kpb

Dojrzałe Kino & 62. Krakowski Festiwal Filmowy: Simona

środa, 1 czerwca 2022, godz. 11.00

 

 

 

Z okazji 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapraszamy seniorów na specjalną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 1 czerwca zaprezentowany zostanie dokument Simona Natalii Korynckiej-Gruz, opowiadający o Simonie Kossak - wybitnej biolożce i ekolożce. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja w Dzikim Winie na dziedzińcu Pałacu Pod Baranami.

 

Simona Kossak była wybitną biolożką i ekolożką, która nie bała się żyć na własnych zasadach. Swój azyl znalazła wśród przyrody Puszczy Białowieskiej w leśniczówce Dziedzinka, w której mieszkała przez ponad 30 lat.


W dokumencie Simona, śladem polskiej przyrodniczki wyrusza jej cioteczna wnuczka, Ida Matysek. Jest spadkobierczynią testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia. Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, dziewczyna odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma.


Natalia Koryncka-Gruz tworzy w swoim filmie niezwykły portret Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji. Z jej opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniu i poglądach oraz zdecydowanie wyprzedzającej swoje czasy.

 

Gospodynią spotkania wokół filmu Simona będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją. Po seansie w Dzikim Winie na dziedzińcu Pałacu Pod Baranami odbędzie się dyskusja

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 

O FILMIE:

SIMONA | SIMONA
(Natalia Koryncka-Gruz) PL 2022, 97'

 

Była postacią większą niż życie i wyprzedzającą swój czas. Simona Kossak to wybitna biolożka i ekolożka, a jednocześnie osoba żyjąca po swojemu, zgodnie z własną pasją. Boleśnie skrzywdzona przez najbliższych, znalazła swój azyl w Puszczy Białowieskiej. Najlepiej czuła się w otoczeniu dzikich zwierząt, które badała i którym pomagała. Po latach cioteczna wnuczka podąża jej śladem. Na podstawie rodzinnych wspomnień i bogatego archiwum pozostawionego przez partnera Simony powstaje złożony portret tej niezwykłej kobiety.

 


ZWIASTUN:

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

Bookmark and Share

archiwum