kpb

Filmy Wszech Czasów: Psychoza

PSYCHOZA
(reż.
 Alfred Hitchcock)
pokazy specjalne
w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów
19 i 23 sierpnia 2022, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

 

 

Kultowy dreszczowiec Alfreda Hitchcocka w Kinie Pod Baranami! Przewrotna i pełna napięcia Psychoza z 1960 roku, ze znakomitymi rolami Janet Leigh i Anthony’ego Perkinsa, zostanie wyświetlona 19 i 23 sierpnia w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów. Każdą z projekcji poprzedzi krótki wykład, który z ekranu wygłosi Sebastian Smoliński.

 

Psychoza, film o Normanie Batesie - młodym mężczyźnie z niezdrową obsesją na punkcie własnej matki - to ponadczasowy przykład niezwykłej umiejętności w budowaniu suspensu, przełamywaniu konwencji oraz radzeniu sobie z cenzurą, stanowczo domagającą się usunięcia z filmu wszelkich nagich ujęć. Formą igrania z żądaniem była słynna, 45-sekundowa scena morderstwa pod prysznicem, której realizacja zajęła Alfredowi Hitchcockowi siedem dni zdjęciowych i wymagała ponad 70 ustawień kamery.


Oparte na powieści Roberta Blocha arcydzieło to świetny przykład twórczego podejścia do literackiego pierwowzoru, popis reżyserskiej maestrii Hitchocka oraz przejmujący portret pogrążonego w chaosie świata, w którym spojrzenie nierozerwalnie łączy się z lękiem. Niezapomniane kreacje w Psychozie stworzyli: Janet Leigh i Anthony Perkins, a autorem podkreślającej atmosferę grozy, kultowej ścieżki dźwiękowej jest laureat Oscara i nagrody BAFTA, Bernard Herrmann.


Wykład (nagranie wideo) przed projekcjami filmu Psychoza wygłosi Sebastian Smoliński - krytyk filmowy i amerykanista. Regularnie publikuje w Tygodniku Powszechnym, EKRANach i na Vogue.pl, współautor kilku książek o tematyce filmowej. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock. Zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Wykładowca Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośnik kulinariów i kotów.


BILETY:

30 zł (normalny)
25 zł (student/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)

 

O FILMIE:

PSYCHOZA | PSYCHO
(Alfred Hitchcock) US 1960, 109'

Oscary - nominacje: Najlepszy reżyser (Alfred Hitchcock), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Janet Leigh), Najlepsza scenografia - filmy czarno-białe (George Milo, Joseph Hurley, Robert Clotworthy), Najlepsze zdjęcia - filmy czarno-białe (John L. Russell)
Złote Globy: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Janet Leigh)


Imponujące dzieło Alfreda Hitchcocka, zadziwiające stroną wizualną i narracyjną. Twórcza adaptacja powieści Roberta Blocha, uznawana za wzorcowy przykład thrillera o psychopatycznym zabójcy, w którego koncertowo wcielił się Anthony Perkins.


Marion Crane (nominowana do Oscara i wyróżniona Złotym Globem Janet Leigh) - sekretarka w biurze nieruchomości - po defraudacji znacznej sumy pieniędzy, ucieka z miasta. Po długiej podróży samochodem, postanawia zatrzymać się w przydrożnym motelu. Okazuje się, że pokój u sympatycznego gospodarza Normana Batesa (Perkins), nie jest wystarczająco bezpiecznym miejscem, aby zaczekać na świt… 

 

 

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

 

 

PATRON MEDIALNY:

 
 
 


Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum