kpb

30 lat wymówek - pokaz i spotkanie z reżyserem w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych

30 LAT WYMÓWEK (reż. Armand Urbaniak)
pokaz i spotkanie z reżyserem
w ramach przeglądu
najlepszych polskich filmów dokumentalnych
piątek, 23 września 2022, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

 

 


W piątek, 23 września, w naszym Kinie odbędzie się pokaz dokumentu 30 lat wymówek. Bohaterem filmu jest mistrz perkusji, Michał „Gier” Giercuszkiewicz, związany przed laty z legendarną grupą Dżem. W wydarzeniu weźmie udział reżyser Armand Urbaniak, który spotka się z widzami po seansie. Seans w ramach przeglądu polskich dokumentów, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową.


Aż do grudnia, w dziesięciu kinach w Małopolsce - w tym w Kinie Pod Baranami - trwać będzie przegląd najlepszych polskich dokumentów, organizowany przez Krakowską Fundację Filmową


Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji - tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej. - Wybraliśmy kilka bardzo różnorodnych tytułów z tegorocznego programu. Wśród nich laureaci festiwalowych nagród, ale także filmy wyjątkowo ciepło przyjęte przez publiczność. W niektórych seansach wezmą udział twórcy i bohaterowie filmów, a swoje ekrany udostępnią nam  nasze ulubione krakowskie i małopolskie kina!


23 września w naszym Kinie w ramach przeglądu zostanie zaprezentowany dokument 30 lat wymówek. Jego głównym bohaterem jest Michał „Gier” Giercuszkiewicz - mistrz perkusji, znany głównie z grupy Dżem, który niedługo po śmierci lidera zespołu zamieszkał na tratwie w Bieszczadach. Mimo upływu lat jego bębny i talerze nie zarosły pajęczyną, a artysta przymierza się w filmie do nagrania płyty.


Twórcą 30 lat wymówek jest Armand Urbaniak - reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, fotograf i operator, absolwent Wydziału Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po seansie 23 września twórca spotka się z widzami Kina Pod Baranami. Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska (Tygodnik Powszechny).


Film zostanie wyświetlony w wersji z angielskimi napisami.


W kolejnych miesiącach w ramach przeglądu zaprezentowane zostaną dokumenty: wyróżniony Złotym Lajkonikiem Syndrom Hamleta Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, Głos Dominiki Montean-Pańków o jezuickim nowicjacie oraz Bóg i Wojownicy Lunaparków Bartłomieja Żmudy, którego bohaterem jest mężczyzna starający się nawrócić własnego ojca. 


Przegląd współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego.


BILETY: 10 zł


O FILMIE:

30 LAT WYMÓWEK | 30 YEARS OF EXCUSES
(Armand Urbaniak) PL 2022, 75’

Krakowski Festiwal Filmowy 2022: Udział w konkursie na najlepszy pełnometrażowy dokumentalny film muzyczny, udział w konkursie polskim


Michał „Gier” Giercuszkiewicz to mistrz perkusji, znany głównie z legendarnej grupy Dżem. Niedługo po śmierci lidera tego zespołu zaszył się w Bieszczadach i zamieszkał na tratwie. Ale mimo upływu lat jego bębny i talerze nie zarosły pajęczyną - artysta przymierza się do nagrania płyty. Pracuje w swojej samotni, w cieniu narkotykowej przeszłości, i czuje, że „to już ostatni gwizdek”. Kamera towarzyszy mu w przygotowaniach, ukazując drobiny pustelniczej egzystencji i zapierające dech w piersiach krajobrazy. One też staną się częścią jego muzyki.


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

 

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum