kpb

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

9. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY
KINO DZIECI
24 września-2 października 2022
Kino Pod Baranami

 


Od 24 września do 2 października zapraszamy na pokazy filmowe w ramach 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Jak co roku, to ogólnopolskie wydarzenie zawita do naszego kina, gdzie zaprezentowanych zostanie dziesięć wyjątkowych filmów animowanych i aktorskich dla widzów w wieku od 4 do 12 lat.


Międzynarodowemu Festiwalowi Kino Dzieci od samego początku – czyli od 2014 roku – przyświeca idea udostępniania szerokiej publiczności wartościowych filmów dla młodego widza, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. Siedzibą Festiwalu jest Warszawa, jednak festiwalowe tytuły wyruszają również w tournée po innych polskich miastach. Wśród nich od lat znajduje się Kraków i Kino Pod Baranami, które w tym roku zaprezentuje aż dziesięć filmów z Konkursu głównego.


Na najmłodszych widzów czekają dwaj jubilaci: Królik Karol, którego przyjęcie urodzinowe wcale nie idzie zgodnie z planem (Najlepsze urodziny Królika Karola) oraz Mały Miś marzący o pysznym miodowym torcie (Przytul mnie. Poszukiwacze miodu). Wielu wrażeń dostarczą przygody małej myszki Yuku, która zrobi wszystko by zdobyć magiczną roślinę rosnącą tylko w Himalajach (Yuku i magiczny kwiat).


Nieco większe dzieci docenią obecność w programie Festiwalu kolejnej odsłony przygód detektywów Lassego i Mai, którzy tym razem spróbują uratować obchody 500. lecia Valleby (Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona). W obliczu intrygującej zagadki stanie mały Oscar, któremu w poszukiwaniu skarbu pomoże bohater popularnego serialu telewizyjnego (Detektyw Bruno). Niezwykłego pomocnika otrzyma Ida, która właśnie trafiła do nowej szkoły. Będzie nim mówiący ludzkim głosem i chętny do zabawy lis Rabbat (Szkoła magicznych zwierząt).


Niezwykłe, zaczerpnięte prosto z życia opowieści, czekają na widzów powyżej 9 lat. To właśnie z myślą o nich nakręcono Mecz o wszystko – energetyzujący film sportowy o wielkich marzeniach i jeszcze większych trudnościach oraz pełną słońca historię o niedoskonałych wakacjach Lato kiedy nauczyłam się latać. Od tematu zauroczenia i pierwszej miłości nie stroni Głowa pełna ciebie – szwedzki film oparty na popularnym komiksie i serialu z końca lat 90. – oraz polski przebój Za duży na bajki, osadzony w środowisku początkujących e-sportowców.


Wszyscy widzowie krakowskiej odsłony Festiwalu będą mogli wziąć udział w ogólnopolskim Konkursie Publiczności, który wyłoni najpopularniejszy film 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.


Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w polskiej wersji językowej (polski dubbing lub lektor PL).


Istnieje również możliwość zorganizowania dodatkowych seansów festiwalowych filmów dla grup szkolnych, w dniach 24 września - 2 października 2022. Zainteresowani proszeni są o kontakt z kierownikiem kina, Wojtkiem Drągiem: wojtek@kinopodbaranami.pl.

 

Partnerem pokazów Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Kinie Pod Baranami jest portal BabyGo.

 

PROGRAM:

sobota, 24 września
11.00 BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. TAJEMNICA SKORPIONA
| LASSE-MAJAS DETEKTIVBYRÅ – SKORPIONENS GÅTA
(Tina Mackic) SE 2022, 83’
dla dzieci w wieku: 6+
13.00 MECZ O WSZYSTKO | STRIJDER
(Camiel Schouwenaar) NL/DE 2022, 90’
dla dzieci w wieku: 9+
14.15 BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. TAJEMNICA SKORPIONA
| LASSE-MAJAS DETEKTIVBYRÅ – SKORPIONENS GÅTA (dodatkowy termin!)
(Tina Mackic) SE 2022, 83’

dla dzieci w wieku: 6+
15.00 ZA DUŻY NA BAJKI | ZA DUŻY NA BAJKI
(Kristoffer Rus) PL 2022, 103’
dla dzieci w wieku: 9+
 
niedziela, 25 września
11.00 BARANKI DZIECIOM polecają:
NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA
| BEST BIRTHDAY EVER
(Michael Ekbladh) DE/NL/SE 2021, 70’(dodatkowy termin!)
dla dzieci w wieku: 4+
13.00 LATO KIEDY NAUCZYŁAM SIĘ LATAĆ | LETO KADA SAM NAUČILA DA LETIM
(Radivoje Andrić) XS/HR/BG/SK 2022, 85’
dla dzieci w wieku: 9+
15.00 SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT | DIE SCHULE DER MAGISCHEN TIERE
(Gregor Schnitzler) DE 2021, 89’
dla dzieci w wieku: 6+
 
sobota, 1 października
11.00 YUKU I MAGICZNY KWIAT
| YUKU ET LA FLEUR DE L’HIMALAYA
(Rémi Durin, Arnaud Demuynck) BE/FR 2022, 65’
dla dzieci w wieku: 5+
13.00 DETEKTYW BRUNO | DETEKTYW BRUNO
(Magdalena Nieć, Mariusz Palej) PL 2022, 109’
dla dzieci w wieku: 6+
15.15 GŁOWA PEŁNA CIEBIE | EVA OCH ADAM
(Caroline Cowan) SE 2021, 82’
dla dzieci w wieku: 9+
 
niedziela, 2 października
11.00 BARANKI DZIECIOM polecają:
PRZYTUL MNIE: POSZUKIWACZE MIODU

| PRZYTUL MNIE: POSZUKIWACZE MIODU
(Anna Błaszczyk) PL/CN 2022, 70’
dla dzieci w wieku: 4+
11.05 BARANKI DZIECIOM polecają:
PRZYTUL MNIE: POSZUKIWACZE MIODU
| PRZYTUL MNIE: POSZUKIWACZE MIODU
(Anna Błaszczyk) PL/CN 2022, 70’ (dodatkowy termin!)
dla dzieci w wieku: 4+


BILETY: 16 zł
13 zł
(dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
KARNET: 5 dowolnych filmów (60 zł)
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


Każdy, kto kupi Karnet otrzyma Kinowy Pamiętnik, w którym mali widzowie mogą zapisywać, kolorować i wyklejać wspomnienia ze swoich pierwszych kinowych doświadczeń.


O FILMACH:

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. TAJEMNICA SKORPIONA
| LASSE-MAJAS DETEKTIVBYRÅ – SKORPIONENS GÅTA
(Tina Mackic) SE 2022, 83’

Miasteczko Valleby za kilka dni obchodzi 500. urodziny! Świętowanie może jednak przerwać złodziej, którego znakiem rozpoznawczym jest... skorpion. Czy młodzi detektywi, Lasse i Maja wpadną na jego trop i uratują imprezę?

 
Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych. Nie wykluczają nawet, że winny może być ksiądz – w końcu to na kościelnej wieży znaleziono poszlaki. W śledztwie pomagają im policjant i emerytowana złodziejka, Lillie, która mieszka w domu spokojnej starości.

 
👉 Film aktorski z polskim dubbingiem.
👉 dla dzieci w wieku: 6+


 
DETEKTYW BRUNO | DETEKTYW BRUNO
(Magdalena Nieć, Mariusz Palej) PL 2022, 109’

Detektyw potrafiący rozwiązać każdą zagadkę i chłopiec poszukujący skarbu oznaczają jedno – wspaniałą przygodę! Nawet, jeśli detektyw okaże się… jedynie serialowym aktorem.

 
Dociekliwy i spostrzegawczy Oskar uwielbia serial o detektywie Brunie i chciałby być taki sam jak on. Gdy na swoje 8 urodziny dostaje tajemniczą wskazówkę o prezencie od rodziców, wie, że musi wymknąć się z rodzinnego Domu Dziecka. Tylko jedna osoba może mu pomóc w rozwiązaniu zagadki – niezastąpiony detektyw Bruno! Jest tylko mały problem: zadufany w sobie aktor Bruno Księski nie przepada za dziećmi. Czy Oskarowi uda się wciągnąć swojego idola w ekscytującą grę miejską i wspólnie rozwikłać tajemnicę? I czy wiara chłopca w niezastąpionego detektywa wywróci do góry nogami życie aktora, a jego serce zmięknie?

 
👉 Film aktorski w języku polskim. 
👉 dla dzieci w wieku: 6+

 


GŁOWA PEŁNA CIEBIE | EVA OCH ADAM
(Caroline Cowan) SE 2021, 82’

Adam przeprowadza się wraz z rodziną do Göteborgu. W nowej klasie chłopiec spotyka Ewę, z którą zaczyna łączyć go coś więcej niż przyjaźń. Czy ich relacja przetrwa dużą próbę?

 
Nie tak łatwo powiedzieć, kiedy ludzie się w sobie zakochują. Nie wiadomo, czy świadczy o tym szybsze bicie serca, a może chęć spędzania każdej wolnej chwili z tą jedyną osobą. Jak połapać się w tych wszystkich uczuciach? To pytanie, na które spróbuje odpowiedzieć Adam. Chłopiec od razu czuje miętę do Ewy. Dziewczyna uczy go grać w piłkę nożną i razem wyczekują wspólnej wycieczki. Sprawy zaczynają się jednak komplikować, gdy z własnoręcznie uszytym sercem odwiedza go Molly – pierwsza dziewczyna. Głowa pełna ciebie to opowieść o dylematach towarzyszących szkolnym zauroczeniom, motylom w brzuchu i przyjaźniach, które stają się czymś więcej.

 
👉 Film aktorski z polskim lektorem.
👉 dla dzieci w wieku: 9+


 
LATO KIEDY NAUCZYŁAM SIĘ LATAĆ | LETO KADA SAM NAUČILA DA LETIM
(Radivoje Andrić) XS/HR/BG/SK 2022, 85’

MFF BUFF 2022: nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci (najlepszy europejski film dla dzieci)

 
12-letnia Sofija miała jechać na obóz ze swoimi przyjaciółmi. Babcia zabiera ją do Chorwacji – mieszka tam jej siostra, której bardzo długo nie widziała. Czy te wakacje da się jeszcze uratować?

 
Pierwszy pocałunek, znalezienie przyjaciół i zrobienie czegoś, co będzie można wspominać przez wiele lat – Sofija ma ambitne plany na najbliższe miesiące. Pobyt na wyspie Hvar z początku nie zapowiada się jednak jak przygoda. Babcia wpycha w nią kanapki i smaruje kremem do opalania, robiąc wstyd przed innymi. Na domiar złego trudno tu o dostęp do Internetu! 12-latka na długo nie zapomni jednak tych wakacji z innego powodu. Gdy dowie się o istnieniu niewidzianego wcześniej kuzyna, a na jaw wyjdą tajemnice rodzinne, Sofija zrozumie tego lata, jak ważne jest poznać swoich bliskich… bliżej. To pełna humoru, międzypokoleniowa historia skąpana w chorwackim słońcu.

 
👉 Film aktorski z polskim dubbingiem.
👉 dla dzieci w wieku: 9+

 


MECZ O WSZYSTKO | STRIJDER
(Camiel Schouwenaar) NL/DE 2022, 90’

Zlín International Film Festival for Children and Youth 2022: wyróżnienie Jury Ekumenicznego

 
Dylan wraz z przyjacielem Youssefem przygotowuje się do turnieju piłki nożnej – nic innego się dla niego nie liczy. Jego treningi przerywa nieszczęśliwy wypadek. Czy chłopiec wróci na boisko i sięgnie po wymarzony puchar?

 
Życie Dylana dotychczas kręciło się wokół biegania i strzelania goli. Dopingowali go w tym ulubiony youtuber i tata, który trenował jego drużynę. Rezolutny napastnik nie potrafi pogodzić się z tym, że nagle musi zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim. Podczas rehabilitacji wylewa siódme poty, ale wszystko wskazuje na to, że już nigdy nie będzie profesjonalnym sportowcem. Musi jeszcze pogodzić się z tym, że to nie on, a jego przyjaciel Youssef jest teraz liderem zespołu. Chłopiec odnajduje jednak motywację do działania, a ograniczenia stają się jego niezwykłą siłą.
 

👉 Film aktorski z polskim lektorem.
👉 dla dzieci w wieku: 9+


 
NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA | BEST BIRTHDAY EVER
(Michael Ekbladh) DE/NL/SE 2021, 70’

Nadszedł wyczekiwany dzień dla Królika Karola – wreszcie kończy 5 lat. Huczne świętowanie urodzin stoi jednak pod znakiem zapytania. Czy przyjęcie odbędzie się zgodnie z planem?

 
Spotkanie z przyjaciółmi, łowienie ryb z tatą i jedzenie tortu marchewkowego – to wszystko planował Królik Karol w swój wielki dzień. W końcu piąte urodziny obchodzi się raz w życiu! Rodzice nie poświęcają mu jednak tyle uwagi co kiedyś, odkąd na świat przyszła jego młodsza siostra. Gdy w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń mama i tata muszą go opuścić, postanawia uczcić święto po swojemu. Wyprawa u boku przyjaciółki Moniki i jej wesoło merdającego psa przeradza się w wielką przygodę, podczas której spotkają w lesie żaby, ślimaka i lisa o niekoniecznie dobrych zamiarach. Podczas wędrówki Karol zrozumie, kim są przyjaciele i rodzina – to będą jego najlepsze urodziny!

 
👉 Film animowany z polskim dubbingiem.
👉 dla dzieci w wieku: 4+


 
PRZYTUL MNIE: POSZUKIWACZE MIODU
| PRZYTUL MNIE: POSZUKIWACZE MIODU
(Anna Błaszczyk) PL/CN 2022, 70’


 
Mały Miś marzy o urodzinowym miodowym torcie. Niestety, Tatuś Miś nie może spełnić życzenia – wszystkie ule w lesie są już puste! Trzeba wyruszyć do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta.

 
Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki z zapasami złotego przysmaku. Nic nie uchowało się także w owadzich kryjówkach. Po podsłuchaniu rozmowy pszczół Mały Miś wie, że mnóstwo miodu znajdzie w tajemniczej Złotej Krainie, która na skraju lasu. Choć jego tata najchętniej zostałby w norze i uciął sobie drzemkę, niedźwiadek przekonuje go do wspólnego ruszenia ku przygodzie. To ma być jego pierwsza w życiu dłuższa wycieczka, dzięki której udowodni, że jest samodzielny i odważny!

 
Animacja powstała na podstawie książki Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak.

 
👉 Film animowany z polskim dubbingiem.
👉 dla dzieci w wieku: 4+


 
SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT | DIE SCHULE DER MAGISCHEN TIERE
(Gregor Schnitzler) DE 2021, 89’


 
Szkoła, do której trafia Ida, jest niezwykłym miejscem. Można w niej spotkać magiczne zwierzęta, które stają się towarzyszami dzieci. Co wyniknie ze spotkania dziewczynki z lisem Rabbatem?

 
Ida nie czuje się pewnie w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby dziewczynka poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym trochę magii – Ida zaprzyjaźnia się z lisem, a kompanem jej nieśmiałego kolegi Benniego staje się żółw. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy. Tymczasem na szkolnych korytarzach zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Znakiem charakterystycznym ich sprawcy jest duży, żółty uśmiech. Dziewczynka wraz z nowymi kolegami próbuje ustalić, kim jest złodziej. Bez przyjaciół – także tych zwierzęcych – nie rozwiązałaby zagadki. Ustalenie winnego w pojedynkę byłoby czarną magią!

 
👉 Film aktorski z polskim dubbingiem.
👉 dla dzieci w wieku: 6+


 
YUKU I MAGICZNY KWIAT | YUKU ET LA FLEUR DE L’HIMALAYA
(Rémi Durin, Arnaud Demuynck) BE/FR 2022, 65’

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2022: pokaz specjalny

 
Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć!

 
Zanosi się na przygodę pełną wrażeń! W lesie zdającym się nie mieć końca można się zgubić, a wszędzie czyhają obce zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Gdy jej babcia otrzyma legendarną roślinę, zazna szczęścia i wiecznej światłości. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki podczas wędrówki okażą się piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała podczas rodzinnych wieczorów spędzonych w zamkowych piwnicach . Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny, jak go malują!

 
👉 Film animowany z polskim dubbingiem.
👉 dla dzieci w wieku: 5+


 
ZA DUŻY NA BAJKI | ZA DUŻY NA BAJKI
(Kristoffer Rus) PL 2022, 103’

Festiwal Kino w Trampkach 2022: nagroda Jury Zespołu Edukatorów Filmowych


Zawodnik: Waldi Mocarny I. Cel: turniej gamingowy. Przeszkoda: szalona ciotka. Metoda walki: nie poddawać się. Oto plan e-sportowca!


Dietetyczne kluski, jazda na rowerze wokół boiska, wnoszenie po schodach donic z palmami… to tylko część diabelskiego planu nieobliczalnej ciotki Mariolki, która bierze nieporadnego życiowo Waldka pod swoją opiekę na czas nieobecności jego mamy. Nastolatek jest tak zmęczony nowymi obowiązkami, że cały jego dotychczasowy świat ukochanych gier komputerowych schodzi na dalszy plan. W dodatku tajemniczy gracz Mrówa, który ma dołączyć do drużyny okazuje się – o zgrozo! – DZIEWCZYNĄ. Na szczęście wymarzoną… Gdyby tego było mało mama wciąż traktuje go jak małego chłopca i skrywa pewien sekret… Ale Waldek już dawno dorósł i widzi, że w życiu – tak jak i w grze – raz się przegrywa, a raz wygrywa. Najważniejsze jednak: „robić coś trzeba, a nie nic nie robić!”.

 
👉 Film aktorski w języku polskim. 
👉 dla dzieci w wieku: 9+

 

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum