kpb

studencki Nocny Klub Filmowy - inauguracja sezonu: IO

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #281
IO (reż. Jerzy Skolimowski)
czwartek, 6 października 2022, godz. 22.45
Kino Pod Baranami

 

 


Studencki Nocny Klub Filmowy wraca do Kina Pod Baranami! Nowy sezon zainauguruje spotkanie wokół nagrodzonego na Festiwalu w Cannes filmu IO Jerzego Skolimowskiego, który jest polskim kandydatem do Oscara 2023. Projekcję poprzedzi wprowadzenie, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 13 zł.

 

Studencki Nocny Klub Filmowy to cykl stworzony z myślą o studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.


 
Nowy sezon Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego otworzy IO - wyróżniony Nagrodą Jury na Festiwalu w Cannes film Jerzego Skolimowskiego nawiązujący do Na los szczęścia, Baltazarze! Roberta Bressona z 1966 roku. Polski reżyser pożycza z dzieła Francuza głównego bohatera, osiołka, którego wyprawia w podróż przez pełen brutalności i okrucieństwa świat.


 
Szary osiołek o melancholijnych oczach uparcie kroczy przed siebie, spotykając na swojej drodze ludzi dobrych i złych oraz doświadczając radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. W podróży zwierzęciu towarzyszą m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.


 
Za ekspresyjną, kreacyjną stronę IO odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka Agnieszka Glińska, a monumentalną, uwznioślającą muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Film jest polskim kandydatem do Oscara 2023.

 

Prelekcję do filmu wygłosi Mateusz Wiskulski - wieloletni uczestnik pokazów w ramach cyklu. Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).


BILETY: 13 zł 

  

O FILMIE:

IO | EO
(Jerzy Skolimowski) PL 2022, 86'

MFF w Cannes 2022: Nagroda Jury, Cannes Soundtrack Award (najlepszy kompozytor)
Złote Lwy 2022 - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Jerzy Skolimowski)


IO to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.  
 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum