kpb

Unsound 2022 - nocny maraton filmowy: Bubbles - An All Night Trip With Jigoku

Bubbles – An All Night Trip With Jigoku
UNSOUND - NOCNY MARATON FILMOWY

noc z 8 na 9 października 2022
start: godz. 00.00

Kino Pod Baranami

 

 

W nocy z 8 na 9 października wraz z Unsound zapraszamy na nocny maraton pod hasłem Bubbles – An All Night Trip With Jigoku. W programie pięć filmów krótko i pełnometrażowych, wyselekcjonowanych przez brytyjski duet Jigoku. Na ekranie m.in. wczesne dzieło Briana de Palmy Woton’s Wake oraz intrygujący Hu-Man z Terencem Stampem w roli głównej.


Powstały w 2003 roku Unsound poświęcony jest szeroko rozumianej muzyce współczesnej. Brzmieniom, które wymykają się gatunkowym klasyfikacjom – nowym, eksperymentalnym i nieoczywistym. Na przestrzeni 20 lat działania impreza zyskała renomę inicjatywy, która pozwala zaistnieć świeżo powstałym scenom muzycznym i radykalnym sposobom rozumienia dźwięku.


W programie jubileuszowej 20. edycji festiwalu Unsound znalazł się m.in. całonocny maraton filmowy Bubbles – An All Night Trip With Jigoku przygotowany przez brytyjski duet Jigoku. Pokazy odbędą się w Kinie Pod Baranami w nocy z 8 na 9 października.


To zestaw dziwacznych, wyszukanych długich i krótkich metraży, które sprawią, że wpadniecie w osłupienie, a wasze gałki oczne stopnieją. Przed wami ponadczasowa, szalona kinowa bańka. Szansa na ucieczkę przed “prawdziwym światem” - mówią Lovely Jon i Cherrystones, wchodzący w skład duetu Jigoku. 


W czasie maratonu na ekranie pojawią się perełki z przeszłości: kanadyjska animacja Głód Petera Foldesa, francuska odurzająca opowieść o podróży w czasie Hu-Man Jérôme Laperrousaza, horror The Erotic Circus Henri Pacharda, wczesny krótki metraż Briana de Palmy Woton’s Wake oraz szalony, niskobudżetowy Split Chrisa Shaw, który według duetu Jigoku miał ogromny wpływ na serię filmów Matrix.

 

Wszystkie filmy będą prezentowane w języku angielskim lub z angielskimi napisami.


Przewidywane zakończenie maratonu około godz. 5.00.


BILETY:
40 zł (normalny)
35 zł (ulgowy)


O FILMACH:

GŁÓD | HUNGER
(Peter Foldes) CA 1974, 11’

Oscary 1975: Najlepszy krótkometrażowy film animowany (nominacja)
MFF w Cannes 1975: Najlepszy film krótkometrażowy
BAFTA 1975: Najlepszy film animowany


Medytacja nad konsumpcją i zniewoleniem. Ten budzący zachwyt wczesny eksperyment Petera Foldesa jest jedną z pierwszych animacji komputerowych na świecie. Groteskowa, pełna metamorfoz opowieść o ludzkiej chciwości. Psychodelia w najlepszym wydaniu.


Film w języku angielskim.

 

HU-MAN
(Jérôme Laperrousaz) FR 1975, 86’

Cezary 1976: Najlepszy dźwięk (nominacja)


Wyprodukowana i zagrana przez wielkiego Terence’a Stampa opowieść o pogrążonym w smutku aktorze, który odsuwa się od ludzi, opłakując samobójczą śmierć żony. Chcąc na powrót połączyć się z ukochaną, bohater decyduje się na udział w rewolucyjnym, związanym z podróżą w czasie eksperymencie, który będzie na żywo transmitowany w telewizji. I tu pojawia się problem. By móc pokonać barierę czasową, Stamp musi uczestniczyć w sytuacjach zagrażających życiu, a jego strach – oceniany przez widzów programu – będzie warunkował dalszą podróż.


Hu-Man to niedoceniona perełka, w której znajdują się popartowe rozwiązania z lat 70. oraz inspiracje Godardem, Stalkerem Tarkowskiego, Ostatnim filmem Dennisa Hoppera oraz Rzeźnią numer pięć Kurta Vonneguta. W elektro-awangardowej ścieżce dźwiękowej, za która odpowiedzialny był Patrick Vian, słychać także utwory Erica Burdona oraz psychodelicznego zespołu Gong.


Film w języku francuskim, z angielskimi napisami.

 

THE EROTIC CIRCUS
(Henri Pachard) US 1969, 57’

Przywołująca na myśl filmy Johna Watersa rynsztokowa historia napędzana narkotykami to wytwór wyobraźni Rona Sullivana – reżysera wczesnych filmów porno znanego pod pseudonimem Henri Pachard. Unsoundowa publiczność może pamiętać go z pokazu grindhouse’owego klasyka zatytułowanego Headless Eye, którego Sullivan był producentem i montażystą. The Erotic Circus to także obłąkana wersja powieści I nie było już nikogo Agathy Christie.


Akcja dzieje się daleko od miasta, w nieprzyjemnej okolicy. Dealer o imieniu Louis i jego dwie dziwaczne koleżanki Mary i Debbie, składają wizytę ekscentrycznej siostrze Louisa, mieszkającej ze strażnikiem Yenosem. Niestety, niepoczytalny zabójca więzi gości, likwidując ich jedno po drugim. Deliryczne, improwizowane i amoralne arthousowe dzieło warte odkrycia.


Film w języku angielskim.

 

WOTON'S WAKE
(Brian de Palma) US 1963, 20’

Odszczepieniec i twórca rzeźbo-maszyn Woton Vladimir Wretchechesky terroryzuje nowojorskie pary przy pomocy palnika. Pewnego dnia, jedna z jego kreacji ożywa i ucieka, doprowadzając tym artystę do jeszcze większego obłędu.


Woton’s Wake to szalony krzyk prosto z kinowego undergroundu. Gorączkowy sen Briana de Palmy, stanowiący audiowizualny odpowiednik tripu po zażyciu meskaliny, w którym poczucie zagubienia dodatkowo wzmocnione jest  dadaistyczną ścieżką dźwiękową autorstwa Johna Herberta McDowella.


Film w języku angielskim.

 

SPLIT
(Chris Shaw) US 1989, 84’

Totalnie odjechane, pełne oszałamiających komputerowych efektów, niskobudżetowe arcydzieło. Ważny i nieznany szerzej film, którego echa widać w tetralogii Matrix.


Starker, tajemniczy nieznajomy, wędruje po ulicach Los Angeles zmieniając swój wygląd i próbując w ten sposób uciec przed złowrogą biotechnologiczną, międzywymiarową agencją zarządzaną przez Dyrektora. Starker jest w posiadaniu komputerowego dysku, zaprojektowanego przy pomocy inżynierii społecznej, który - w jego przekonaniu - wyswobodzi ludzkość z niewolnictwa.


Film w języku angielskim.

 

 

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum