kpb

Spotkanie Filozoficzne - inauguracja sezonu: IO (przedpremierowo!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE – inauguracja sezonu:
IO (reż. Jerzy Skolimowski)

pokaz przedpremierowy
wtorek, 27 września 2022, godz. 18.05
Kino Pod Baranami

 

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_12977_2.jpg

 

27 września zapraszamy na pierwsze w tym sezonie Spotkanie Filozoficzne, które zainauguruje IO - pełen empatii, głośny film Jerzego Skolimowskiego, wyróżniony Nagrodą Jury na Festiwalu w Cannes. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi filozofka, Anna Piskorska.

 
Spotkania Filozoficzne to cykl będący okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Realizowane we współpracy z Gutek Film pokazy od kilku lat odbywają się w Kinie Pod Baranami.


Nowy sezon Spotkań Filozoficznych otworzy film IO - wyróżniony Nagrodą Jury na Festiwalu w Cannes film Jerzego Skolimowskiego nawiązujący do Na los szczęścia, Baltazarze! Roberta Bressona z 1966 roku. Polski reżyser pożycza z dzieła Francuza głównego bohatera, osiołka, którego wyprawia w podróż przez pełen brutalności i okrucieństwa świat.


Szary osiołek o melancholijnych oczach uparcie kroczy przed siebie, spotykając na swojej drodze ludzi dobrych i złych oraz doświadczając radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. W podróży zwierzęciu towarzyszą m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.


Za ekspresyjną, kreacyjną stronę IO odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka Agnieszka Glińska, a monumentalną, uwznioślającą muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Film jest polskim kandydatem do Oscara 2023.


Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Premiera filmu IO: 30 września 2022


BILETY:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

IO | EO
(Jerzy Skolimowski) PL 2022, 86'

MFF w Cannes 2022: Nagroda Jury, Cannes Soundtrack Award (najlepszy kompozytor)
Złote Lwy 2022 - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Jerzy Skolimowski)


IO to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

 

ZWIASTUN:

 

 

PATRONAT MEDIALNY:
Magazyn Filozofuj!

 

 

PARTNERZY:

Bookmark and Share

archiwum