przegląd odbędzie się w trzech miastach - w tym Krakowie i Kinie Pod Baranami, gdzie w dniach 28 listopada - 1 grudnia zaprezentowane zostaną cztery klasyki hiszpańskiego kina, zrealizowane przez uznanych twórców.

 

Wśród prezentowanych twórców znalazł się hiszpańsko-meksykański reżyser i scenarzysta Luis Buñuel. Widzowie przeglądu zobaczą jego wybitny film Anioł Zagłady (w odrestaurowanej wersji!) w którym mistrz surrealizmu przygląda się upadającej hiszpańskiej burżuazji, bezlitośnie obnażając arbitralność i sztuczność reguł, jakie sama sobie narzuca. W programie nie zabrakło też Carlosa Saury, którego Polowanie, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie, zaskakuje aktualnością mistrzowskiej metafory na temat skutków wojny i przemocy.


Obok tych dwóch wielkich nazwisk będzie można poznać dzieła reżyserów mniej znanych w Polsce, takich jak Víctor Erice, który mimo tylko trzech tytułów w swojej filmografii zapisał się w historii hiszpańskiego kina jako jeden z najwybitniejszych artystów X Muzy. W ramach przeglądu zostanie zaprezentowany jego film Duch roju - wizualnie porywająca, poetycka opowieść o dzieciństwie i utracie niewinności, którą będzie można obejrzeć po rekonstrukcji cyfrowej. Ponadto po raz pierwszy widzowie w Polsce zobaczą na ekranie Linię życia w reżyserii znanego z poprzednich edycji przeglądu Edgara Neville’a. Film z 1945 roku to lekka humorystyczna medytacja nad rolą przypadku w życiu, wyprzedzająca o wiele lat słynny film Krzysztofa Kieślowskiego.


Luis E. Parés – dyrektor artystyczny hiszpańskiej Cineteki i znawca kina hiszpańskiego, wygłosi z ekranu prelekcje do filmów Polowanie i Anioł Zagłady. Projekcję filmu Duch roju poprzedzi wprowadzenie online Carli Simón – zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film Alcarràs. Prelekcję przed Linią życia wygłosi prezeska Fundacji AVA Arts, filolożka hiszpańska i tłumaczka dr Joanna Bardzińska.

 


PROGRAM:

28 listopada, poniedziałek
18.00 UROCZYSTA INAUGURACJA
DUCH ROJU | EL ESPÍRITU DE LA COLMENA
(Victor Erice) ES 1973, 95’
Prelekcja online: Carla Simón
Po projekcji lampka wina.

29 listopada, wtorek
18.00 POLOWANIE
| LA CAZA
(Carlos Saura) ES 1966, 90’
Prelekcja online: Luis E. Páres

30 listopada, środa
18.00 ANIOŁ ZAGŁADY
| EL ÁNGEL EXTERMINADOR
(Luis Buñuel) MX 1962, 95’
Prelekcja online: Luis E. Páres

1 grudnia, czwartek
18.00 LINIA ŻYCIA | LA VIDA EN UN HILO
(Edgar Neville) ES 1945, 92’
Prelekcja: Joanna Bardzińska


BILETY:
23 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
15 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)
Karnet (4 filmy): 52 zł
Bilety dostępne w kasie Kina i online na www.kinopodbaranami.pl.


O FILMACH:

ANIOŁ ZAGŁADY | EL ÁNGEL EXTERMINADOR
(Luis Buñuel) MX 1962, 95’

MFF w Cannes 1962: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej, Udział w konkursie głównym


Państwo Nobile wracają z opery w towarzystwie kilkunastu znajomych zaproszonych na kolację. Kiedy przyjęcie dobiega końca, okazuje się, że wszyscy służący zniknęli, a pozostałych w domu ludzi coś w tajemniczy sposób powstrzymuje przed jego opuszczeniem. W ciągu kolejnych kilku dni zmuszeni do walki o przetrwanie goście odrzucają wszelkie reguły i pozory uprzejmości, pielęgnowane przez lata ze względu na pozycję społeczną.
 

Anioł Zagłady to zjadliwa satyra na elitaryzm i uporczywe fetyszyzowanie społecznego statusu. Buñuel przerysowuje mechanizm konserwatywnego trzymania się norm, obnażając tym sztuczność reguł i absurdalność hierarchicznych struktur społecznych. Poszczególne sceny wymykają się gorsetowi prawdopodobieństwa, tworząc frapującą rzeczywistość na pograniczu jawy i snu, która podporządkowuje się na przemian śmiertelnie poważnie traktowanej logice oraz płynnej dynamice marzenia sennego.


Film z polskimi i angielskimi napisami.

 

DUCH ROJU | EL ESPÍRITU DE LA COLMENA
(Victor Erice) ES 1973, 95’

MFF w San Sebastian 1973: Złota Muszla (Najlepszy film)


Rok 1940, małe miasteczko zagubione gdzieś na równinach Kastylii. W niedzielne popołudnie do miejscowości przyjeżdża objazdowe kino z pokazem filmu Doktor Frankenstein. Na widowni siedzą dwie dziewczynki – siostry Isabel i Ana. Na pytanie młodszej siostry, dlaczego potwór zabija i czemu w końcu umiera, Isabel odpowiada, że jest duchem. To co dla Isabel było zabawą i grą wyobraźni, dla Any po zakończonym pokazie staje się rzeczywistością. Pewnego dnia Ana znika.
 

Film jest uznawany za jedną z najlepszych produkcji hiszpańskiego kina lat 70. XX wieku. To hipnotyzujące kino, w którym obserwujemy psychologiczną grę pomiędzy dwoma siostrami, nurtujące sekwencje symboliczne oraz dramatyczny przebieg wydarzeń. Victor Erice, mimo że jak dotąd nakręcił tylko trzy filmy pełnometrażowe, a dziś w wieku 82 lat rozpoczyna prace nad czwartym – tworzy niezwykle poetyckie produkcje, dopracowane narracyjnie i wizualnie. Prawdziwa uczta dla kinomanów!


W rolę Any wcieliła się – odkryta przez Erice – Ana Torrent, która trzy lata później odegra główną rolę w słynnym filmie Carlosa Saury Nakarmić kruki.


Film z polskimi i angielskimi napisami.
 


LINIA ŻYCIA | LA VIDA EN UN HILO
(Edgar Neville) ES 1945, 92’

Mercedes właśnie pochowała swojego męża. Po wielu latach spędzonych na prowincji w towarzystwie jego zrzędliwych krewnych w końcu może wrócić do rodzinnego Madrytu. W pociągu spotyka tajemniczą damę, która potrafi czytać „przepowiadać” przeszłość, która mogła się wydarzyć. Mercedes może zobaczyć, jak wyglądałoby jej życie, gdyby pewnego dnia podjęła inną decyzję.
 

Świetna komedia, napisana i wyreżyserowana z niebywałą zręcznością przez Edgara Neville’a. Film zaskakuje nowoczesnością pomimo surowych realiów lat 40. XX wieku i początków dyktatury Franco. Tym razem reżyser – podobnie jak wiele lat później Krzysztof Kieślowski – zastanawia się nad rolą przypadku w życiu człowieka.


Film z polskimi napisami.

 

POLOWANIE | LA CAZA
(Carlos Saura) ES 1966, 90’

MFF w Berlinie 1966: Srebrny Niedźwiedź (Najlepszy reżyser), udział w konkursie głównym


Czterech przyjaciół spędza dzień na polowaniu. Obserwujemy powoli rozkręcającą się machinę kompleksów, wzajemnych pretensji i uraz, które wraz z rozwojem akcji przeistaczają polowanie na króliki w krwawą rozgrywkę między bohaterami.
 

Polowanie, jak podkreślali krytycy, było kolejną po Ulicznikach i Lamencie dla bandyty próbą odmitologizowania hiszpańskiego społeczeństwa. W tym filmie Saura chciał ukazać prawdziwe oblicze „poczciwych” przedstawicieli środowiska dorobkiewiczów, frankistowskich kombatantów wojny domowej, a także ujawnić katastrofalne konsekwencje społeczne dyktatury – pustkę moralną i niemoc pokolenia, na którym wspierały się fundamenty polityki prowadzonej przez generała Franco.
 

Surową, utrzymaną w niemal dokumentalnej konwencji opowieść o pewnym (nie)zwyczajnym polowaniu uznano za społeczną metaforę na miarę Buñuela.


Film z polskimi napisami.

 

SPOT:

 


WSPÓŁORGANIZATORZY:
Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce
Turespaña
Instytut Cervantesa w Warszawie
Instytut Cervantesa w Krakowie
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Kino Iluzjon
Ninateka
Kino Pod Baranami
Kino Nowe Horyzonty
Fundacja AVA Arts


Cykl dofinansowany przez Acción Cultural Española (AC/E) w ramach Programu PICE (program promocji kultury hiszpańskiej za granicą), Miasto Kraków, Rubau Polska.


Na inauguracyjną lampkę wina zaprasza Vinotourclub.

Bookmark and Share

archiwum