kpb

Najpiękniejsze fajerwerki ever - pokazy specjalne

NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER
(reż. Aleksandra Terpińska)
pokazy specjalne
27-31 marca 2022, godz. 20.15
Kino Pod Baranami

 


27-31 marca zapraszamy na pokazy specjalne krótkiego metrażu Najpiękniejsze fajerwerki ever Aleksandry Terpińskiej, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie. Fabularny debiut reżyserki, Inni ludzie, od 18 marca można oglądać w polskich kinach.

 

Najpiękniejsze fajerwerki ever to historia trojga młodych ludzi, którzy znajdują się w samym środku społecznych niepokojów. W swoim nagradzanym na światowych festiwalach krótkim metrażu Aleksandra Terpińska tworzy przejmującą, duszną atmosferę, która nasila się z każdą minutą. Reżyserka kreuje przerażającą wizję niedalekiej przyszłości, w której młode pokolenie zamiast snuć śmiałe marzenia, musi zmagać się z państwową opresją i wojskiem na ulicach.


Scenariusz Najpiękniejsze fajerwerki ever zwyciężył w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na film inspirowany Przypadkiem Krzysztofa Kieślowskiego. W rolach głównych wystąpili: Justyna Wasilewska (Serce miłości - film dostępny na e-kinopodbaranami.pl), Malwina Buss (Polot, serial Belfer) i Piotr Polak (serial The Office PL).


Seans Najpiękniejszych fajerwerków… można połączyć z pokazem pełnometrażowego debiutu Aleksandry Terpińskiej Inni ludzie, zrealizowanego na podstawie książki Doroty Masłowskiej.

 


BILETY: 10 zł

 

O FILMIE:

NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER | NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER
(Aleksandra Terpińska) PL 2017, 28'

MFF w Cannes 2017 - wygrana: Grand Prix Canal+ - Najlepszy film krótkometrażowy (Aleksandra Terpińska)
Złote Lwy 2017 - wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Filmowej Małopolski (Aleksandra Terpińska)
Złote Lwy 2017 - nominacja: Konkurs Filmów Krótkometrażowych - Udział w konkursie (Aleksandra Terpińska)
Short Waves 2018 - nominacja: Konkurs Polski - Udział w konkursie (Aleksandra Terpińska)
Transatlantyk 2017 - nominacja: Konkurs Polskich Filmów Krótkich - Udział w konkursie (Aleksandra Terpińska)


Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zweryfikować swoje plany na przyszłość.Julia to młoda lekarka, która zamierza wyjechać na stypendium do Ameryki i próbuje zachować dystans wobec tego, co dzieje się wokół. Buntowniczka Anna chce przyłączyć się do rewolucjonistów. Jan dostaje powołanie do wojska. Wszyscy zostają wciągnięci w wir niebezpiecznych wydarzeń.

 

PRASA O FILMIE:

Najpiękniejsze fajerwerki ever próbują uciec (...) od poetyki agitki z jej wulgarną polityczną interesownością. Wymykają się z oków łatwej optyki fatalizmu, martyrologii, kazania.
Jakub Popielecki, Przekrój


Najpiękniejsze fajerwerki ever są nie tylko niezwykle mądrym, dającym do myślenia i niepokojącym filmem, ale również dziełem, które w inteligentny sposób potrafi wykorzystać do własnych celów gatunkowe konwencje. Terpińska potrafi w przekonujący sposób budować filmowe światy, kreślić wyrazistą kreską charakterystyki bohaterów i opowiadać przejmujące historie, obok których nie da się przejść obojętnie.
Michał Przepiórka, Bliżej Ekranu

  

ZWIASTUN:


 

 

 

 


PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum