kpb

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2022

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
niedziela, 13 listopada 2022
Kino Pod Baranami13 listopada już po raz siódmy w kinach całej Europy  świętowany będzie Europejski Dzień Kina Artystycznego. Polskie kina włączają się w to wydarzenie, przygotowując na ten dzień specjalny program. W Kinie Pod Baranami tego dnia będzie można zobaczyć aż cztery przedpremierowe nowości! Specjalny program czeka też na najmłodszych.


Europejski Dzień Kina Artystycznego to święto kina, które po raz pierwszy odbyło się w całej Europie 9 października 2016 roku dzięki inicjatywie CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas. Cel, jaki przyświecał ustanowieniu tego wyjątkowego dnia, jest bliski sercu każdego miłośnika X muzy: zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego oraz na samo kino jako na miejsce, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy.
 

Ambasadorami tegorocznej edycji są: niemiecka reżyserka Emily Atef (Obcy we mnie, 3 dni w Quiberon), belgijski reżyser Lukas Dhont (Girl, Blisko), francuska reżyserka i scenarzystka filmowa pochodzenia senegalskiego Alice Diop (Saint Omer, My, z przedmieść Paryża), włoski aktor Valerio Mastandrea (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, The Place), hiszpańska reżyserka i scenarzystka Pilar Palomero (La maternal, Uczennice) oraz polska reżyserka Agnieszka Smoczyńska, której najnowszy film Silent Twins jest obecny aktualnie na naszych ekranach.
 

W ramach 7. Europejskiego Dnia Kina Artystycznego na naszym ekranie przedpremierowo pojawią się cztery filmy.


W Nostalgii Mario Martone magnetyczny Pierfrancesco Favino wciela się w postać Felice, który po 40 latach powraca do rodzinnego Neapolu. Mężczyzna próbuje odnaleźć starego przyjaciela, zapominając, że tytułowa nostalgia bywa prawdziwą pułapką. Inną opowieść o Włoszech snuje w pulsującym emocjami filmie Bezmiar Emanuele Crialese. Zarówno 12-letnia Adriana, jak i jej tkwiąca w nieszczęśliwym związku matka (znakomita Penelope Cruz!) czują się niespełnione. Dusząc się w swoich rolach, uciekają w pełen kolorów, wspaniale sfilmowany świat wyobraźni.


Piękny poranek to najnowszy film Mii Hansen-Løve (Wyspa Bergmana, Co przynosi przyszłość), w którym splatają się poczucie straty i odrodzenie, żałoba i radość z życia. W głównej roli kobiety, opiekującej się pogrążającym się w zapomnieniu ojcem, wystąpiła gwiazda światowego kina, Léa Seydoux. Niezwykłą historię opowiada też francuski film Pięć diabłów Léi Mysius, będący prawdziwą ucztą dla zmysłów. To wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story ze świetną rolą Adèle Exarchopoulos.


Najmłodszych widzów (3-6 lat) zapraszamy na specjalną odsłonę cyklu Baranki Dzieciom pt. Filmowe Baranki. W niedzielę, 13 listopada, o godzinie 11.00, maluchy wraz z bohaterami polskich bajek poznają tajniki produkcji filmowej, a po seansie, w czasie warsztatów plastycznych z Justyną Droń, zamienią się w pionierów X muzy i wykonają własne kamery otworkowe (łac. camera obscura).PROGRAM:

niedziela, 13 listopada 2022

11.00  BARANKI DZIECIOM
Filmowe Baranki & warsztaty plastyczne

13.00  NOSTALGIA | NOSTALGIA
(Mario Martone) IT/FR 2022, 117’

15.30  PIĘKNY PORANEK | UN BEAU MATIN
(Mia Hansen-Løve) FR/DE 2022, 112’

18.00  BEZMIAR | L'IMMENSITÀ
(Emanuele Crialese) IT/FR 2022, 97’

20.00  PIĘĆ DIABŁÓW | LES CINQ DIABLES
(Léa Mysius) FR 2022, 96’


BILETY:
25 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)
Baranki Dzieciom: 14 złO FILMACH:

BEZMIAR | L'IMMENSITÀ
(Emanuele Crialese) IT/FR 2022, 97’MFF w Wenecji 2022 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym

Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych. Rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Materialny dostatek i piękny widok z okna nie są jednak gwarantami rodzinnego szczęścia.

Nastoletnia Andrea zaczyna udawać przed nowymi znajomymi, że jest chłopcem. Czuje się przytłoczona brzemieniem konserwatywnego, katolickiego wychowania oraz narzucanymi przez społeczeństwo rolami. Uczucie niespełnienia podziela jej matka (w tej roli znakomita Penelope Cruz), tkwiąca w pozbawionym miłości, przemocowym związku. Bohaterki wspólnie inicjują iście młodzieńczy bunt, zrzucają z siebie trudy codzienności i wyzwalają emocje. Ich energia eksploduje w formie fantazyjnych sekwencji musicalowych, inspirowanych oglądanymi w telewizji programami.

Premiera filmu: 3 marca 2023 r.

 

NOSTALGIA | NOSTALGIA
(Mario Martone) IT/FR 2022, 117’MFF w Cannes 2022: Udział w konkursie głównym


Felice Lasco (magnetyczny Pierfrancesco Favino, gwiazda filmu Zdrajca) powraca po 40 latach do Neapolu i swojej matki. Wiedziony poczuciem winy i tęsknotą, otumaniony naiwną wiarą w rozgrzeszenie, nie zauważa, że Sanità, dzielnica katakumb, nędznych suteren i splątanych uliczek, zasysa go jak bagno.

Sprzymierzony z walczącym z mafią księdzem i niepogodzony z własną mroczną przeszłością, Felice próbuje znaleźć starego przyjaciela, zapominając, że nostalgia bywa pułapką. Opowieść o fatum i spotkaniu z cieniem – ukrytym w labiryncie miasta i w labiryncie duszy.

Premiera filmu: 3 marca 2023 r.PIĘĆ DIABŁÓW | LES CINQ DIABLES
(Léa Mysius) FR 2022, 96’MFF w Cannes 2022: Queer Palm (nominacja)
MFF w Bergen 2022: Nagroda “Cinema Extraordinaire”


Młodziutka Vicki ma niezwykły dar: potrafi chwytać, zapamiętywać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które kolekcjonuje w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne. Ich z pozoru poukładane życie zaburza pojawienie się Julii, dawno niewidzianej, tajemniczej siostry męża Joanne. Vicki, zaintrygowana niespodziewaną wizytą ciotki, „kradnie” jej zapach i odkrywa, że dzięki niemu może przenieść się w przeszłość Julii, poznając skrywane od lat sekrety swojej rodziny. Na jaw wychodzą ogniste romanse, złamane serca i uśpione emocje.

Pięć diabłów to opowieść, która pulsuje podskórnym napięciem, wciąga niczym najlepszy thriller i w brawurowy sposób łączy nieoczywistą historię o miłości z parapsychologicznym fantasy. Za kamerą stanęła jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek francuskich – Léa Mysius, twórczyni nagrodzonej m.in. w Cannes i Toronto Avy oraz współautorka scenariusza Paryża. 13 dzielnicy.

Premiera filmu: 9 grudnia 2022 r.PIĘKNY PORANEK | UN BEAU MATIN
(Mia Hansen-Løve) FR/DE 2022, 112’MFF w Cannes 2022 - wygrana: nagroda Label Europa Cinemas
MFF w Toronto 2022 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (Mia Hansen-Løve)


Sandra, tłumaczka mieszkająca w Paryżu, wychowuje ośmioletnią córkę i zajmuje się cierpiącym na chorobę neurodegeneracyjną ojcem, nauczycielem filozofii. Jego umysł, jego pamięć zanika, stan zdrowia na tyle się pogarsza, że rodzina poszukuje dla niego miejsca w ośrodku opieki.

Sandra zaczyna spotykać się z dawnym przyjacielem Clémentem i mimo, że jest on w związku, wybucha pomiędzy nimi namiętny romans. Hansen-Løve z właściwą sobie niezwykłą wrażliwością opowiada o dwóch skrajnych uczuciach, współistniejących w życiu Sandry: poczuciu straty i odrodzeniu, żałobie i radości z życia.

Premiera filmu: 9 grudnia 2022 r.O BARANKACH DZIECIOM:


BARANKI DZIECIOM: FILMOWE BARANKI - zestaw bajek, 40’
+warsztaty plastyczne z Justyną Droń
ZABAWY BOLKA I LOLKA: MALI FILMOWCY
(Józef Byrdy) PL 1976
Bolek i Lolek urządzają w szopie małe atelier. Do zabawy dołącza Tola. Nieprzewidziane wcześniej zdarzenia psują ustalone wcześniej sceny, a stary wentylator robi potworne zamieszanie i chłopcy zmuszeni są zrezygnować z filmowania.

REKSIO AKTOR
(Józef Ćwiertnia) PL 1972
Reksio ujawnia swój talent naśladując grę swego pana - aktora.

NASZ DZIADZIO: JAK ZOSTAŁEM AKTOREM FILMOWYM
(Wacław Wajser) PL 1967
Dziadzio opowiada wnuczkowi swoje przygody związane z filmem, w którym występował jako kaskader i uczestnik szalonych ucieczek i pogoni.

REKSIO TELEWIDZ
(Edward Wątor) PL 1972
Reksio zafascynowany filmowymi przygodami Bolka i Lolka staje się namiętnym telewidzem.


Warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonają własne kamery otworkowe (łac. camera obscura), poprowadzi Justyna Droń - związana z Cricoteką artystka i animatorka zajmująca się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą.
ORGANIZATORZY EUROPEJSKIEGO DNIA KINA ARTYSTYCZNEGO:
CICAE
Europa Cinemas


PARTNER W POLSCE:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Bookmark and Share

archiwum